Protestētāji pieprasa Ogres mēra Helmaņa atstādināšanu (FOTO)

Pie Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) ēkas notika protesta akcija, kuras dalībnieki pieprasīja Egila Helmaņa (Nacionālā apvienība) Ogres novada domes priekšsēdētāja Egila Helmaņa atbrīvošanu no amata, informēja biedrības “Sabiedrība par atklātību Delna” direktore Inese Tauriņa.
“Uz piketu “Demokrātija ir trauslāka par porcelānu” aicināti visi, kam rūp Latvijas demokrātija”.

Protestētāji aicina vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Māri Sprincejuku izvērtēt Helmaņa darba likumību un labas pārvaldības principu ievērošanu, kā arī uzstāj, lai tiktu apturēta norēķināšanās starp Ogres mēru un Ogres Vēstures un mākslas muzeja darbiniekiem.

Pašvaldību likuma 69. pants nosaka, ka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs ar motivētu rīkojumu var atstādināt domes priekšsēdētāju no amata, ja viņš neievēro vai nepilda ārējos normatīvos aktus vai nepilda tiesas rīkojumus.

Piketa organizatori uzskata, ka mērs Helmanis ir nepamatoti iejaucies Ogres Vēstures un mākslas muzeja darbā, piespiežot muzeju rīkot zemessargam oligarham Petram Avenam piederoša porcelāna izstādi, tādējādi mēģinot diskreditēt iestādi.

Pēc akcijas organizatoru domām, pret muzeja darbiniekiem tiek izmantotas mobinga un bosinga metodes, kas izpaužas arī publiskajā komunikācijā. Muzeja darbinieki ir ziņojuši Valsts darba inspekcijai un Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam.

“Trīs mēnešu laikā situācija ir saasinājusies Latvijas sabiedrības priekšā, bet valsts augstākās amatpersonas ir izvēlējušās nereaģēt un ļāvušas Ogres mēram turpināt norēķināties ar darbiniekiem. Par to liecina fakts, ka vairāk nekā 1000 Latvijas iedzīvotāju un organizāciju parakstītā atklātā vēstule valsts pirmajām personām pēc būtības netika izskatīta, “bīdot to” starp ministrijām. Muzeja vadītāja un vairākas darbinieces spiediena rezultātā nolēma pamest darbu, tāpēc muzeja darbs ir apdraudēts,” turpina Tauriņa.

Iepriekš VARAM vadītājs Māris Sprincejuks uzdeva aģentūras darbiniekiem izvērtēt situāciju Ogres novada pašvaldībā. VARAM pieprasīs nepieciešamo informāciju un pamatojumu Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktores Evijas Smiltnieces atbrīvošanai no amata, kā arī iemeslus, kāpēc pašvaldības sēdē netika ņemts vērā iedzīvotāju viedoklis.

  1. aprīlī Ogres novada pašvaldībā tika sasaukta ārkārtas sēde, kurā tika pieņemts lēmums atbrīvot no amata Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktori Eviju Smiltnieci. Neilgi pirms sēdes sākuma Smiltniece pati paziņoja par atkāpšanos no amata. Tāpat tika paziņots, ka Ogres novada pašvaldības izpilddirektore uz 3 mēnešiem atstādinājusi no amata muzeja galveno vēsturnieku un direktores vīru Arno Smiltnieku, kurš tiek turēts aizdomās par dokumentu viltošanu, ko viņš pats uzskata par absurdu, būdams, pēc viņa vārdiem, “tikai vēsturnieks”.

Kā ziņo Rus.LSM.lv, attiecības starp Ogres muzeju un Ogres novada domes priekšsēdētāju saasinājās pēc tam, kad tika atcelta Pētera Avena porcelāna izstāde. Muzeja un domes priekšsēdētāja attiecības tika apstrīdētas parlamenta komitejā, kad dome atteicās apstiprināt miermīlīgu protesta pasākumu, kuram bija pieteikusies Ogres rajona pilsoniskās sadarbības un attīstības biedrība.

Pagājušā gada 28. decembrī Helmanis informēja Ogres Vēstures un mākslas muzeju, ka no 1. līdz 23. februārim muzejā būs skatāma Avena privātās porcelāna kolekcijas izstāde. Pēc muzeja darbinieku iebildumiem un sabiedrības nosodījuma pret šo ieceri Helmanis bija spiests izstādi atcelt.

Muzejs uzskata, ka Ogres pilsētas dome sākusi tam piemērot sankcijas pēc tam, kad muzejs atteicies rīkot minēto izstādi. Pēc konflikta ar domi Ogres muzeja direktore un vairāki darbinieki nolēma atkāpties no amata, taču vēlāk direktore paziņoja, ka paliks amatā.

Seima frakcija “Progresīvie” atklātā vēstulē aicināja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Māri Sprindžuku (Vienotais saraksts) atcelt no amata Egilu Helmani (Nacionālā apvienība), ziņo LETA, atsaucoties uz “Progresīvo” preses pārstāvi Iļju Kozinu.

Seima Izglītības, kultūras un zinātnes komisija ir atzinusi, ka Ogre nav vienīgā pašvaldība, kur pēdējā laikā radušies konflikti starp muzeju un pašvaldību. Kā piemērs tika minēta Daugavpils, kur pērn pēc sūdzībām Marka Rotko mākslas centrā tika pieņemts lēmums no izstādes izņemt konkrētus darbus.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Related posts

Brocēnos vīrietis aizdedzina dzīvokli un atstāj savu sirmo māti bez mājvietas

Siguldas novada dome izsola Turaidas pamatskolas īpašumu

“Eco Baltia vide” atklās atkritumu šķirošanas rūpnīcu Salaspils novadā

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Lasīt vairāk