Sprādzieni pie Nord Stream: Vācijas mediji atrada jaunu taku

Loading

Viens no vīriešiem, kurš īrēja jahtu, kuru varētu izmantot diversijai Nord Streams, dzīvo Ukrainā, to noskaidroja NDR un WDR un Süddeutsche Zeitung izmeklētāji, raksta DW .

Sprādzieniem gāzes cauruļvados Nord Stream un Nord Stream 2 ir parādījušās jaunas pēdas, kas ved uz Ukrainu. Tā teikts žurnālistiskajā izmeklēšanā, ko veikušas Vācijas sabiedrisko mediju kompānijas NDR un WDR un laikraksts Süddeutsche Zeitung, piedaloties Zviedrijas laikrakstam Expressen, Polijas interneta žurnālam Frontstory un Dānijas laikrakstam Berlingske. Galvenie šī darba secinājumi tika publicēti Vācijas ziņu raidījuma Tagesschau mājaslapā svētdienas, 21. maija, vakarā.

Kurš noīrēja jahtu Andromeda


Žurnālistu uzmanības centrā bija 15 metrus garā Andromeda jahta, par tās iespējamo saistību ar martā notikušajiem sprādzieniem Nord Stream ziņoja Vācijas telekanāls ARD un laikraksts Die Zeit. Kā toreiz rakstīja šie mediji, pieci vīrieši un viena sieviete uz šīs mazās buru jahtas klāja devās jūrā 2022. gada septembra sākumā no Vācijas pilsētas Rostokas ostas. Tika norādīts, ka kuģi nomājusi kāda poļu kompānija, kas piederējusi ukraiņiem.

Saskaņā ar jauno informāciju, ko ieguvuši NDR un WDR, kā arī laikraksts Süddeutsche Zeitung, šī Polijas firma ir ceļojumu aģentūra, kuras galvenā mītne atrodas Varšavā. Vairāk nekā simts citu firmu ir reģistrētas šī uzņēmuma adresē, liecina izmeklēšana. Pēc tam, kad žurnālisti uz vietas aprunājās ar kādu sievieti, kura apstiprināja ceļojumu aģentūras reģistrāciju, bet teica, ka viņai nav tās īpašnieku tālruņa numura, radās iespaids, ka šī ir aizsegfirma. Kā liecina dokumenti, vairākus gadus šim uzņēmumam nebija ievērojama apgrozījuma. Bet 2020. gadā viņas kontos tika saņemti 2,8 miljoni eiro. Kas izraisījis tik lielus ienākumus, noskaidrot neizdevās.

Sieviete, kas norādīta kā uzņēmuma vadītāja, it kā dzīvo Kijevā, norāda izmeklēšanā. Tikmēr viņas vārds izskan saistībā ar vēl divām firmām, no kurām žurnālisti secina, ka viņa var būt arī tikai figūriņa. Telefoniski sieviete apstiprināja, ka ir tūrisma aģentūras vadītāja, taču pēc tam nolika klausuli un uz zvaniem vairs neatbildēja.

Taka, kas ved uz Ukrainas militārpersonām


Vēl viena taka, kuru, pēc žurnālistu domām, atraduši Vācijas drošības dienesti, ved uz Ukrainas bruņotajiem spēkiem. Kā izriet no materiāla, dažas personas, kuras noīrēja jahtu Andromeda un pēc tam ar to devās jūrā, uzrādīja personas apliecības. Starp dokumentiem, kas šajā sakarā parādījās, bija Rumānijas pase uz “Stefana M.” vārda, norāda izmeklētāji.

Persona ar tādu pašu vārdu un dzimšanas datumu, saskaņā ar Federālā krimināllietu biroja datiem, sabotāžas laikā atradās Rumānijā, ziņo žurnālisti. Kas tad bija tas cilvēks, kurš nomāja jahtu? Saskaņā ar Vācijas varasiestāžu teikto, viņš bija apmēram 25 gadus vecs vīrietis, kurš dzīvoja pilsētā uz dienvidaustrumiem no Kijevas, raksta NDR un WDR un Süddeutsche Zeitung. Autori norāda, ka zina viņa īsto vārdu.

Šaubas par Andromeda jahtas iesaistīšanos Nord Stream sprādzienos


2023. gada martā pēc tam, kad Vācijas medijos parādījās publikācijas par Andromeda jahtas iespējamo saistību ar sprādzieniem Nord Stream un takā, kas ved uz Ukrainu, daži novērotāji pauda šaubas par šīs versijas ticamību.

Tātad tabloīda Bild žurnālisti noskaidroja, ka Andromeda acīmredzot ir pārāk maza, lai to izmantotu tik liela mēroga sabotāžai. Turklāt tas nav aprīkots ar speciālu niršanas aprīkojumu, kas ļauj nolikt sprāgstvielas 80 metru dziļumā, norādīja žurnālisti.

“Lai veiktu trīs sprādzienus zem ūdens, būtu nepieciešami vismaz 600 līdz 900 kg speciālu militāru sprāgstvielu. Andromeda jahtai nav celtņa, lai droši nolaistu zem ūdens šādu tilpumu,” uzsvērts izdevums.

“Izmeklēšanas darbības, kas ved no buru jahtas uz Ukrainu, ir politiskas sprādzienbīstamas vielas. Joprojām nav skaidrs: vai tā tiešām var būt atriebība par Krievijas uzsākto agresīvo karu? Vai arī izmeklētāji seko citu apzināti noliktām pēdām – un tas ir tā sauktā “viltus karoga operācija”?, liecina izmeklēšana, ko 21. maijā publicēja NDR un WDR un laikraksts Süddeutsche Zeitung.

Sprādzieni pie Nord Stream


Trīs no četriem gāzesvadu Nord Stream un Nord Stream 2 posmiem Baltijas jūrā, kas ved no Krievijas uz Vāciju, tika uzspridzināti 2022. gada septembra beigās. Neviens no viņiem tobrīd gāzi nepārvadāja. Īsi pirms sprādzieniem Krievija slēdza Nord Stream, un Nord Stream 2 tā arī netika nodota ekspluatācijā Krievijas iebrukuma laikā Ukrainā.

Viens no SP-2 pavedieniem izdzīvoja un pēc incidenta Krievijas prezidents Vladimirs Putins piedāvāja caur to sūknēt gāzi, taču Vācija atteicās. Atbildību par sprādzieniem gāzes vados neviens neuzņēmās. Krievijas amatpersonas paziņojušas, ka viņiem ir aizdomas, ka tajās ir iesaistītas ASV un Lielbritānija.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Pievienojies un saņem svarīgākās Latvijas un pasaules ziņas!
Šis ir laiks, kad objektīva informācija par notiekošo ir svarīgāka nekā jebkad agrāk. Mēs jums sniegsim šādas ziņas. Apstipriniet savu vēlmi saņemt ziņas, nospiežot pogu "Pievienojies", un jūs nepalaidīsiet garām svarīgu informāciju par notiekošo Latvijā un pasaulē.
Pievienojies un saņem svarīgākās Latvijas un pasaules ziņas!
Šis ir laiks, kad objektīva informācija par notiekošo ir svarīgāka nekā jebkad agrāk. Mēs jums sniegsim šādas ziņas. Apstipriniet savu vēlmi saņemt ziņas, nospiežot pogu "Pievienojies", un jūs nepalaidīsiet garām svarīgu informāciju par notiekošo Latvijā un pasaulē.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Tulkot »

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: