Lasīšanas Laiks:1 Minute(-s), 38 Sekunde(-s)

Saeima šodien otrajā lasījumā atbalstīja Juridiskās komisijas sagatavotos grozījumus likumos, kuru mērķis ir pagarināt pilngadību sasniegušo bērnu tiesības apstrīdēt paternitātes pieņēmumu.

Grozījumus paredzēts veikt Civillikumā un likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937.gada Civillikuma ģimenes tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību”.

Tāpat atbalstīts tieslietu ministres Ineses Lībiņas-Egneres (JV) priekšlikums, ka, ja par apstākļiem, kas izslēdz paternitāti, bērns būs uzzinājis pirms pilngadības sasniegšanas, paternitātes pieņēmumu viņš varēs tiesā apstrīdēt divu gadu laikā pēc pilngadības sasniegšanas.

Pašlaik Civillikumā ir noteikts, ka bērns pats var apstrīdēt paternitātes pieņēmumu divu gadu laikā pēc pilngadības sasniegšanas.

Komisija rosina mainīt šo normu, Civillikumā nosakot, ka bērns, kurš sasniedzis pilngadību, paternitātes pieņēmumu var tiesā apstrīdēt divu gadu laikā, skaitot no dienas, kad viņš uzzināja par apstākļiem, kas izslēdz paternitāti.

Likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937.gada Civillikuma ģimenes tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” plānots noteikt, ka pilngadīgs bērns, kuram pastāvēja termiņa ierobežojums apstrīdēt paternitātes pieņēmumu tiesā divu gadu laikā pēc pilngadības sasniegšanas, būs tiesīgs apstrīdēt paternitātes pieņēmumu divu gadu laikā no grozījumu Civillikumā spēkā stāšanās.

Grozījumu anotācijā skaidrots, ka Juridiskajā komisijā vērsās persona, kura tikai vairākus gadus pēc pilngadības sasniegšanas uzzināja, kas ir viņas bioloģiskais tēvs. Personas prasība tiesā par paternitātes noteikšanu ar bioloģisko tēvu tika noraidīta, ņemot vērā Civillikuma pašreizējo regulējumu.

Tāpēc komisija kopā ar Tieslietu ministrijas, Labklājības ministrijas un tiesu pārstāvjiem diskutēja par nepieciešamību veikt grozījumus. Diskusijā iezīmējies, ka bērna mātes vīrs, bērna māte un vīra vecāki var apstrīdēt paternitātes pieņēmumu divu gadu laikā no dienas, kad viņi uzzināja, ka bērns nav cēlies no bērna mātes vīra. Līdzīgas tiesības noteiktas personai, kas paternitāti atzinusi.

Savukārt pilngadīgajam bērnam pašlaik noteiktais termiņš attiecīgo tiesību izmantošanai ir atšķirīgs. Anotācijā norādīts, ka persona faktu, ka dzimšanas reģistrā par viņas tēvu ierakstītā persona nav viņas bioloģiskais tēvs, var uzzināt arī pēc 20 gadu vecuma sasniegšanas.

Tāpēc grozījumi paredz sniegt iespēju pilngadību sasniegušām personām apstrīdēt tiesā paternitātes pieņēmumu divu gadu laikā, skaitot no dienas, kad persona uzzinājusi par apstākļiem, kas izslēdz paternitāti.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Previous post Valmierā Andreja Upīša ielu pārdēvē par Pāvila Rozīša ielu
Next post Bezdarba līmenis pirmajā ceturksnī Latvijā samazinājies līdz 6,4%