Table of Contents
Latvijas valdība ir apstiprinājusi grozījumus pensiju likumdošanā. Izmaiņas skar “padomju” darba stāžu, kas turpmāk tiks ņemts vērā, ja persona pēc 1995. gada būs nostrādājusi Latvijā 20 gadus.
Jauninājumi skars tikai tos, kuriem vecuma pensijas piešķiršanas datums ir pēc 2025. gada 1. janvāra: tas nozīmē, ka Latvijas pensiju saņemšanas nosacījumi tiek saasināti, piemēram, tiem, kuri aktīvi strādāja ārzemēs deviņdesmitajos gados. Tomēr seniori, kuri jau ir pensionējušies, netiks skarti.
Šie grozījumi vēl jāapstiprina Seimā. Taču runa ir par budžeta līdzekļu taupīšanu, tāpēc tie acīmredzot tiks pieņemti.
Par to visu sīkāk runāsim tālāk.
Tātad saskaņā ar Labklājības ministrijas ierosinātajiem un otrdien valdības sēdē apstiprinātajiem grozījumiem likumā “Par valsts pensijām” tiks mainīta apdrošināšanas stāža noteikšanas kārtība.
Darba periodi un tiem pielīdzinātie periodi bijušajās padomju republikās tiks sasaistīti ar dalības ilgumu Latvijas pensiju sistēmā, teica Labklājības ministrijas pārstāvis Egils Zariņš.
“Šie grozījumi pensiju likumā paredz, ka turpmāk, piešķirot valsts vecuma pensiju, darba periodi un tiem pielīdzinātie periodi, kas uzkrāti bijušās PSRS teritorijā, tiks iekļauti apdrošināšanas stāžā tikai tiem, kuri ir veikuši noteiktu ieguldījumu esošās valsts pensiju sistēmas uzturēšanā,” notiekošo skaidro labklājības ministrs Uldis Augulis.
Kā skaidro Labklājības ministrija, šobrīd Latvijā valsts pensijas tiek piešķirtas un izmaksātas arī par vēsturisko un līdzvērtīgo apdrošināšanas stāžu līdz 1990. gada 31. decembrim, kas, kā zināms, nebija balstīts uz sociālās apdrošināšanas iemaksām.
Vienlaikus no 2023. gada 17. jūnija Latvijas vecuma pensijas varēs piešķirt arī personām, kuras dzīvo ārpus Eiropas Savienības, kas palielina pensiju pieprasītāju skaitu, tostarp personām, kuras vispār nav piedalījušās sociālās apdrošināšanas iemaksu veikšanā Latvijā.
Tas attiecas ne tikai uz Latvijas pilsoņiem un personām ar dubulto pilsonību, kas dzīvo jebkur pasaulē, bet arī uz ES pilsoņiem, kuriem ir tiesības saņemt Latvijas valsts pensiju.
Šajā sakarā “liels papildu slogs tiek uzlikts pašreizējiem sociālās apdrošināšanas iemaksu veicējiem, jo ar viņu veiktajām iemaksām ir jānodrošina pensiju izmaksa par darbu citās PSRS republikās,” grozījumu anotācijā skaidro Sociālās drošības ministrija.
Kā tas izskatās skaitļos: 2023. gadā tiks piešķirtas 32 829 pensijas, tostarp 22 007 vecuma pensijas un 8 645 invaliditātes pensijas.
Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) datiem 2024. gada maijā pensijas kopumā saņēma 534 894 iedzīvotāji, no kuriem 433 952 bija vecuma pensionāri. Savukārt 76 746 ir invaliditātes pensionāri.
Tāpēc, kā norāda Pensiju ministrija, aprēķinot apdrošināšanas stāžu, ir svarīgi vēsturiskos līdzvērtīgos periodus saistīt ar dalības ilgumu Latvijas pensiju sistēmā.
- Latvijas pilsoņiem apdrošināšanas stāžs ir Latvijā uzkrātais darba stāžs un tam pielīdzinātie periodi, kā arī darba stāžs un represiju periods ārpus Latvijas.
- Ja personai ir vismaz 20 gadu apdrošināšanas stāžs Latvijā pēc 1996. gada 1. janvāra, tad apdrošināšanas stāžā ieskaita arī darba un tam pielīdzinātos periodus bijušās PSRS teritorijā.
- Ārvalstniekiem, bezvalstniekiem un Latvijas nepilsoņiem: apdrošināšanas stāžs ir vienāds ar Latvijā uzkrāto darba stāžu un tam pielīdzinātajiem periodiem. Ja personas apdrošināšanas stāžs Latvijā pēc 1996. gada 1. janvāra ir vismaz 20 gadi, tad apdrošināšanas stāžā ieskaita arī darba stāžam pielīdzinātos izglītības periodus bijušās PSRS teritorijā.
No nākamā gada 1. janvāra plānots mainīt pensiju piešķiršanas kārtību, liecina Preču un pakalpojumu ministrijas iesniegtais likumprojekts.
Šīs izmaiņas neskars personas, kurām vecuma pensija piešķirta līdz šo izmaiņu spēkā stāšanās dienai – līdz 2024. gada 31. decembrim, norāda ministrija.
Kas šajā sakarā ir acīmredzams: tie seniori, kuriem var rasties problēmas ar darba stāžu, centīsies pieņemt lēmumu doties pensijā pirms jaunā gada.
Šajā sakarā atgādināsim: 2024. gadā vecuma pensijas vecums Latvijā ir 64 gadi un 9 mēneši, priekšlaicīgas pensionēšanās gadījumā – 62 gadi un 9 mēneši.
Kā norāda Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, šajā gadā, lai saņemtu pensiju, jābūt vismaz 15 gadu apdrošināšanas stāžam.
Šobrīd valsts pensijas tiek piešķirtas un izmaksātas arī par darba stāžu līdz 1990. gada 31. decembrim un par periodu no 1991. gada 1. janvāra līdz 1995. gada 31. decembrim – bez papildu nosacījumiem.
Tas nozīmē, ka 2024. gadā, piešķirot pensijas, tiks ņemts vērā gan darba laiks pēc neatkarības atjaunošanas, gan par “padomju” periodu – apdrošināšanas stāžam pielīdzināto laiku līdz 1990. gada 31. decembrim.