Pusaudžu pasaule: “Mans bērns mani besi! – kā ar to tikt galā? Psihologs

author
8 minutes, 54 seconds Read

No kurienes tas nāk mūsos

“Ir dienas, kad tu atlaiž, un nav ne vārdu, ne mūzikas, ne spēka,” dzejnieks teica. Šādās dienās viss kaitina, un vienīgais, ko tu vēlies darīt, ir piecus simtus gadu neiesaistīties un palikt bez ievērības. Bet šīs dzīvības asinis un ziedi ir tuvu, un ar tiem ir jāsaskaras, jāatbild simtiem reižu uz vieniem un tiem pašiem jautājumiem, jāiztur svešas enerģijas mērenā un neprātīgā pukstēšana. Un tajā pašā laikā esiet laipni, pieņemoši, iejūtīgi, gādīgi. Ja varat.

Tomēr, ja jūs uzmanīgi ieskatīsieties, redzēsiet, ka mūsu agresijai pret bērniem ir pakāpes, nokrāsas, un INTENSĪVS cilvēks spēs tās atšķirt. Un pārējais ir vieglāk: nosaukt, saprast, izvēlēties pretlīdzekli.

Apskatīsim trīs dažādus agresijas posmus.

1. posms: kairinājums

Tā ir likumīga reakcija uz manipulācijām. Galu galā, kas ir manipulācija? Tas ir tad, kad saņemat divas dažādas ziņas no otras personas un varat atbildēt tikai uz vienu.

Piemēram: “Māmuļa, es grasos pārnakšņot pie Sašas, jūs visu laiku sakāt, ka esat noguris un vēlaties būt viens.”

No vienas puses, tas ir sava veida jautājums un lūgums: vai bērnam ir atļauts darīt lietas, kas parasti nav atļautas. Vai arī tas ir atļauts, bet īpašos gadījumos. Vai arī tas vispār ir atļauts, bet šis (šī) Saša jums izraisa izteikti negatīvu reakciju. Un bērns to zina.

No citas puses, šī frāze izskatās kā rūpes par jums. Vai varbūt kā slēptu pārmetumu, mājienu, ka tu nepilda savus vecāku pienākumus un, iespējams, šogad nesaņemsi titulu “Labākā māte pasaulē”.

Manipulācija mūs kaitina tieši šī iemesla dēļ: lai kā jūs arī reaģētu, galu galā jūs tomēr zaudēsiet, jo ir otrs slānis. Jūs atbildat uz tiešo ziņu (“Nē, jūs nevarat doties pie Sašas uz nakti, jo jūs nevarat”), un jūs saņemat dūrienu degunā kā dūzis no piedurknes ar nepatiesu “bet jūs taču varat atpūsties, vai ne!”. Un, ja jūs mēģināt atbildēt uz bažām (“Ak, tiešām, es esmu noguris!”), jūs uzreiz sajūtat neredzamu nazi pie rīkles: “Nu, vai man iet?”

Aizkaitinājums uzkrājas un dažkārt uzliesmo bez jebkāda iemesla un nepareizā laikā. Tas ir kā smiltis tavā kurpī – šķiet sīkums, bet tas traucē tavai dzīvei.

Kā ar to cīnīties?

Manipulācija ir jāizdala. Taču to mēs varam darīt tikai tad, ja nepiedzīvojam iekšēju nesaskaņas, ko mūsu sarunu biedrs var izmantot. Citiem vārdiem sakot, ja jūs šaubāties par savām tiesībām noteikt aizliegumus, ja jūs patiešām baidāties būt slikta mamma vai neesat pārliecināta, ka stingri ierobežojumi ir tieši tas, kas nepieciešams jūsu pusaudzim… Tad mazais manipulators to jutīs un turpinās dauzīt uz sāpošās vietas.

Tāpēc vienīgā taktika pret manipulācijām ir atklāts un nepārprotams vēstījums: “Nē, tu zini, ka nevari nakšņot pie draugiem. Un, ja es tev patiešām rūp, lūdzu, izgludini savu rītdienas kreklu.”

Izmantojiet savu neapmierinātību kā signalizācijas sistēmu, nevis kā ieganstu, lai izraisītu skandālu. Nākamajos posmos jums būs nepieciešams jūsu spēks.

Ja jau esat sasniedzis vārīšanās punktu, esat zaudējis. Tas ir pārsteidzoši atturīgs atklājums.

2. posms: dusmas

Dusmas ir daudz spilgtākas un karstākas emocijas. Tiek uzskatīts, ka dusmas ir saistītas ar cīņu par varu. Kad bērns sāk saprast, kurš ir galvenais un pēc kādiem noteikumiem mēs šodien dzīvosim, tieši tad acis sāk sārtēt.

Dusmas ir kā degvielas iesmidzināšana turbodzinējā. Adrenalīna pieplūdums, kas kluso kaķi Leopoldu pārvērš par uguni elpojošu briesmoni: “Es tev parādīšu!” Ko man parādīt? Un parādīt kam?

Es jums visiem, mazajiem neliešiem, parādīšu, kurš ir vislielākais, vissvarīgākais, lielākais. Un tu ātri vien nobīsies un sāksi man paklausīt.

Un mazie nelieši kaut kādu iemeslu dēļ nolēma, ka viņi nebaidās, un turpina īstenot savu oportūnistisko līniju: “Jūs sakāt, ka es esmu pieaugušais, kāpēc jūs man neuzticaties? Un, ja tu man uzticies, kāpēc tu neizņemi no datora laika ierobežojumu?”

Ja jau esat sasniedzis vārīšanās punktu, tad esat zaudējis. Tas ir pārsteidzoši atturīgs atklājums.

Kā jūs ar to tiekat galā?

Jūs varat vienkārši kliegt, bez vārdiem, vienā zemā saucienā AAAAAH! Ar atvērtu muti uz neko, kā King Kongs vai Tarzāns. Tad izelpojiet un mierīgāk sakiet: “Es esmu briesmīgi dusmīgs. Ieklausieties sevī. Kas ar jums notiek tieši tagad? Kāds ir jūsu dusmu līmenis? Ja palīdzēja kliegšana, karstumam vajadzētu nedaudz mazināties. Ja nē, jūs joprojām jūtaties kā uzliesmojis, varat mest kaut ko mīkstu, spilvenu, ja vien tas nav bērns.

Jaunākie pētījumi, šķiet, liecina, ka pēc dusmu izliešanas vārdos vai darbos (bez vardarbības) daži cilvēki jūtas daudz sliktāk. Varu pieņemt, ka šie cilvēki ir pārāk stingri audzinātas meitenes, kurām reizi par visām reizēm ir aizliegts dusmoties, jo “labas meitenes nedusmojas”.

Taču patiesībā viņi dusmojas, tikai nezina, kā to parādīt.

Tā kā es pati kliedzu ļoti nepārliecinoši, esmu iemācījusies ieņemt “draudošu pozu”: rokas sānos, izplestas nāsis, viss izskats liecina, ka esmu ļoti, ļoti nopietna. Un es sāku runāt ļoti lēni un skaidri. Tas ir sliktāk nekā kliegšana.

Kāpēc es tik detalizēti skaidroju, kā biedēt bērnus? Jo (skat. iepriekš) dusmas ir cīņas par varu pazīme. Un ģimenē vecākiem ir jābūt varai, citādi visa sistēma sabruks un iestāsies revolūcija un haoss. Ikviens atceras, kas notiek pēc revolūcijas? Taču tā bija tikai bērnu sacelšanās pret vecākiem. Mums nav vajadzīgi civiliedzīvotāju upuri, tāpēc mēs centīsimies, lai visi būtu apmierināti.

Šīs prasmes ir nenovērtējamas, tās ļauj izvairīties no situācijas pārvēršanās bruņotā konfrontācijā, taču diemžēl visi bērni vienmēr izmēģinās mūsu pacietību. Viņi ir dzimuši, lai to darītu.

3. posms: dusmas

Dusmas nozīmē, ka kāds ir rupji un apzināti pārkāpis tavas robežas, smagi tevi ievainojis, tu tik tikko spēj sevi pasargāt no fiziskas vardarbības un vairāk par visu vēlies sadragāt kaut ko vērtīgu (un kas ir vērtīgākais? Bērns, protams).

Niknums pavada gandrīz visu pusaudža vecumu. Pieaudzis bērns jau ir izkļuvis no bērnišķīgas uzvedības, bērnišķīgas smaržas, bērnišķīgas balss apmetņa. Mūsu bioloģiskās sistēmas sāk to atpazīt kā citu pieaugušo, dažkārt svešinieku. Bet iekšēji bērns joprojām ir mūsu, mēs no tā sagaidām ierastās reakcijas, un bērns arī to sagaida.

Ja domājam bioloģiski, dusmas ir tiešs drauds jūsu eksistencei, drauds jūsu dzīvībai. Ko bērns var izdarīt, ka mūsu ķermenis vienkārši kliedz: “Apstādiniet viņu!”?

Visbiežāk tas ir incests. Jā, jā, un tur nav nekā tāda, uz ko būtu jāliek lielas acis. Bērni kopumā ir briesmīgi kārdinošas konfektes. Un viņi to zina. Taču parasti kultūras un sociālās normas ierobežo seksuālos impulsus, tāpēc visi ir drošībā.

Izņemot pusaudžus. kuri jau izjūt savu spēku, tostarp vīrieši un sievietes, un var ar to netīšām iedarboties jums uz nerviem.

Kā? Ļoti vienkārši. Piemēram, gulēt savā gultā, kamēr esat prombūtnē. Kad bērni to dara, tas ir aizkustinoši un saprotami: viņš jūtas vientuļš, viņa spilvens smaržo pēc mammas, protams, vecāku gultā ir siltāk un klusāk. Bet, kad savā istabā sajūtat cita vīrieša vai sievietes smaržu… tad pat viscilvēcīgākie humānisti kļūst traki.

Vai arī, ja bērns sistemātiski “iezīmē teritoriju”: it kā nejauši atstāj savas lietas jūsu iecienītākajās vietās. Lai gan viņš jau miljons reižu bija teicis-pārrunājis. Vai arī, ja 15 gadus vecā meita bez jautājuma paņem jūsu džemperi, un tagad tas smaržo pēc viņas smaržām. Tas viss uzreiz izraisa (pat ne galvā, bet kaut kur muguras smadzenēs) pirmklasīgu nekontrolējamu neprātu. Jo tas apdraud sugas, populācijas izdzīvošanu.

Kopsavilkums

1. agresija ir vissenākā bioloģiskā reakcija uz kairinājumu, ir vismaz augstprātīgi uzskatīt, ka jūs to varat ierobežot vai ignorēt.

2. Jūs varat atšķirt emociju DICE: no aizkaitinājuma (“Man viss niez”, tradicionāli dzelteni rozā, nepatīkams, bet panesams) līdz dusmām (spilgti sarkanas, karstas, skaļas) līdz balti karstām dusmām (jūs vairs nekliedzat, bet sūkstāties kā izkausēts metāls).

3. dažkārt mēs sajaucam kairinājuma avotu līdzīgu pazīmju dēļ: mums ir slikti no skaļiem trokšņiem, pārāk sausa gaisa, augsta asinsspiediena, un mēs uzbrūkam bērniem, jo esam izdarījuši pārsteidzīgus secinājumus.

Katerina Demina, psiholoģe (katryndemina.ru)

Līdzīgas ziņas

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

%d bloggers like this:

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: