Pieci noderīgi telpaugi, kurus vērts iegādāties savai mājai

Loading

Mājas augi ne tikai rotā interjeru un priecē aci, bet arī var būt noderīgi veselībai. Tie nomierina nervu sistēmu, sniedz pozitīvas emocijas un pat uzlabo gaisa kvalitāti. Ikviens var audzēt ziedus, un tas neattiecas tikai uz kaktusiem.

Bioloģe Vera Novikova mums pastāstīja, uz ko vērst uzmanību, izvēloties telpaugus, un ieteica piecas visnepretenciozākās un noderīgākās puķes.

Ir vairākas nianses, kuras ir svarīgi ņemt vērā, izvēloties telpaugus:

nepretenciozitāte kopšanā

Pieņemot lēmumu par puķupoda atnešanu mājās, jums jāzina, ka laistīšana nav vienīgais veids, kā ar to rīkoties. Un laistīt vajag pēc grafika, nevis tad, kad varat. Lai augs plaukstu, tas ir jānotīra no putekļiem un nokritušajām lapām, augsne ir jānoirdina, jāmēslo, jāapgriež un jāpārstāda. Ziemā dažiem augiem nepieciešama papildu gaisma – tā pati gaisma, kas jūsu logus iekrāso noslēpumaini violetā krāsā. Ieteicams par auga kopšanu uzzināt iepriekš, nevis pēc tā iegādes.

Gaismu mīlošs

Vērot, kā augs lēni iet bojā gaismas trūkuma vai pārlieku lielas gaismas dēļ, ne vienmēr ir jautri. Tāpēc jāizvēlas puķe, kas jūsu dzīvoklī jūtas komfortabli.

Tomēr jāatceras, ka podi guļamistabā nav laba ideja. Pastāv maldīgs priekšstats, ka augi nodrošina tīrāku gaisu un līdz ar to labāku miegu. Tomēr daudzi augi naktī nevis ražo skābekli, bet gan to absorbē. Labāk izvēlēties citas telpas vai, ja tas nav iespējams, vismaz nelikt puķes pie galvgala.

Izmērs

Pārāk mazi augi, piemēram, mini kaktusi un visu veidu bonsai koki, nav lietderīgi. To uzdevums ir rotāt interjeru. Lielāki augi, piemēram, citroni, apelsīni, bambusi, fikusi un dažādas palmas, ir piemēroti podos, bet nav piemēroti katram dzīvoklim. Lielie augi “apēd” telpu, kas īpaši jūtams vienistabas dzīvokļos un studijās.

5 noderīgi telpaugi

Spatiophyllum

Spatifillum, kas pazīstams arī kā “dāma veiksme”, absorbē benzolu un formaldehīdu (toksisku bezkrāsainu gāzi). Augs nav pārāk kaprīzs, viegli panes īslaicīgas temperatūras izmaiņas, tostarp vēdināšanu ziemā. Spatifillum labi aug telpās ar logiem uz ziemeļiem, rietumiem vai austrumiem. Ziemā laistīt reizi nedēļā, vasarā – divas reizes nedēļā.

Aloe

Alveja var kavēt mikroorganismu augšanu. To var novietot virtuvē vai dzīvojamā istabā. Tai patīk saules gaisma, bet nevajadzētu to novietot tiešos saules staros. Alvejai ir piemērotas rietumu, austrumu un dienvidu puses. Laistiet pēc vajadzības, kad augsnes virskārta izžūst. Vidēji reizi nedēļā. Alvejas lapu sulu var izmantot arī sejas un matu maskās.

Gerānijas

Šis populārais telpaugs ir ne tikai skaists, bet arī noderīgs. Gerāniju smarža atbaida odus un odus. Vislabāk šo augu eksponēt dienvidos. Ziemā laistiet reizi nedēļā, bet vasarā – trīs līdz četras reizes nedēļā. Vēlams izmantot filtrētu vai attīrītu ūdeni.

Kalanchoe

Dažas sugas var izmantot tradicionālajā medicīnā: lapas, sajauktas ar medu, var palīdzēt bronhopulmonālo slimību gadījumā.

Tā ir ļoti izturīga un viegli pavairojama, tāpēc ir lieliski piemērota neuzmanīgiem saimniekiem. Kalanhoes vēlams novietot uz ziemeļiem vērstā logā. Laistiet reizi vai divas reizes nedēļā, ūdeni ielejiet paplātē, nevis podiņā.

Tolsthoe

Skaisto un blīvo lapu formas dēļ šo sukulentu sauc arī par naudas koku. Tolstolšņs labi augs uz dienvidiem vērstā logā, bet var pielāgoties jebkuriem apstākļiem, arī koku ēnā. Liels pluss dadzīnei ir tas, ka tai nav nepieciešama bieža laistīšana. Vasarā laistiet reizi nedēļā, bet ziemā – reizi mēnesī.

Augs ne tikai attīra gaisu, bet tam ir arī citas veselībai labvēlīgas īpašības. Dadžu sulām piemīt pretvīrusu un pretiekaisuma īpašības: tās izmanto apdegumu un ādas kairinājumu ārstēšanai.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Pievienojies un saņem svarīgākās Latvijas un pasaules ziņas!
Šis ir laiks, kad objektīva informācija par notiekošo ir svarīgāka nekā jebkad agrāk. Mēs jums sniegsim šādas ziņas. Apstipriniet savu vēlmi saņemt ziņas, nospiežot pogu "Pievienojies", un jūs nepalaidīsiet garām svarīgu informāciju par notiekošo Latvijā un pasaulē.
Pievienojies un saņem svarīgākās Latvijas un pasaules ziņas!
Šis ir laiks, kad objektīva informācija par notiekošo ir svarīgāka nekā jebkad agrāk. Mēs jums sniegsim šādas ziņas. Apstipriniet savu vēlmi saņemt ziņas, nospiežot pogu "Pievienojies", un jūs nepalaidīsiet garām svarīgu informāciju par notiekošo Latvijā un pasaulē.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Tulkot »

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: