Studentus un mācībspēku aicina piedalīties aptaujā par seksuālās uzmākšanās gadījumiem augstskolās

Tiesībsarga birojs līdz 14. oktobrim pagarinājis aizpildīšanas termiņu aptaujai, kurā iespējams dalīties ar pieredzes stāstiem par seksuālās uzmākšanās gadījumiem augstskolās, aģentūru LETA informēja birojā.

Kā norāda birojā, atbildes un pieredzes stāsti – anonÄ«mi un konfidenciāli – par seksuālās uzmākÅ¡anās gadÄ«jumiem augstskolās joprojām ir ļoti gaidÄ«ti un nepiecieÅ¡ami.

Birojā Ä«paÅ¡i uzsver, ka tiks gaidÄ«tas atbildes arÄ« no tiem studentiem un mācÄ«bspēkiem, kuri paÅ¡i nav sastapuÅ¡ies ar šādu negatÄ«vu pieredzi, bet kuriem ir novērojumi par notiekoÅ¡o augstskolās. Tādēļ tiesÄ«bsargs sadarbÄ«bā ar pētÄ«jumu centru “Berg Research” un Latvijas Studentu ApvienÄ«bu aicina visus, kuri vēl nav paguvuÅ¡i vai pamanÄ«juÅ¡i iespēju izteikties, ērtā un viegli uztveramā veidā to izdarÄ«t lÄ«dz 14.oktobrim.

Atbildes elektroniski var sniegt vietnē “ej.uz/Tiesibsarga_aptauja”.

Kā norāda birojā, aptaujā lÄ«dz 1.oktobrim piedalÄ«juÅ¡ies 1748 respondenti, no kuriem aptuveni 70% ir studējoÅ¡ie un absolventi, bet pārējie – akadēmiskais un vispārējais personāls. Visvairāk atbilžu saņemts no RÄ«gas Stradiņa universitātes (RSU) – 223 un Latvijas Universitātes (LU) – 221.

Birojā atzÄ«mē, ka LU mācÄ«bspēku un vispārējā personāla iesaiste aptaujā bijusi lielāka nekā studentu. Vairāk nekā 100 atbildes saņemtas arÄ« no Biznesa, mākslas un tehnoloÄ£iju augstskolas “RISEBA”, biznesa augstskolas “TurÄ«ba” un Latvijas Mākslas akadēmijas. Savukārt no Latvijas Biozinātņu un tehnoloÄ£iju universitātes saņemtas 78 atbildes, bet RÄ«gas Tehniskās universitātes – 68.

Līdztekus birojā norāda, ka daudz lielāka studentu, augstskolu darbinieku un mācībspēku iesaiste vēlama no Daugavpils Universitātes, Ekonomikas un kultūras augstskolas, Informācijas sistēmu menedžmenta augstskolas, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas, Latvijas Kultūras akadēmijas, Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas (pievienota RSU), Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas, Rīgas Ekonomikas augstskolas, Rīgas Tehniskās koledžas, Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas, Valsts robežsardzes koledžas, Ventspils Augstskolas un Vidzemes Augstskolas. Šajās izglītības iestādēs saņemto atbilžu skaits ir zem 50.

TiesÄ«bsarga birojs atgādina, ka Å¡Ä« gada sākumā publiski izskanējuÅ¡ie seksuālās uzmākÅ¡anās gadÄ«jumi vairākās Latvijas augstskolās un sabiedrÄ«bas reakcija uz tiem rada tēmas padziļinātas izpētes nepiecieÅ¡amÄ«bu. LÄ«dz ar to tiesÄ«bsargs aicina visu augstskolu un koledžu pārstāvjus – studentus, docētājus, administratÄ«vo personālu un absolventus – piedalÄ«ties Å¡ajā aptaujā, lai iegÅ«tu precÄ«zus un uzticamus datus par situāciju pēdējo trÄ«s gadu laikā.

TiesÄ«bsarga biroja Diskriminācijas novērÅ¡anas nodaļas vadÄ«tāja Anete Ilves pauž pateicÄ«bu visiem, kas jau izteikuÅ¡i savas domas vai dalÄ«juÅ¡ies pieredzē. Vienlaikus viņa tic, ka pieredzes stāstu ir pieredzes stāstu ir daudz vairāk, tādēļ aptauja pagarināta lÄ«dz oktobra vidum. “ĪpaÅ¡i gaidÄ«ta ir paÅ¡u studentu pieredze vai novērojumi, arÄ« to, kuri paÅ¡i tiešā veidā nav sastapuÅ¡ies ar seksuālu uzmākÅ¡anos, bet var mums sniegt noderÄ«gu informāciju par notiekoÅ¡o savās mācÄ«bu iestādēs. Īsi sakot, kuplāks skaits atbilžu mums palÄ«dzēs iegÅ«t daudz precÄ«zākus un uzticamākus datus,” akcentē Ilves.

Vienlaikus viņa norāda, ka Å¡Ä« aptauja sniedz iespēju paust savu pieredzi – gan pozitÄ«vu, gan negatÄ«vu, lai kopÄ«giem spēkiem veidotu labāku un drošāku akadēmisko vidi. “Tā palÄ«dzēs izstrādāt efektÄ«vākus uzvedÄ«bas noteikumus un ziņoÅ¡anas mehānismus, kā arÄ« stiprināt tik ļoti nepiecieÅ¡amo atbalstu tiem, kuri varētu bÅ«t cietuÅ¡i no seksuālas uzmākÅ¡anās,” uzsver Ilves.

Jau ziņots, ka aptaujā uzdoti jautājumi par to, kā konkrētais cilvēks izprot seksuālo uzmākšanos, kā arī par tās izplatību un ietekmi akadēmiskajā dzīvē. Seksuāla uzmākšanās var būt nepiedienīgas un uzbāzīgas piezīmes par seksuālām tēmām, seksuāla rakstura piedāvājumi vai ierosinājumi, uzbāzīgas piezīmes par ķermeņa daļām, piemēram, krūtīm, sēžamvietu vai citām ķermeņa daļām, mājieni par seksuālu darbību vai vardarbību, lai piespiestu uzvedībai vai darbībām pret savu gribu, manipulācija saistībā ar akadēmisko progresu vai citu priekšrocību zaudēšanu, apmaiņā pret seksuālām darbībām, baumu izplatīšana par kāda seksuālo dzīvi, nevēlamu seksuāla rakstura ziņu sūtīšana sociālajos tīklos, forumos, čatos vai citos digitālos kanālos u.c.

Tāpat aptaujā noskaidros, kādas sekas ir radījusi seksuālā uzmākšanās, piemēram, trauksmi, paniku, depresiju, miega traucējumus, samazinātu pašapziņu, problēmas socializēties, šoku, bailes, kaunu, vainas apziņu u.tml.

Aptaujā jautās arī to, vai cietušais ir gatavs dalīties savā pieredzē ar citiem, lai palīdzētu veicināt izpratni un novērst seksuālo uzmākšanos, kāda ir bijusi pieredze risinot seksuālās uzmākšanās gadījumus augstskolā un tiesībsargājošās iestādēs.

Tiesībsargs uzsver, ka sniegtā informācija ir anonīma un konfidenciāla, tā tiks izmantota vienīgi datu analīzei, nodrošinot ikviena tiesību aizsardzību. Aptauja ir pieejama gan latviešu, gan angļu valodā, un tās aizpildīšana aizņems aptuveni piecas līdz 15 minūtes.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Related posts

Latvijas Nacionālā opera un balets atjauno ugunsgrēkā bojā gājušās baleta “Riekstkodis” dekorācijas

Jūlija vētras un lietavu skartajām pašvaldībām piešķirs nepilnus 2,6 miljonus eiro

Bērnu slimnīca: Paliatīvā aprūpe nepieciešama arvien vairāk bērnu

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Lasīt vairāk