Turpmāk izglītojamos no valsts pārbaudījumiem nevarēs atbrīvot ģimenes ārsts. Atbrīvojumu varēs izsniegt tikai ārsts-speciālists vai ārstu konsīlijs, pie kura izglītojamais ir vērsies pēc palīdzības veselības problēmas risināšanā, otrdien, 24. janvārī, lēma valdība.
Otrdien valdība atbalstīja izmaiņas kārtībā, kādā izglītojamie tiek atbrīvoti no valsts pārbaudījumiem. Veselības inspekcija, veicot pārbaudes par ārstu izsniegtajiem izrakstiem, konstatēja, ka pārsvarā izglītojamie arī iepriekš vērsušies pēc palīdzības pie ārstiem-speciālistiem, saņemot viņu palīdzību un aprūpi.
Lai mazinātu ģimenes ārstu noslodzi, izrakstu ar ieteikumu atbrīvot izglītojamo no valsts pārbaudījumiem turpmāk izsniegs ārsts-speciālists vai ārstu konsīlijs, pie kura izglītojamais vērsies pēc palīdzības veselības problēmas risināšanā
un kurš līdz ar to labāk pārzina izglītojamā veselības traucējumus, kas liedz izglītojamam pilnvērtīgi kārtot valsts pārbaudījumus.
Izglītojamos ar garīgas attīstības traucējumiem, smagiem garīgās attīstības vai vairākiem smagiem attīstības traucējumiem pamatizglītības pakāpē varēs atbrīvot no valsts pārbaudījumiem ar izglītības iestādes vadītāja rīkojumu, pamatojoties uz pilngadīga izglītojamā vai nepilngadīga izglītojamā likumiskā pārstāvja iesniegumu un valsts vai pašvaldības pedagoģiski medicīniskās komisijas atzinumu.
No valsts pārbaudījumu kārtošanas ar izglītības un zinātnes ministres rīkojumu paredzēts atbrīvot olimpisko sporta veidu valsts pieaugušo izlašu dalībniekus, kā arī izglītojamos, kuri ir Latvijā akreditētu ārvalstu diplomātisko pārstāvniecību personāla darbinieki, ārvalstu konsulāro iestāžu darbinieku un citu starptautisko publisko tiesību subjektu darbinieku un amatpersonu ģimenes locekļi.
Papildus paredzēts, ka no valsts pārbaudījumiem tiks atbrīvoti arī patvēruma meklētāji, bēgļi vai alternatīvo statusu ieguvušās personas, kas uzsākušas mācības Latvijas izglītības iestādēs.
Ģimenes ārstu izsniegti izraksti ar ieteikumiem atbrīvot izglītojamos no valsts pārbaudījumiem vēl būs derīgi līdz 2022./2023. mācību gada beigām.
Jau ziņots, ka, reaģējot uz publiski izskanējušo informāciju par iespējamu skolēnu nepamatotu atbrīvošanu no valsts pārbaudījumiem, Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) atsevišķām izglītības iestādēm šovasar pieprasīja skaidrojumu par skolēnu atbrīvošanu no pārbaudījumiem.
Tomēr jau sākotnēji bija skaidrs, ka izglītības iestādēm nav bijis pamata atteikt skolēnu atbrīvošanu no valsts pārbaudījumiem, jo viņi iesnieguši atbilstīgus ārsta izrakstus.
Bijusī izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (K) pēc tam uzdeva VISC sākt diskusiju ar Veselības ministrijas pakļautībā esošo Veselības inspekciju par iespēju ģimenes ārsta parakstītos atbrīvojumus no eksāmeniem aizstāt ar ārstu-speciālistu parakstītiem apliecinājumiem. Kā norāda skaidroja Muižniece, visas iesaistītās iestādes ir vienisprātis, ka atbrīvojumi nevar būt tik viegli pieejami.
Tādēļ Izglītības un zinātnes ministrija rosināja noteikt stingrākus nosacījumus skolēnu atbrīvošanai no eksāmeniem.