Lasīšanas Laiks:2 Minute(-s), 9 Sekunde(-s)

Pat kaislīgākie kaķu fani savā galvā glabā ideju, ka “melns kaķis ir nelaime”. Dīvaini, ka šis māņticējums ir saglabājies gadsimtiem ilgi. No kurienes tas ir cēlies?

Ēģiptes uzplaukuma laikā (ap 3000 gadu pirms mūsu ēras) visi kaķi bija godājami dzīvnieki – par kaķa nogalināšanu draudēja pat nāvessods, taču raganu izplatība Eiropā šai reputācijai pielika punktu!

Melns nozīmē slikts

Lai gan melnā pigmentācija nav raksturīga tikai noteiktām šķirnēm, Bombejas kaķis, iespējams, simbolizē “neveiksmi”. Lielākajai daļai melno kaķu ir arī zeltaini dzeltenas acis, pateicoties lielajam melanīna pigmenta daudzumam to organismā. Un, lai gan pilnībā melni kaķi var būt gan tēviņi, gan mātītes, šis krāsojums daudz biežāk ir raksturīgs kaķu tēviņiem. Bet kāpēc šie pūkainie kaķi pēkšņi ir slikti?

Vai melni kaķi nes nes veiksmi

Tiek uzskatīts, ka saikne starp neveiksmi un melnajiem kaķiem radusies 13. gadsimtā. Nav precīzi zināms, kā un kāpēc kaķi viduslaikos sāka asociēties ar velnu, taču šis ticējums bija tik noturīgs, ka cilvēki tos ķēra un pat nogalināja melnās nāves pandēmijas laikā ap 1348. gadu. Ironiskā kārtā kaķu iznīcināšana tikai saasināja mēri, kas izplatījās ar grauzēju starpniecību.

Kad 16. gadsimtā Eiropā sāka izplatīties baumas par burvestībām, kaķi (īpaši melnie kaķi) tika iesaistīti medībās vienkārši tāpēc, ka daudzas “raganas” savās mājās ņēma klaiņojošus kaķus. Kādā brīdī cilvēki kļuva pārliecināti, ka tie nav tikai “mājdzīvnieki”, bet gan pašas raganas, kas pārtapušas par dzīvniekiem.

Melnie kaķi folklorā

Melnie kaķi bieži tiek pieminēti arī folklorā. Skotijas folklora stāsta par maģisku būtni, kas izskatās pēc liela melna kaķa suņa lielumā un ko sauc par Cat Shee (cat-sìth). Tika uzskatīts, ka tam piemīt spēja nozagt miruša cilvēka dvēseli, pirms dievi to varētu paņemt. Šī ticība noveda pie tā, ka tika izveidotas nakts un dienas sardzes, ko sauca par vēlajām modinātājām, lai pasargātu mirušos tieši pirms apbedīšanas no ļaunā kaķa.

Starp citu, māņticību, ka melns kaķis šķērso ceļu uz nelaimi, dažādās kultūrās interpretē dažādi! Piemēram, vācieši uzskata, ka kaķis, kas pāriet no labās puses uz kreiso, ir slikta ziņa, bet kaķis, kas pāriet no kreisās uz labo, ir laba ziņa.

Vēsture zina, ka arī daži pirāti uzskatīja, ka kaķu pārvietošanās pamatā ir ticējumi. Viņi uzskatīja, ka, ja melns kaķis tuvojas tev, tas ir slikts vēstnesis, bet kaķis, kas pārvietojas prom no tevis, nozīmē labas ziņas. Un, ja melns kaķis uzkāpj uz kuģa un pēc tam aiziet, nākamajā reisā kuģis nogrims!

Melni kaķi un veiksme

Dažās leģendās melnie kaķi nes veiksmi! Angļi dažos apgabalos joprojām dāvina melnus kaķus līgavām, lai dzīvnieki varētu svētīt laulību.

Arī japāņi godina melnos kaķus kā veiksmes simbolus, un tos uzskata par īpaši svarīgiem vientuļām sievietēm, jo melns kaķis piesaista skaistus līgavaiņus.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Previous post Kāpēc suns dzenas pakaļ astei un kad jābūt modriem
Next post Labākie draugi vai ļaunākie ienaidnieki: kā kaķi un suņi var sadzīvot?