Galvaspilsēta ir gaidījusi nedraudzīgo toponīmu masveida pārdēvēšanu. Šovakar Rīgas dome nobalsoja par Maskavas ielas un vairāku citu galvaspilsētas ielu pārdēvēšanu.
Divi vienā
Ideja no pilsētas ielām izdzēst “krievu” nosaukumus, protams, radās pēc kara sākuma Ukrainā. Bet, acīmredzot, domes rokas šo lietu nesasniedza. Tagad viņi ir atraduši laiku.
Maskavas iela ir pārdēvēta par Latgales ielu. Tiesa, pirmskara laikā tā tā tika saukta, bet tikai divus gadus – no 1938. līdz 1940. gadam. No 1859. gada tā bija Moskauer Strasse (Maskavas iela).
Ņemot vērā, ka Rīgā jau ir Latgales iela, arī šai ielai tagad nepieciešams jauns nosaukums, kas saistīts ar Latgali, lēma pilsētas dome. Līdzšinējā Latgales iela Rīgā tiks pārdēvēta par godu Jānim Kļidzejam. Kļidzejs ir Latgales rakstnieks un dzejnieks, pēc viņa romāna “Cilvēka bērns” motīviem tika uzņemta populārā režisora Jāņa Streiča tāda paša nosaukuma filma.
Turklāt Maskavas ielas sākumposms no 13. janvāra ielas līdz Salas tiltam pārdēvēts par Lastadijas ielu. Tas tiek darīts iedzīvotāju drošības labad, “lai nebūtu kļūdainu izsaukumu uz glābšanas dienestiem pēc iepriekšējām adresēm”.
Kāpēc Lastadijas? Neliels posms tagadējās Maskavas ielas sākumā 1810.-1812. gados tika dēvēts par Lastadienstrasse, no vācu valodas vārda die Last – “slodze”.
Rīgas dome atbalstīja arī Puškina ielas pārdēvēšanu par latviešu valodnieka Kārļa Milenbāha ielu, Turgeņeva ielas pārdēvēšanu par latviešu mākslinieka Vilhelma Purvīša ielu, Lermontova ielas pārdēvēšanu par latviešu dzejnieka Viļa Plūdoņa ielu un Gogoļa ielas pārdēvēšanu par godu latviešu žurnālistei, izdevējai un sabiedriskajai darbiniecei Emīlijai Benjamiņi.
Atbalstīta arī Tipogrāfijas ielas pārdēvēšana par karavīra, Lāčplēša ordeņa kavaliera Augusta Spariņa ielu. Lomonosova ielu tagad sauc par pirmās sievietes Latvijas valdībā – izglītības ministra vietnieces, Latgales latviešu kongresa organizatores, Latgales Zemes padomes sekretāres, Tautas padomes un Satversmes sapulces deputātes Valērijas Seiles ielu.
Pēc “krievu” ielu pārdēvēšanas idejas autoru teiktā, tas nav dārgi – tas izmaksās 80 000 eiro bez nodokļiem. Iedzīvotājiem viss būs bez maksas, apgalvo iestādes. Tas, ko viņiem garantē, ir apjukums un pārpratumi. Kurjeri un taksometru vadītāji vēl ilgi cīnīsies, lai atrastu savus klientus, kuriem ir paveicies dzīvot pārdēvētajā ielā.
2022 gadā politisku iemeslu dēļ Rīgā jau tika pārdēvētas četras ielas. Detlava Brantkalna iela tika pārdēvēta par Annas Brigaderes ielu. Valentīna Pikuļa aleja un Valentīna Pikuļa taka tika pārdēvētas par Birutas Baumanes aleju un Birutas Baumanes taku. Stara Rusas ielu pārdēvēja par Hugo Celmiņa ielu, bet Ķeldyša ielu pārdēvēja par brāļu Kaudzītes ielu. Rīgas varas iestādes tolaik uzsvēra, ka ielu nosaukumu maiņa ir turpinājums okupācijas seku likvidēšanai.