Kā pareizi izskaidrot bērnam, no kurienes nāk bērni, un kad to darīt?
“No kurienes rodas bērni?” – ir viens no jautājumiem, kas mulsina vecākus. Ja šis jautājums jums vēl nav uzdots, tagad ir īstais brīdis, lai sagatavotos brīdim, kad bērns sāks pievērst tam uzmanību.
Nekad nav par agru runāt ar bērnu par seksu. Sarunas par seksu, seksualitāti un ķermeni var palīdzēt jūsu bērnam saprast, ka tās ir neatņemamas veselīga cilvēka sastāvdaļas. Atklātas un godīgas sarunas ar bērnu, kad viņš vēl ir pusaudžu vecumā, kad seja aktīvi hormonāli attīstās, var atvieglot turpmākās sarunas par seksu un to, no kurienes rodas bērni. Šīs agrīnās sarunas arī sagatavo augsni tam, lai bērni nākotnē būtu izvēlīgāki un saprātīgāki attiecībā uz seksuālām tikšanās reizēm.
Šo tēmu apspriešana nav vienreizēja saruna. Tas ir darbs, kas turpinās un attīstās, bērnam pieaugot.
Trīs pamata soļi, kas var palīdzēt jums runāt ar bērnu par seksu:
Pirmkārt, noskaidrojiet, ko jūsu bērns jau zina. Piemēram: no kurienes, viņaprāt, rodas bērni vai ko viņš ir dzirdējis par to, no kurienes rodas bērni.
Apgāžiet visus mītus un sniedziet faktus. Piemēram: bērni neaug mammas vēderā. Viņi aug īpašā vietā dzemdē, ko sauc par dzemdi.
Izmantojiet sarunu kā iespēju pastāstīt par savām domām vai pieredzi. Piemēram, par to, ka daži cilvēki patiešām vēlas dzemdēt, kad būs gatavi, bet citi cilvēki nav pārāk pārliecināti, ka vēlas dzemdēt. Vai arī par to, ka ir noteikts vecums, kad ir pieņemami dzemdēt bērnu.
Kā runāt par seksu un ķermeni: padomi visiem vecumiem
Lietojiet pareizus ķermeņa daļu nosaukumus, piemēram, dzimumloceklis, sēklinieks, sēklinieki, vulva, maksts. Ja jūsu bērns zinās ķermeņa daļu pareizos nosaukumus, viņš varēs skaidri runāt par savu ķermeni un vajadzības gadījumā runāt par iespējamām problēmām ar vecākiem vai ārstiem.
Paskaidrojiet lietas bērnam pieejamā līmenī. Neaizraujieties ar stāstiem par ovulāciju 5-6 gadu vecumā. Arī informāciju un faktus labāk dozēt, nevis stāstīt visu uzreiz.
0 – 2 gadi.
Jūs varat izmantot ikdienišķus brīžus, lai palīdzētu bērnam uzzināt par ķermeni, piemēram, vannošanās laiks vai laiks, kad palīdzat bērnam ģērbties, ir piemērots laiks, lai iepazīstinātu ar ķermeņa daļu nosaukumiem.
2 – 3 gadi
Lielākā daļa bērnu vecumā no 2 līdz 3 gadiem ļoti interesējas par savu un citu bērnu ķermeni. Viņi arī sāk pamanīt, ka zēnu un meiteņu ķermeņi atšķiras. Bērns var jautāt, kāpēc tas tā ir, vai teikt: “Kas tas ir?”. Jūs varat mācīt bērnam, ka katrai ķermeņa daļai ir atšķirīgs nosaukums un atšķirīga funkcija. Piemēram, zēniem ir dzimumloceklis, bet meitenēm – vulva.
Jūs varat izmantot zīmējumus, lai palīdzētu bērnam iemācīties ķermeņa daļu nosaukumus un saprast atšķirības starp zēniem un meitenēm.
4 – 5 gadus veci bērni
Bērni vecumā no 4 līdz 5 gadiem bieži jautā, no kurienes rodas bērni. Šajā vecumā jūs jau varat bērnam paskaidrot, ka bērns aug mātes dzemdē un, lai radītu bērnu, ir nepieciešama sperma – sēklas no vīra un olšūna no sievietes.
6-8 gadu vecums
Šajā vecumā bērni sāk interesēties par to, kā bērns nonāk dzemdē. Līdz sešu gadu vecumam daudzi bērni interesējas par to, kā rodas bērni.
Ir svarīgi apsteigt bērnu un pajautāt, ko viņi par to domā un zina. Tas palīdzēs jums saprast, ko jūsu bērns jau zina. Tad jūs varat vienkārši paskaidrot, sniedzot pareizo informāciju. Vecāki var pastāstīt, ka tas notiek, kad vīrietim un sievietei ir dzimumakts, proti, kad vīrietis ievieto savu dzimumlocekli sievietes makstī.
Tāpat ir svarīgi bērnam paskaidrot, ka bērni ģimenē ienāk dažādos veidos, piemēram, IVF, adopcijas vai vecvecāku aizbildniecības ceļā.
Tāpēc jums vajadzētu sākt runāt ar bērnu par pubertāti un par to, kā pubertātes laikā mainās ķermenis, vēl pirms bērns sasniedz šo periodu. Par seksuālajām attiecībām labāk runāt 6 – 8 gadu vecumā, bet par fizioloģiskajām pamatiezīmēm – no 3 gadu vecuma. Lai vēlāk izvairītos no pārpratumiem, galvenais informācijas avots savam bērnam būtu jums, nevis draugiem un noteikti ne Google.
Avots: baby.24tv