Respiratorais sincitiālais vīruss ir bīstams zīdaiņiem un vecāka gadagājuma cilvēkiem

13782011t1h6303

Respiratorais sincitiālais vīruss (RSV) ir bīstams ne tikai zīdaiņiem, bet arī vecāka gadagājuma cilvēkiem, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) rīkotajā konferencē teica Valsts imunizācijas padomes priekšsēdētāja Dace Zawadska.

SPKC jau iepriekš ir brīdinājusi, ka PCV var būt bīstams jaundzimušajiem divu līdz trīs nedēļu vecumā, jo infekcija var būt letāla. Infekcija ir īpaši bīstama priekšlaikus dzimušiem bērniem, kuriem ir zems mātes antivielu līmenis vai to nav, kā arī bērniem līdz divu gadu vecumam ar hroniskām plaušu slimībām, iedzimtām sirds slimībām, novājinātu imūnsistēmu un neiromuskulāriem traucējumiem.

Kā norāda Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) galvenā ārste Renāte Snipe, RSV var pārnēsāt ne tikai gaisa pilienu ceļā, bet arī pieskaroties virsmām. Vislielākais risks ir zīdaiņiem, un tas izpaužas kā bronhiolīts, kas lielākajai daļai bērnu ir viegls. Zawadowska piebilda, ka RSV var izraisīt nopietnas sekas arī vecākiem cilvēkiem, ietekmējot viņu spēju nākotnē pašiem par sevi rūpēties.

Šobrīd BKUS strādā saspringtā režīmā – MSV pacienti atrodas gan infekcijas slimību nodaļā, gan pulmonoloģijas nodaļā, kur viņiem tiek veikta skābekļa terapija, intravenozas infūzijas un barošana caur caurulīti. Smagākajos gadījumos bērni var nonākt intensīvās terapijas nodaļā.

Pašlaik nav vakcīnas pret RSV, bet ir iespējams pasīvi imunizēt bērnu, injicējot antivielas. Tomēr valsts apmaksā šo procedūru tikai “dziļi priekšlaicīgi dzimušiem” bērniem, un tādu ir maz, norādīja Zavadska.

Šobrīd, lai gan SPKC ir izsludinājis gripas epidēmiju, BKUS var apmeklēt tikai infektoloģijas nodaļā, bet citās nodaļās var apmeklēt tikai ar maskām. Ja saslimstība ar gripu palielināsies, slimnīca apsvērs papildu ierobežojumus.

Snipe aicina vecākus, īpaši zīdaiņu un hroniski slimu bērnu vecākus, plānot, kā pavadīt brīvo laiku, un atrast veselīgas robežas pasākumu apmeklēšanai un socializēšanās iespējām.

Zawadska piebilda, ka mūsdienās pēc Kovid-19 pandēmijas cilvēkiem ir izveidojies “imūnsistēmas parāds”.

“Bloķēšanas laikā mēs visi palikām mājās un dažādos līmeņos veicām piesardzības pasākumus, tādējādi pasargājot sevi no apkārtējiem. Līdz ar to vīrusi mazāk izplatījās sabiedrībā, un mums nebija tā ierastā sezonālā “stiprinājuma” imūnsistēmai, ko rada tikšanās ar citiem cilvēkiem. Kad cilvēki atkal sāka satikties, visi šie [vīrusi] atgriezās ar pilnīgi citu intensitāti,” viņa teica.

Nevajadzētu domāt, ka pret gripu vakcinēta persona automātiski nesaņems Kovid-19 vai PCV – vakcinācijas rezultātā izveidotā aizsardzība spēj atpazīt tikai konkrēto vīrusu. Vakcinācija ir īpaši svarīga cilvēkiem ar novājinātu imunitāti, jo gan Covid-19, gan gripa var izraisīt smagas saslimšanas, uzsvēra infekcijas slimību speciāliste.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Related posts

Pērn cietuši 293 bērni. Kādēļ ģimenē jārunā par pavedināšanu internetā?

Palielinās piemaksas Latvijas vēstniecībās Izraēlā un Ukrainā strādājošajām amatpersonām

Valsts amatpersonas piemin Zolitūdes traģēdijas upurus

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Lasīt vairāk