Parādiet saviem bērniem ar savu piemēru, kā attīstīties un mīlēt!

Mēs vēlamies, lai mūsu bērni būtu laimīgi. Tomēr bieži vien tieši mēs esam atbildīgi par to, ka viņi nespēj gūt panākumus vai veidot attiecības pieaugušo vecumā. Vecāki ir sava veida “burvji”, kas var “uzburt” saviem bērniem veiksmi un panākumus vai “uzlikt” viņiem neveiksmes un vientulības lāstu.

Individuālās un ģimenes psihoterapijas speciāliste Oksana Koroloviča stāsta, kā tas notiek.

Kā mēs ietekmējam bērnus

Oksana Koroloviča ir pārliecināta, ka “uzvarētāja” vai “zaudētāja” lomu veido vecāki. Tas notiek ar ticamu ieganstu:

  • Es gribu tevi no visa pasargāt. Pasaulē ir tik daudz briesmu! Patiesībā vecāki vēlas pasargāt sevi no raizēm un trauksmes. Tāpēc viņi uzliek bērnam visdažādākos aizliegumus.
  • Es tev vēlu, lai tev klājas labi. Bieži vien šādā veidā mēs uzspiežam bērniem savu viedokli un uzvedības modeli. Šāds “psiholoģiskais atbalsts” pārvēršas par bērna dumpiniekiem un konfliktiem. Atcerieties, kur ir ar labiem nodomiem bruģēts ceļš?
  • Es zinu, kā labāk. Daudzu iecienīta frāze. Vai jūs vēlaties, lai jūsu bērns izaugtu infantils un vājprātīgs? Biežāk atkārtojiet šos vārdus. Tie nogalina bērna vēlmi aizstāvēt savu viedokli.

Scenārijs Nr. 1. Sapņi nepiepildās

Daša sapņo par lelli. Dienu un nakti meitene iztēlojas, kā viņa viņu ģērbs un rīkos tējas ballītes. Taču dzimšanas dienā vēlamās dāvanas vietā Daša saņem albumu ar krāsām. Vecāki ir pārliecināti: tas ir daudz noderīgāks meitas attīstībai.

Sekas: Pieaugusī Daša dzīvo ar pārliecību, ka sapņi nepiepildās. Viņa nedzird savas iekšējās vēlmes un vajadzības. Kāpēc? Tā vienalga būs tā, kā izlems citi.

Scenārijs Nr. 2. Būt pašam sev ir slikti

Stepa ir vējšķīgs un īgns mazs puika. Visvairāk viņam patīk spēlēties ar citiem zēniem kazaku laupītājos, skriet un smieties. Tomēr šādi viņš var uzvesties tikai bērnudārzā. Savukārt mājās viņš nepārtraukti saņem aizrādījumus: “Netrokšņo”, “Nerunā skaļi”, “Neskrien” utt.

Sekas: Stepa jau bērnībā iemācās: nav iespējams būt tādam, kāds tu esi. Tu nevari izrādīt emocijas un izklaidēties. Tev ir jābūt klusam un neuzkrītošam. Vai jūs domājat, ka no šāda bērna var izaugt spilgts harizmātisks līderis? Protams, ka nē.

Kā mainīt scenāriju

Vecākiem ir grūti analizēt savu uzvedību un fundamentāli to mainīt. Dažkārt neiztikt bez psiholoģiska speciālista atbalsta. Tomēr ir dažas lietas, ko jūs varat darīt paši:

  • Novērtējiet bērna viedokli. Biežāk jautājiet: “Ko tu gribētu/vēlies?” Un mēģiniet panākt kompromisu starp bērna vēlmēm un jūsu uzskatiem. Ja jūsu meita ziemā vēlas valkāt īsus svārkus, nelasiet viņai lekcijas, bet piedāvājiet valkāt svārkus, bet ar ļoti siltām zeķubiksēm.
  • Dodiet iespēju rīkoties. Jā, varbūt jūsu bērns neattīrīs tik perfekti kā jūs vai nepirks nepareizus pārtikas produktus. Taču, neuzliekot viņam daļu atbildības, jūs nekad nesagatavosiet viņu pieaugušo dzīvei.
  • Ievērojiet robežas. Ja vēlaties, lai jūsu bērns klauvētu, pirms jūs ienākat, iemācieties klauvēt, ienākot savā istabā. Un neuzmanieties, kad viņam negribas runāt.

Mīliet bērnu bez nosacījumiem

Oksana Koroloviča ir pārliecināta: mīlestība, cieņa un brīvība ģimenē vienmēr ir primāri. Ir svarīgi atcerēties, ka jūs esat liels pieaugušais, bet bērni ir mazi pieaugušie. Bērns nācis pasaulē nevis tāpēc, lai slēgtu jūsu vajadzības. Viņš ir personība, atsevišķa Visuma vienība, kas kādā brīdī apvienojās ar jums, un jums ir iespēja būt kopā.

Un nobeigumā galvenais ģimenes psihoterapijas speciālista padoms: “Nemēģiniet audzināt bērnus, vienkārši dzīvojiet ar viņiem. Parādiet viņiem ar savu piemēru, kā attīstīties un mīlēt!”.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Related posts

Pērn cietuši 293 bērni. Kādēļ ģimenē jārunā par pavedināšanu internetā?

Katram trešajam zēnam un katrai piektajai meitenei pusaudžu vecumā ir liekais svars

Psihologi ir izskaidrojuši, kāpēc mūsdienu bērni nespēj koncentrēties uz kādu uzdevumu

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Lasīt vairāk