Šodien stājas spēkā grozījumi Bērnu tiesību aizsardzības likumā, kas nosaka, ka personām, kas turpmāk kļūs par aizbildņiem, būs jāapgūst valsts apmaksāta mācību programma, lai veicinātu aizbildņu prasmes, zināšanas bērnu aprūpē, kas palīdzētu labāk izprast bērnu.
Savukārt personas, kuru bāriņtiesa iecēlusi par aizbildni līdz 2023.gada 31.martam, apgūt mācību programmu aizbildņiem varēs, ja paši to vēlēsies, vai arī šiem aizbildņiem tas būs jādara, ja bāriņtiesa, izvērtējot aizbildņa rīcību bērna personisko un mantisko tiesību un interešu nodrošināšanā, būs konstatējusi šādu nepieciešamību.
Kā skaidrots Labklājības ministrijas (LM) izstrādātajos grozījumos, līdz šim mācības aizbildņiem organizēja pašvaldības un tās nebija obligātas. Turklāt praksē novērots, ka aizbildņiem būtu nepieciešamas apgūt papildus zināšanas bērnu aprūpē, īpaši, ja ir starppaudžu atšķirība, kas var radīt konfliktus starp aizbildni un bērnu.
LM norāda, ka ik gadu ievērojamam aizbildnībā esošo bērnu skaitam mainīta aprūpes forma, tai skaitā bērni tiek ievietoti ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā, kas nenoliedzami neatbilst bērnu labākajam interesēm. Lai maksimāli nodrošinātu bērnam drošu un nemainīgu vidi, kā arī konkrētu piesaistes personu, tādējādi radot emocionāli drošu vidi, aizbildnim nepieciešams padziļināt izpratni un zināšanas par bērna vecumposma attīstības īpatnībām, pozitīvu disciplinēšanu, juridiskajiem aspektiem un citas ar bērna ikdienas aprūpi saistītas zināšanas.
Jaunā kārtība nodrošina vienlīdzīgu pieeju, ka arī aizbildņiem tāpat kā audžuģimenēm un adoptētājiem ir pienākums obligāti apgūt mācību programmu atbilstoši Ministru kabineta apstiprinātām prasībām.
Likumā noteikts, ka persona, kuru bāriņtiesa ir atzinusi par atbilstošu aizbildņa pienākumu pildīšanai vai iecēlusi par aizbildni bērnam, apgūst mācību programmu aizbildņiem. Kārtību un termiņu, kādā apgūstama un saskaņojama aizbildņu mācību programma, prasības mācību programmas saturam un kritērijus tās izstrādei, kā arī izņēmuma gadījumus, kad personai nav nepieciešama mācību programmas apguve, nosaka Ministru kabinets.
Obligātās aizbildņu mācības apmaksās valsts. Savukārt, gadījumā, ja aizbildnim būs nepieciešams papildināt zināšanas kādā konkrētā jomā, tās sedzamas no pašvaldības budžeta līdzekļiem.