Lasīšanas Laiks:2 Minute(-s), 54 Sekunde(-s)

Laikā, kad putni atgriežas savās ligzdošanas vietās vai caurceļo Latviju, Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) aicina interesentus uz tradicionālajām pavasara Putnu dienām, kuru laikā notiks dažādas izziņas un putnu vērošanas aktivitātes nacionālajos parkos un Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā, aģentūru LETA informēja Komunikācijas speciāliste Santa Biseniece.

Putnu dienu pasākumi priecēs kā pieredzējušus putnu vērotājus, tā arī apmeklētājus, kas putnus tikai sāk iepazīt – dodoties putnu vērošanas pārgājienos un ekskursijās, piedaloties putnu būru meistarklasēs, kā arī papildinot savas zināšanas par putniem ar izglītojošu spēļu un radošu aktivitāšu palīdzību.

Piektdien, 31.martā, plkst.10 Ludzas novadpētniecības muzejā apmeklētājiem būs iespēja uzzināt par Latvijas putniem, to ligzdošanas vietām, noskaidrot galvenos nosacījumus putnu būrīšu gatavošanā un izvietošanā un piedalīties arī izziņas spēlēs. Pēc teorētisku un praktisku zināšanu apgūšanas, pasākuma apmeklētāji pārvaldes darbinieku pavadībā vēros un iepazīs vietējos putnus Ludzas novadpētniecības muzeja apkārtnē.

Piektdien, 31.martā, plkst.19 Ķemeru Nacionālajā parkā notiks Pūču klausīšanās vakars, kas sniegs padziļinātu ieskatu par pūcēm un to dzīvesveidu. Speciālistu Viestura Vintuļa un Dmitrija Boiko vadībā apmeklētāji iegūs gan teorētiskas zināšanas, gan nelielās grupās dosies dabā, mēģinot saklausīt pūču balsis. Pasākuma apmeklētājiem pārgājiena laikā jābūt gataviem ilgstoši stāvēt uz vietas, ievērojot klusumu, kā arī ieteicams izvēlēties apģērbu, kas kustībā nerada skaņas.

Sestdien, 1.aprīlī, plkst.11 Rāznas Nacionālā parka dabas centrā norisināsies Putnu dienām veltīts pasākums, kurā DAP darbinieki iepazīstinās ar vietējām putnu sugām un ģimenēm draudzīgā atmosfērā pārrunās putnu būrīšu izgatavošanas, novietošanas un kopšanas jautājumus. Pasākuma laikā būs iespēja uzzināt interesantus faktus par putniem, iesaistīties radošās aktivitātēs un darbnīcās, kā arī vērot putnus Rāznas ezera apkārtnē.

Sestdien, 1.aprīlī, plkst.9 Slīteres Nacionālajā parkā būs iespēja vērot putnu migrāciju vienā no labākajām putnu vērošanas vietām Latvijā – Kolkasragā – kopā ar DAP ekspertu Vilni Skuju.

Sestdien, 1.aprīlī, plkst.10.30 Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta dabas centra apmeklētāji varēs piedalīties aktivitātēs, kas ļaus papildināt un novērtēt savas zināšanas par putniem, iesaistoties uzdevumos par putnu atpazīšanu un to paradumiem, kā arī apskatīt putnu ligzdu kolekciju. Aktivitātēm dabas centrā sekos ekskursija gar Salacu un piekrasti, putnu eksperta Andra Klepera pavadībā, vērojot vietējos putnus un izzinot to dzīvesveidu.

Sestdien, 1.aprīlī, Ķemeru Nacionālajā parkā norisināsies daudzveidīgas aktivitātes, kas aizraus gan esošos, gan topošos putnu entuziastus. Ekskursija “Putni Ķemeru kūrortā” plkst.8.40 ļaus ielūkoties krāšņajā putnu pasaulē Ķemeru Nacionālā parka teritorijā.

No plkst.10-14 būs iespēja nodoties ūdensputnu vērošanai Kaņiera putnu tornī kopā ar biologu Viesturu Vintuli. Savukārt no plkst.11-15 Ķemeru Nacionālā parka dabas centrā (“Meža māja”) notiks izzinošas un izklaidējošas aktivitātes par putniem, putnu būrīšu darbnīca, kā arī putnu vērošana Dumbrāja laipā.

Sestdien, 1.aprīlī, plkst.11 Līgatnes dabas takās būs iespēja iepazīt Līgatnes dabas takās mītošās pūces un izzināt vairāk par šo īpašo sugu, iesaistoties interesantās un izglītojošās spēlēs “putnu pieturā”, kā arī piedalīties putnu būrīšu darbnīcā, kuras dalībnieki izgatavos putnu būrīšus ar iespēju tos ņemt līdzi vai atstāt izvietošanai Līgatnes dabas takās.

Putnu dienas aizsāktas teju pirms gadsimta, kad 1928.gada pavasarī Mežu dienās tika organizēta putnu būrīšu izvietošanas akcija. Ar laiku pasākumi notika gandrīz visās Latvijas virsmežniecībās un piesaistīja lielu skolēnu un jauniešu interesi un līdzdalību. Padomju gados tika pārņemta tradīcija rīkot atsevišķas pavasara Putnu dienas, kuras veltītas savvaļas putnu iepazīšanai.

Sākot ar 1952.gadu, Tautas izglītības ministrija pavasara Putnu dienas iekļāva skolu programmā kā obligātus pasākumus skolēniem. Tajā pašā gadā iznāca arī leģendārā putnu popularizētāja Kārļa Griguļa grāmata “Putnu novērošana dabā”, kas veicināja bērnu un jauniešu interesi par putnu pasauli. Kopš 1995.gada Putnu dienu rīkošanas aktivitātes sāka Latvijas Ornitoloģijas biedrība. Putnu dienas ik gadu tiek organizētas gan pavasarī, gan rudenī.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Previous post DJI Mavic iznīcina Krievijas daudzkārtējo raķešu palaišanas iekārtu BM-21 Grad
Next post Applūdis un satiksmei slēgts autoceļš Nītaure-Ģikši