Pēc pilnvērtīga kara sākuma Ukrainā Rietumvalstis ieviesa sankcijas, kas ierobežoja Krievijas fosilā kurināmā piegādi, lai gan Eiropas Savienības valstis ir ļoti atkarīgas no Krievijas energoresursiem. Tomēr sankcijas nav piemērotas kodolenerģētikas nozarē, kurā Krievija ir lielākais pasaules spēlētājs. Kaspers Šulecki (Kasper Schulecki) un Indra Overlande (Indra Overland) no Norvēģijas Starptautisko lietu institūta zinātniskajā žurnālā Nature Energy publicēja analīzi par to, kas notiek šajā jomā. Šeit ir apkopoti svarīgākie notikumi no publikācijas.
Valsts Atomenerģijas korporācija Rosatom jau kopš tās dibināšanas brīža ir ļoti aktīvi darbojusies starptautiskajā kodolenerģijas tirgū un drīz vien kļuva par vienu no vadošajiem galveno pakalpojumu sniedzējiem. Kā teikts rakstā Nature Energy, tie cita starpā ietver degvielas piegādi, pārstrādi, kā arī energoobjektu būvniecību.
Kā norādīts rakstā, no 2009. līdz 2018. gadam uzņēmums izpildīja aptuveni pusi no visiem pasūtījumiem par energobloku būvniecību visā pasaulē. “Rosatom” kontrolē 38 % no pasaules urāna ražošanas un 46 % no urāna bagātināšanas jaudas. Krievijas galvenie konkurenti kodolenerģētikas jomā ir Ķīna, Francija, Japāna, Dienvidkoreja, Dienvidkoreja un ASV, kas kopā veido aptuveni 40 % tirgus.
Saskaņā ar pašas Rosatom datiem, sākot ar 2023. gadu, korporācijas ārzemju pasūtījumu portfelī bija iekļauta 34 energoobjektu būvniecība dažādās īstenošanas stadijās. Pēc raksta autoru domām, Krievijas valsts korporācijas galvenā priekšrocība ir tā, ka Rosatom ir vienīgais uzņēmums, kas sniedz visus nepieciešamos pakalpojumus kodolenerģētikas nozarē, kamēr konkurenti specializējas atsevišķās jomās.
Pēc pilnīga kara sākuma Ukrainā, kā arī enerģētikas krīzes saasināšanās Krievijas kā uzticamas piegādātājas reputācija ir iedragāta, un vairākas Eiropas valstis ir sākušas apšaubīt sadarbības ar Rosatom ilgtermiņa dzīvotspēju.
KĀDA IR ENERĢĒTIKAS KRĪZE
Kāpēc Rietumi nepiekrita politiskai vienošanai ar Kremli, tā vietā izvēloties enerģētikas karu un krīzi? Neatkarīgā analītiķa Sergeja Vakulenko atbilde (Re:Russia Project)
Proti, Čehijas enerģētikas uzņēmums CEZ parakstīja līgumus ar ASV uzņēmumu Westinghouse Electric Company un Francijas uzņēmumu Framatome par kodoldegvielas piegādi, savukārt Somijas enerģētikas uzņēmums Fortum atcēla savu kodolreaktora projektu ar Rosatom un nolīgusi Westinghouse, lai izstrādātu, licencētu un piegādātu jauna veida degvielu savai Loviisa spēkstacijai, ziņoja The New York Times.
Līdzīgus nolīgumus ir parakstījušas arī Bulgārija, Polija, Spānija, Slovākija un Ungārija. William Freeburn, S&P Commodity Insights vecākais redaktors, sacīja, ka Krievijas pilnvērtīgā iebrukuma Ukrainā sākumā gandrīz visas valstis, kurās darbojas Krievijā ražoti reaktori, sāka meklēt alternatīvus piegādātājus.
Tomēr Šuļeckis un Overlands norāda, ka, neraugoties uz Rietumvalstu vēlmi dažādot degvielas piegādes vai pat atteikties no sadarbības ar Krievijas valsts korporāciju, daudzi līgumi ar Rosatom joprojām ir spēkā. Jo īpaši tāpēc, ka jaunu kodoldegvielas piegādes ķēžu izveide ir ļoti sarežģīts un dārgs uzdevums, kura īstenošana var prasīt vairākus gadus. Turklāt ne Amerikas, ne Eiropas uzņēmumi ierobežoto ražošanas jaudu dēļ īstermiņā nespēs apmierināt visu pieprasījumu.
Tomēr eksperti uzskata, ka ir iespējams atteikties no Krievijas degvielas. Kā piemērs tiek minēta Ukraina, kas līdz 2000. gadu sākumam bija pilnībā atkarīga no Krievijas piegādēm, taču spēja pāriet uz ASV degvielu. Tomēr šis process ilga vairāk nekā 10 gadus.
Analītiķi secina, ka Rietumvalstis ir zināmā mērā atkarīgas no Krievijas kodolenerģijas un tāpēc nevar piemērot sankcijas un krasi pārtraukt Krievijas piegādes. Tomēr autori uzskata, ka Rietumvalstu sadarbība ar Rosatom pakāpeniski mazināsies. Atklāts paliek jautājums, vai arī citas valstis sekos Rietumu piemēram.