Dažas labas ziņas: siltumenerģijas tarifi daudzviet turpina samazināties, un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (GASS, VSAA) sāks aprēķināt pensijas bijušajiem Latvijas iedzīvotājiem, kuriem tās līdz šim nebija pienākušas. Sliktās: jaunas transporta problēmas un augošās cenas.
Tarifi turpina samazināties
Daugavpilī no 1.novembra apkures tarifs samazināsies vēl par 5%. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (Regulators) nesen apstiprināja PAS Daugavpils siltumtīkli iesniegto tarifu projektu, kas būs 81,13 eiro/MWh (bez PVN).
Kopumā Regulators prognozē: salīdzinot ar iepriekšējo apkures sezonu, tarifi būs ievērojami zemāki, lielākajai daļai siltumapgādes uzņēmumu tie būs robežās no 80 līdz 130 eiro/MWh. Turklāt to vērtība ir atkarīga no dabasgāzes un iepirktās siltumenerģijas cenām, kā arī no elektroenerģijas cenu izmaiņām.
Daugavpilī tarifs samazināts, jo uzņēmums kombinē dažādus degvielas veidus, ņemot vērā katra izmantošanas rentabilitāti.
Rīgā siltumenerģijas cenas tika samazinātas no 1.oktobra. Pašreizējais Rīgas siltums piegādātās siltumenerģijas tarifs ir 87,57 eiro/MWh (bez PVN). Salīdzinot ar 2022.gada oktobri, Rīgas iedzīvotāju maksājumi par apkuri samazinājušies par vairāk nekā 20%.
Papildus samaksa par dīzeļdegvielu
No 1.novembra sadārdzinājušās biļetes vairākiem dīzeļvilcieniem, ziņoja valsts uzņēmums Pasažieru vilciens (PV).
Viens no iemesliem ir izglītojošs pasākums: “rosināt pasažierus Rīgas reģionā vairāk izmantot elektrovilcienus.” Tāpat, ieviešot piemaksu videi nedraudzīgos dīzeļvilcienos, tie sola uzlabot pasažieru komfortu.
Jums būs jāmaksā papildus 1,00 eiro par biļeti lidojumos:
Nr.802 Rīga (7.31) – Daugavpils
Nr.808 Rīga (13.01) – Daugavpils Nr.818
Rīga (18.01) – Daugavpils Nr.824 Rīga (21.01) – Daugavpils Nr.804 Rīga (8.01) – Gulbene Nr.812 Rīga ( 11.31) – Gulbene Nr.822 Rīga (19.01) – Madona – Gulbene Nr.806 Rīga (9.31) – Zilupe Nr.816 Rīga (17.01) – Zilupe Nr.814 Rīga (15.31) – Krustpils un virkne citu. Pilns saraksts: pv.lv.
Lidojumos būs jāmaksā papildus 1,70 eiro par biļeti:
Nr.704 Rīga (16.31) – Krāslava – Indra
Nr.702 Rīga (12.01) – Rēzekne II
Nr.703 Indra – Krāslava – Rīga (9.00)
Nr.701 Rēzekne II – Rīga (18.00).
Pērkot dienas biļetes un abonementa biļetes šiem reisiem, piemaksa jau ir iekļauta cenā, ar tām var braukt gan dīzeļvilcienos, gan elektrovilcienos.
Pasažieru vilciena apgrozījums 2023.gada pirmajā pusgadā veidoja 23,405 miljonus eiro, kas ir par 10,2% vairāk nekā 2022.gada attiecīgajā periodā, uzņēmuma peļņa pieauga par 3% līdz 442 733 eiro.
11. tramvajs un Brasas tilts
1.novembrī Rīgā pilnībā tiks atjaunots tramvaja maršruts Nr.11. Pārējā transporta kustību pa Brasas tiltu plānots atsākt novembra pirmajā pusē, informēja Dagestānas Republikas pārstāve Lelde Rudzika.
Tramvaju satiksme uz Brasas tilta, gar Brīvības ielas pusē izbūvēto pārvadu, tiks atjaunota tādā formā, kādā tā bija pirms tilta rekonstrukcijas.
Migrēnas medikamentu kompensācija
Vēl oktobrī valdības sēdē ministri apstiprināja Veselības ministrijas ierosinājumu paplašināt to diagnožu sarakstu, kurām pacientiem tiek kompensēti medikamentu izdevumi.
No 1.novembra stāsies spēkā grozījumi, kas dod tiesības uz maksājumiem:
* pieaugušie ar smagu atopisko dermatītu (bērni līdz 18 gadu vecumam ar šo diagnozi saņem kompensāciju; tomēr slimība uzskatāma par neārstējamu un ar medikamentu atbalstu tās formu var atvieglot);
* zāles pret migrēnu. Turklāt tādā veidā Veselības ministrija cer arī piesaistīt mediķu palīdzībai tos, kuri nodarbojas ar pašārstēšanos. Iepriekš VM norādīja, ka migrēna ir izplatīta kaite Latvijas iedzīvotāju vidū, taču starp tiem, kam nepieciešama palīdzība, pie ārsta nonāk vien 4%. Tagad papildu motivācija var būt tiesības uz bezmaksas medikamentiem;
* medikamenti sievietēm, kurām diagnosticēta dzemdes mioma. Ar šo slimību Latvijā slimo no 20% līdz 40% sieviešu reproduktīvā vecumā.
SVARĪGS! Zāles šīm pacientu grupām tiks kompensētas 100 procentu apmērā.
Pensijas bijušajiem latviešiem
No 1. novembra Latvijas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (GASS, VSAA) sāk izskatīt to Latvijas emigrantu vecuma un apgādnieka zaudējuma pensiju pieteikumus, kuriem vēl nesen tās nebija tiesīgas.
Grozījumi likumā steidzamības kārtā pieņemti saistībā ar Satversmes tiesā ierosināto lietu par normu, kas aizliedz tiesības uz vecuma pensiju personām, kuras pensijas pieprasīšanas brīdī nedzīvo Latvijā.
Kā komentē VSAA, “Seimā 2023.gada 16.jūnijā pieņemtie grozījumi paredz, ka tiesības pieprasīt un saņemt Latvijas vecuma pensiju, kā arī apgādnieka zaudējuma pensiju ārvalstīs būs visiem cilvēkiem, kuri pastāvīgi dzīvo ārpus Latvijas, ja viņiem ir uzkrāts nepieciešamais apdrošināšanas stāžs Latvijas pensijas piešķiršanai.”
VSAA arī skaidro: turpmāk Latvijas vecuma un apgādnieka zaudējuma pensiju piešķirs arī personām, kuras pastāvīgi dzīvo ārpus Latvijas teritorijas valstī, kas NAV Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Ekonomikas zonas valstī vai valsts, ar kuru ir noslēgts sadarbības līgums sociālā nodrošinājuma jomā (trešā valsts), ja viņiem ir tiesības uz šo pensiju saskaņā ar likumu par valsts pensijām.
Kas jums jādara šim nolūkam:
Lai pieprasītu vecuma vai apgādnieka zaudējuma pensiju, personai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) jāiesniedz pieteikums pensijas saņemšanai (var izmantot mājaslapā www.vsaa.gov.lv ievietotās veidlapas) un apliecinoši dokumenti. apdrošināšanas stāžs līdz 1995.gada 31.decembrim, skaidro GASS. No 2023. gada 1. novembra SSASS izskatīs iesniegumus un dokumentus pensijas piešķiršanai. Piešķirtā Latvijas pensija tiks pārskaitīta uz saņēmēja kredītiestādes kontu, kurā maksājumu varēs ieskaitīt eiro.
Taču, ja emigrants saņems Latvijas pensiju zem minimālās, tad tā netiks paaugstināta līdz minimālajai Latvijas pensijai. Tikai tad, ja emigrants atgriezīsies Latvijā.
Jauni pakalpojumi paliatīvās aprūpes pacientiem
Novembrī stājās spēkā grozījumi Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, kas paredz mobilās paliatīvās aprūpes brigādes pakalpojumus pacienta dzīvesvietā. Šajos pakalpojumos jāiekļauj sociālie pakalpojumi, tehnisko palīglīdzekļu nodrošināšana un psihosociālā rehabilitācija.
Paliatīvā aprūpe ir visaptveroša aprūpe nedziedināmi slimiem pilsoņiem, kuri cieš no neārstējamām slimībām, kas ietver medicīnisko aprūpi, psiholoģiskos pasākumus, aprūpi, kā arī sociālo pakalpojumu sniegšanu šādiem pacientiem, sociālās aizsardzības pasākumus (atbalstu).
Paredzēts, ka valsts finansējuma apmērs par personai sniegto sociālo pakalpojumu būs 52,20 eiro dienā.
Turklāt grozījumi paredz, ka psihosociālās rehabilitācijas pakalpojumi tiks sniegti arī cilvēkiem, kas dzīvo vienā mājsaimniecībā ar pacientu un viņa aprūpē iesaistītajiem tuviniekiem.
Kas arī svarīgi: Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likums ir papildināts ar vēl vienu jaunu valsts apmaksātu pakalpojumu, kas paredzēts pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem, kurām noteikta invaliditāte. Tas būs tāda cilvēka pakalpojums, kas palīdz pieņemt lēmumu.
Kā teikts likuma grozījumos, dienesta mērķis ir atbalstīt personu ar garīgās attīstības traucējumiem lēmumu pieņemšanā bez spiediena uz savu gribu, izvēli un lēmumiem, lai atbalstāmā persona varētu patstāvīgi pieņemt lēmumus.
Grozījumi paredz, ka no 2023.gada 1.novembra šo pakalpojumu varēs saņemt pilngadīgas personas ar garīgās attīstības traucējumiem un I vai II invaliditātes grupu, bet no 2026.gada 1.janvāra arī pilngadīgas personas ar garīga rakstura traucējumiem un III invaliditātes grupu.
366 komentāru