Šķipsniņa garšvielu var aizstāt sauju tablešu: Top 6 veselīgas garšvielas

Galvenā garÅ¡vielu priekÅ¡rocÄ«ba ir to augstais antioksidantu saturs. Å Ä«s vielas spēj mazināt brÄ«vo radikāļu graujoÅ¡o ietekmi, kas organismā izraisa oksidatÄ«vo stresu, kurÅ¡ ir atbildÄ«gs par daudzām mÅ«su nelaimēm – sākot ar ādas grumbiņām un beidzot ar nopietnu slimÄ«bu – vēža, diabēta un sirds slimÄ«bu – raÅ¡anos. Å Ä·ipsniņā garÅ¡vielu ir vairāk antioksidantu nekā glāzē ogu.

GARŠVIELU PRIEKŠROCĪBAS VESELĪBAI

samazina holesterīna un cukura līmeni asinīs

GarÅ¡vielu iedarbÄ«ba ir salÄ«dzināma ar zāļu lietoÅ¡anu – holesterÄ«na lÄ«menis asinÄ«s samazinās par 10-15%. AntiholesterÄ«na iedarbÄ«ba ir Ä«paÅ¡i izteikta kurkumai un kanēlim.

Cīņa pret saaukstēšanos

Ingveram, krustnagliņām, kanēlim piemīt spēcīga stimulējoša un tonizējoša iedarbība, mobilizē iekšējos spēkus, aktivizē asinsriti. Rezultātā cilvēks ātrāk atveseļojas.

Palīdz zaudēt svaru

“Pirmkārt, garÅ¡vielas pieÅ¡Ä·ir garÅ¡u jebkuram ēdienam, – skaidro Tatjana PILĀTE, medicÄ«nas zinātņu doktore, profesore. – Otrkārt, tās stimulē gremoÅ¡anu un aktivizē vielmaiņas procesus – tā rezultātā organisms ir sātÄ«gs ar nelielu ēdiena daudzumu. Jaunākie pētÄ«jumi ir pierādÄ«juÅ¡i, ka pat pikantas uzkodas, kas pasniegtas pirms vakariņām, neveicina apetÄ«ti, bet, gluži pretēji, veicina ātru sāta sajÅ«tu: tajās esoÅ¡ais kapsaicÄ«ns ātri izraisa sāta sajÅ«tu – rezultātā cilvēks ēd mazāk. Turklāt kapsaicÄ«ns palielina enerÄ£ijas patēriņu par 23 % un kavē tauku Å¡Å«nu attÄ«stÄ«bu.

Normalizē hormonus, palielina iekāri

“Safrānam ir labvēlÄ«ga ietekme uz sievieÅ¡u reproduktÄ«vo sistēmu, jo Ä«paÅ¡i normalizē hormonālo fonu,” norāda Tatjana Pilāts. – Ir zināmi gadÄ«jumi, kad priekÅ¡laicÄ«gas menopauzes laikā 2-3 safrāna pākstis veicināja cikla atjaunoÅ¡anos”. Starp garÅ¡vielām ir daudz afrodiziaku. Ne velti muskatriekstu sauc par sievieÅ¡u un baziliku – par vÄ«rieÅ¡u garÅ¡vielām: tajās esošās ēteriskās eļļas stimulē iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbÄ«bu. Vaniļas sastāvā esoÅ¡ie gaistoÅ¡ie fermenti iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu.

Izglābj jūs no vēža

GarÅ¡vielu antioksidanti aktÄ«vi cÄ«nās pret kancerogēniem. No kurkumas ir izdalÄ«ta viela, kas bloķē bioÄ·Ä«miskos procesus, kuri izraisa kakla un galvas audzēju attÄ«stÄ«bu. Un no mārrutkiem – molekula, kas spēj iznÄ«cināt vēža Å¡Å«nas. “Darbs pie mārrutku bioloÄ£iski aktÄ«vo vielu pretkancerogēno Ä«paÅ¡Ä«bu izpētes tika veikts arÄ« Krievijā,” stāsta Igors Sokolskis. – Un patiešām tika pierādÄ«ts, ka in vitro (“in vitro”, t. i., tieÅ¡i iedarbojoties uz vēža Å¡Å«nām) mārrutku ekstrakts kavē to attÄ«stÄ«bu un nomāc vairoÅ¡anos. Tomēr dzÄ«vā organismā Å¡Ä« iedarbÄ«ba bija ļoti vāja. Tāpēc mārrutkus izmanto kā profilaktisku lÄ«dzekli.”.

VESELĪGĀKĀS GARŠVIELAS

Lauru lapas

Ko ārstē: Uzlabo gremošanas procesus, sirds darbību, palielina apetīti, lieto artrīta, ādas slimību saasināšanās gadījumā. Piemīt diurētiska un dezinficējoša iedarbība. Inhalācijas ar lauru ēterisko eļļu iesaka elpceļu infekciju gadījumā. Lauru eļļa ir atzīts līdzeklis pret augšžokļa sinusītu.

Kulinārijā: universāla garšviela, ko izmanto zupās, marinādēs, gaļas un zivju ēdienos.

Īpašības: Pirms ēdiena pasniegšanas galdā ieteicams izņemt, lai lauru lapa nedod rūgtumu. Aizliegts lietot grūtniecības laikā. Ilgstoši uzglabājot, tā zaudē garšu un kļūst rūgta.

Un vēl viena interesanta detaļa: lauru lapu smaržu necieš mēles un tarakāni.

Krieni

Ko ārstē: SpēcÄ«gs lÄ«dzeklis gremoÅ¡anas dziedzeru sekrēcijas palielināšanai. Tam piemÄ«t spēcÄ«ga diurētiska iedarbÄ«ba – to lieto urÄ«nceļu iekaisuma, nierakmeņu slimÄ«bas, cistÄ«ta, podagras un reimatisma ārstēšanai. Svaigu mārrutku uzlējumus lieto apsaldējumu, sejas neiralÄ£ijas un locÄ«tavu reimatisma gadÄ«jumā.

Gatavošana: galda mārrutkus izmanto kā patstāvīgu garšvielu un kā pamatu mērcēm.

ĪpaÅ¡Ä«bas: mārrutki ir kontrindicēti kuņģa un zarnu trakta, aknu, nieru iekaisuma slimÄ«bu gadÄ«jumā. Tam piemÄ«t balinoÅ¡a iedarbÄ«ba – vasaras raibumu un vecuma plankumu gadÄ«jumā seju ieteicams noslaucÄ«t ar mārrutku Å«dens uzlējumu.

Ingvers

Ko ārstē: Palīdz jebkuras izcelsmes slikta dūša. Mazina migrēnas lēkmes un artrītu, stimulē imūnsistēmu. Atzīts līdzeklis pret saaukstēšanos un klepu. Atjauno organisma aizsargspējas.

Kulinārijā: bÅ«tiska garÅ¡viela neapstrādātu zivju ēdieniem – japāņi uzskata, ka ingveram piemÄ«t pretsēnÄ«Å¡u iedarbÄ«ba. Neaizstājama karija garÅ¡vielu sastāvdaļa, tā ir visu kečupu sastāvā. PlaÅ¡i izmantots kulinārijā, gatavojot ingvera cepumus un piparkÅ«kas, limonādes.

Īpašas iezīmes: ja ingveru pievieno gatavošanas sākumā, garša un smarža būs daudz spēcīgāka.

Safrāns

Kādi kārumi: Šafrāns: veicina prieka hormona serotonīna veidošanos, tāpēc tam ir psihotropa iedarbība, kas mazina sāpes un depresiju. Tas uzlabo gremošanu, attīra limfu, nieres un aknas, mazina krampjus, novērš asins sastrēgumus asinsvados, uzlabo sejas krāsu un palielina potenci.

Kulinārijā: safrānu izmanto daudzu nacionālo ēdienu – indieÅ¡u plovas, spāņu paeljas un itāļu rÄ«su, franču jÅ«ras velÅ¡u zupas (bouillabaisse) – aromatizēšanai.

ĪpaÅ¡Ä«bas: Dārgākā garÅ¡viela – 1 kg maksā aptuveni 1000 dolāru. SpēcÄ«gs tonizējoÅ¡s lÄ«dzeklis – pārmērÄ«gas devas var izraisÄ«t uzbudinājumu un spriedzi. Daži grami svaiga safrāna var pat nogalināt.

Kanēlis

Ko tas ārstē: Katru dienu 1 tējkarote kanēļa pazemina cukura lÄ«meni asinÄ«s un “sliktā” holesterÄ«na lÄ«meni, normalizē asinsspiedienu. Tam piemÄ«t pretmikrobu Ä«paÅ¡Ä«bas, palÄ«dz ilgāk saglabāt mājās ēdienu.

Gatavošana: desertu pagatavošana (labi sader ar āboliem), konservēšana, marinādēs.

Īpašības: ātri zaudē garšu. Kanēļa standziņu garša ir spēcīgāka, bet tās ir grūti sasmalcināt.

Krustnagliņas

Kādi gardumi: Kārkliņu eļļa ir spēcīgs antiseptisks līdzeklis. Akūtu elpceļu infekciju epidēmiju laikā to iesaka izmantot aromterapijā. Krustnagliņām piemīt anestezējoša iedarbība zobu sāpju gadījumā, atvieglo elpošanu elpceļu slimību gadījumā.

Kulinārijā: pieÅ¡Ä·ir pikantu garÅ¡u marinādēm – sēņu, gaļas vai dārzeņu, nodroÅ¡ina garÅ¡vielu un mērču ilgāku uzglabāšanu.

Īpašības: necieš ilgstošu termisku apstrādi. Vārīšana atņem krustnagliņām aromātu un ēdienam piešķir rūgtu garšu.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Related posts

6 garšīgi un veselīgi cukura analogi, kurus ir vērts izmēģināt

Kāpēc nedrīkst gulēt ar mitru galvu

Vai darbnespējas lapu slima bērna kopšanai var izmantot vienā no darba vietām, ja otrā ir BKA

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Lasīt vairāk