Trīs kļūdas, kāpēc rīta kafija nepievieno enerģiju

Dabiskā kafija atbalsta mūsu vielmaiņu, uzlabo garastāvokli, palīdz cīnīties ar depresiju, samazina dažu vēža veidu risku un pat uzlabo sirds un asinsvadu veselību. Kafija arī nomāc vēlmi gulēt, jo kofeīns burtiski aizstāj neirotransmitera adenozīnu, kas tiek ražots laikā, kad esam nomodā. Bet, atšķirībā no adenozīna, kofeīns novērš noguruma sajūtu, un mēs varam palikt nomodā un aktīvi ilgāku laiku.

Lai kofeīns iedarbotos, nepieciešams no 20 līdz 40 minūtēm, tādēļ, ja jūsu darba diena sākas pulksten 9, labākais laiks pirmajai kafijas tasei ir pusdeviņos. Bet reizēm gadās, ka iedzer kafiju, bet spars nenāk. Kāpēc tas notiek? Mēģināsim to izdomāt.

Ģenētikas iezīmes

Jutība pret kofeīnu var būt ģenētiska. Tādējādi ģenētika ir tā, kas nosaka, cik efektīvi ķermeņa adenozīna receptori var saistīties ar kofeīna molekulām.

Vēl viens iemesls ir aknu enzīma CYP1A2 “nepiemērotā” forma, kas ir atbildīga par 95% kofeīna metabolisma. Šim fermentam ir divas formas, un tikai viena no tām darbojas ļoti ātri. Ja jūs lietojat lēnāku veidu, iespējams, ka jums ir nepieciešams vairāk laika, lai kofeīns iedarbotos.

Kofeīna tolerance

Tāpat kā ar jebkuru stimulantu, mūsu ķermenis var attīstīt toleranci pret kofeīnu, ja tas to saņem pārāk bieži un pārāk lielās devās. Cik liels? Ieteicamā optimālā deva ir ne vairāk kā 400 mg kofeīna dienā. Tas ir apmēram 4 standarta kafijas tases. Ja pamanāt, ka tavs iecienītākais dzēriens ir pārstājis jūs uzmundrināt, mēģiniet samazināt devu vai, vēl labāk, paņemiet kafijas dzeršanas pārtraukumu.

Tomēr mediķi iesaka kofeīna daudzumu samazināt pakāpeniski, jo, ja jau ir izveidojusies atkarība, atteikšanās no kafijas var izraisīt aizkaitināmību un galvassāpes.

Pārāk noguris

Diemžēl kafija nav panaceja: kofeīns kādu laiku var mūs uzmundrināt, bet, ja esam pārāk noguruši, tas nedarbosies. Turklāt, ja mēs turpināsim sevi spiest ar šo stimulantu atkal un atkal, organismā var uzkrāties pārāk daudz stresa hormona kortizola, kā rezultātā mums būs grūtāk aizmigt, un pati nakts atpūta būt sekla un nepietiekamas kvalitātes. Tāpēc, ja esat patiešām noguris, nemokiniet sevi ar kafiju, bet drīzāk ļaujiet sev īsu divdesmit minūšu snaudu: tas jūs daudz labāk atsvaidzinās.

Kas var aizstāt kafiju?

Ja kāda iemesla dēļ esat spiests atteikties no kofeīna vai vienkārši jums nepatīk šis dzēriens, mēs esam jums izvēlējušies vairākus ēdienus un dzērienus, kas jūs enerģēs tikpat efektīvi un garšīgi.

Auzu pārslas

Vai jebkura cita putra, bet noteikti gatavota no veseliem graudiem. Ogļhidrāti ir labākā degviela mūsu ķermenim, tos organisms pārstrādā enerģijā. Un jo vairāk laika nepieciešams, lai “iegūtu” kalorijas, jo ilgāk mēs paliksim dzīvespriecīgi un aktīvi. Turklāt putra brokastīs palīdz uzturēt kuņģa-zarnu trakta veselību un kontrolēt cukura līmeni asinīs.

Banāni

Saldos augļos ir daudz ogļhidrātu un fruktozes, ko smadzenes izmanto kā enerģijas avotu. Taču iesakām dot priekšroku banāniem, jo tajos ir daudz šķiedrvielu, kas palīdz kontrolēt enerģijas patēriņu, kā arī kāliju, kas nepieciešams sirds veselībai.

Ogas

Katru dienu brokastīs jāapēd sauja ogu – svaigas, kaltētas, saldētas. Tie satur daudz antioksidantu, kas ārkārtīgi labvēlīgi ietekmē smadzeņu šūnas, palīdzot tām palikt veselām un aktīvām. Ogas satur arī daudzas specifiskas vielas, kas darbojas kā dabiski stimulanti, paaugstinot mūsu možumu un koncentrēšanās spējas.

Šokolāde

Dažas tumšās šokolādes šķēles ar augstu kakao saturu ir vēl viens veids, kā pamosties. Pirmkārt, tas satur kofeīnu – lai gan ne tādā koncentrācijā kā kafija. Un, otrkārt, kakao pupiņas ir bagātas ar ekstraktiem, kas stimulē endorfīnu ražošanu – hormonus, kas atbild ne tikai par laimes sajūtu, bet arī sparu.

Valrieksti

Vēl viens enerģijas avots ir rieksti. Tie satur daudz olbaltumvielu, bagāti ar tirozīnu, aminoskābi, kas atbalsta smadzeņu darbību. Turklāt rieksti satur biotīnu, vitamīnu, kas palīdz organismam ražot enerģiju.

Ūdens

Nogurums, letarģija, apātija un enerģijas trūkums ir dehidratācijas pazīmes. Mūsu ķermenis var ciest no slāpēm, bet mēs par to neuzzināsim, jo vēlmi dzert ūdeni kļūdaini uztversim ar izsalkumu vai “nomāpsim” to ar tēju un kafiju, kas paātrina šķidruma izvadīšanu no organisma. Tāpēc, ja jums ir nepieciešams sevi pareizi uzmundrināt, izdzeriet glāzi tīra auksta ūdens – jūs uzreiz jutīsities labāk.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Related posts

6 garšīgi un veselīgi cukura analogi, kurus ir vērts izmēģināt

Kāpēc nedrīkst gulēt ar mitru galvu

Vai darbnespējas lapu slima bērna kopšanai var izmantot vienā no darba vietām, ja otrā ir BKA

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Lasīt vairāk