Saule ir izmetusi jaunu spēcīgu X klases saules uzliesmojumu no neparastas saules plankuma vietas

Sprādziens, ko izraisīja saules plankuma AR3784 ar neparastu polaritāti, varētu izraisīt pastiprinātu auroras aktivitāti un radioviļņu zudumus uz Zemes.

14. augustā uz Saules notika spēcīgs X klases Saules uzliesmojums, kas maksimumu sasniedza plkst. 06:40 pēc Griničas laika (2:40 pēc Austrumeiropas laika). Šis uzliesmojums izraisīja īsviļņu radiosakaru traucējumus Āzijā un Indijas okeānā, un tam ir potenciāls izraisīt ģeomagnētiskas vētras un pastiprinātu polāro zoru aktivitāti.

Šo saules uzliesmojumu īpaši interesantu padara tas, ka tas radās no neparastās saules plankuma vietas AR3784, kas jau ir piesaistījusi zinātnieku un auroras entuziastu uzmanību tās dīvainās polaritātes dēļ. Plankuma polaritāte pārkāpj senu likumu – Heila likumu, kas nosaka, ka saules plankumiem ziemeļu puslodē jābūt polarizētiem -+. Tā vietā saules plankuma AR3784 polarizācija ir ±; saskaņā ar Spaceweather.com datiem tā rotācija ir pat 90 grādi.

Šī nav pirmā saules plankuma, kas pārkāpj šo noteikumu; tas novērots aptuveni 3% gadījumu. Tomēr lielākajai daļai “noteikumu pārkāpēju” ir “apgrieztā polaritāte” +-, nevis -+, bet AR3784 ir kaut kur pa vidu starp abiem.

Spaceweather.com eksperti ir izteikuši pieņēmumu, ka “šīs vietas magnētiskie pamati ir savīti neparastā veidā. Ja pretējās magnētiskās polaritātes savirzīsies pārāk spēcīgi, var rasties X klases saules uzliesmojums.” Un, lūk, Saules plankums to arī izdarīja.

NASA SDO HMI magnetogrammas instrumenta SDO uzņemtais Saules attēls parāda pozitīvos laukus zaļā un zilā krāsā un negatīvos laukus dzeltenā un sarkanā krāsā. Avots: NASA Solar Dynamics Observatory, SDO/HMI magnetogramma, Daisy Dobrijevic

Saules uzliesmojumi ir izvirdumi Saules virspusē, kas izraisa intensīvus elektromagnētiskā starojuma uzliesmojumus. Šie uzliesmojumi rodas, kad atbrīvojas Saules atmosfērā uzkrātā magnētiskā enerģija. Pēc lieluma tos iedala dažādās kategorijās, un X klases uzliesmojumi ir visspēcīgākie. M klases uzliesmojumi ir 10 reizes mazāk intensīvi nekā X klases uzliesmojumi, kam seko C klases uzliesmojumi, kas ir 10 reizes vājāki par M klases uzliesmojumiem. B klases uzliesmojumi ir 10 reizes vājāki par C klases uzliesmojumiem, un A klases uzliesmojumiem, kas ir 10 reizes vājāki par B klases uzliesmojumiem, nav būtiskas ietekmes uz Zemi. Katrā klasē skaitļi no 1 līdz 10 (un vēl vairāk X klasei) norāda uz relatīvo uzliesmojuma spēku.

Tādus spēcīgus Saules uzliesmojumus kā šorīt notikušais bieži vien var pavadīt koronālās masas izmeši (CME), kas ir liels plazmas un magnētiskā lauka plūdums no Saules. Pagaidām nav apstiprināts, vai koronārās masas izvirdums pavadīja arī šo izvirdumu.

Koronālie izmeši nes elektriski lādētas daļiņas, jonus, kas saduras ar Zemes magnetosfēru un var izraisīt ģeomagnētiskās vētras. Šo vētru laikā joni mijiedarbojas ar gāzēm Zemes atmosfērā, atbrīvojot enerģiju gaismas veidā. Šī parādība ir pazīstama kā ziemeļblāzma jeb aurora borealis ziemeļu puslodē un dienvidblāzma jeb aurora australis dienvidu puslodē.

Ja CME apstiprināsies, mūs varētu sagaidīt vairāk ģeomagnētisko vētru un pastiprināta auroras aktivitāte.

Zināms ir tikai tas, ka rentgena staru uzliesmojumu pavadīja radiouztumsums uz Zemes. Āzijā un Indijas okeānā novēroto īso viļņu radiouztrumu izraisīja rentgena staru un ultravioletā starojuma intensīvais uzliesmojums, kas radās rentgena staru uzliesmojuma laikā.

Saules uzliesmojumu starojums sasniedz Zemi ar gaismas ātrumu un, nonākot uz Zemes, jonizē atmosfēras augšējos slāņus. Šī jonizācija rada blīvāku vidi augstfrekvences īsviļņu radiosignāliem. Kad šie radioviļņi šķērso jonizētus (elektriski uzlādētus) slāņus, tie zaudē enerģiju, jo palielinās sadursmes ar elektroniem, kas var vājināt vai pilnībā absorbēt radiosignālus.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Related posts

Pērn cietuši 293 bērni. Kādēļ ģimenē jārunā par pavedināšanu internetā?

Palielinās piemaksas Latvijas vēstniecībās Izraēlā un Ukrainā strādājošajām amatpersonām

Valsts amatpersonas piemin Zolitūdes traģēdijas upurus

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Lasīt vairāk