Lasīšanas Laiks:1 Minute(-s), 36 Sekunde(-s)

Zinātnieki no Loránda Eötvesa universitātes (ELTE) Budapeštā ir atklājuši, ka dažiem suņiem ir iedzimta spēja atcerēties vairāk nekā 100 cilvēka vārdus bez īpašas apmācības. Viņi apgalvo, ka šis ir pirmais dokumentētais dzīvnieku talanta gadījums. Pētnieki savus atklājumus publicēja žurnālā Nature.

“Retā spēja atcerēties priekšmetu nosaukumus ir pirmais dokumentētais talanta gadījums dzīvnieku valstībā. Salīdzinoši lielais paraugs, kas aprakstīts šajā pētījumā, palīdz mums identificēt šo suņu kopīgās iezīmes un tuvina viņu unikālo spēju izpratnei,” atzīmē zinātnieki.

Agrākie pētījumi liecina, ka daži suņi spēj atcerēties objektu nosaukumus. Lai atrastu vairāk dzīvnieku pētījumiem, ungāru zinātnieki 2020. gadā uzsāka īpašu kampaņu sociālajos medijos. Pirmkārt, viņi lūdza saimniekus, kuri teica, ka viņu suns zina daudzu objektu nosaukumus, veikt sava mājdzīvnieka pašpārbaudi, ievērojot konkrētus norādījumus, un pēc tam iesniegt video atskaiti par testa rezultātiem.

Otrajā posmā pētnieki rīkoja tiešsaistes tikšanos ar īpašniekiem, lai kontrolētos apstākļos pārbaudītu suņu “vārdu krājumu”, un, ja suns apstiprināja savas spējas, īpašniekiem tika lūgts aizpildīt anketu. Ar tās palīdzību zinātnieki ieguva datus par dzīvnieku dzīves pieredzi, saimnieku kompetencēm suņu apmācības un audzināšanas jomā, kā arī par dzīvnieku apmācību.

Kopumā tika atklāts 41 talantīgs suns (GWL) no 9 valstīm: Brazīlijas, Lielbritānijas, Ungārijas, Spānijas, Kanādas, Nīderlandes, Norvēģijas, Portugāles un ASV. No tiem 56% (23 indivīdi) bija borderkolliji un to krustojumi (4 indivīdi, 9,8%), arī talantīgo suņu skaitā bija 3 labradori (7,3%), 2 Pomerānijas špici (4,9%) un viens citu šķirņu pārstāvis. (Pekinietis, pūdelis, gans u.c.). Vidējais suņu vecums pārbaudes laikā bija 3,8 gadi.

Atzīmēts, ka, pēc apkopotajiem datiem, lielākā daļa saimnieku saviem suņiem nav apzināti iemācījuši rotaļlietu nosaukumus un mācīšanās notika spontāni rotaļu sesijās. Turklāt lielākajai daļai īpašnieku nebija profesionālas apmācības pieredzes.

Iepriekšējie pētījumi liecina, ka apdāvināti suņi ļoti ātri apgūst jaunu objektu nosaukumus. Tas tika apstiprināts arī pašreizējā projektā. Zinātnieki apgalvo, ka pirmās pārbaudes laikā suņiem vidēji bija zināmi 29 rotaļlietu nosaukumi. Taču līdz rezultātu publicēšanai viņu “vārdnīca” jau pārsniedza 100 vārdus.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Previous post Ziemassvētki patiešām būs balti – Latviju noklāj sniegs
Next post Septiņi neparasti fakti par kaķiem