Māju ugunsgrēkus bieži izraisa mājdzīvnieki, atgādina speciālisti.
Kā pastāstīja apsardzes uzņēmuma G4S Eesti preses sekretārs Maksims Tuuls, bijuši gadījumi, kad kaķis apgāzis sveci un aizdegušies tuvumā esošie priekšmeti, piemēram, aizkari. Kaķi ieslēdza arī elektriskās plītis, un ēdiens uz plīts aizdegās; Viņi košļāja vadus, kā rezultātā elektroinstalācija sāka dūmot. “Šajā mājā kaķis gāja uz indukcijas plīts un to ieslēdza, kā rezultātā aizdegās uz plīts stāvošā sviestmaižu cepeškrāsns,” sacīja Tūls.
Kā stāsta Elektrilevi drošības eksperts Raivo Orass, vienā namiņā kaķim patika gozēties kompresorā aiz ledusskapja, kur viņa klusi sakošļāja kabeli, kas noveda pie īssavienojuma, kā rezultātā aiz ledusskapja gulēja papīra maisiņi, koka grīdlīstes un, visbeidzot, aizdegās visa siena. Par laimi dūmus pamanīja un ugunsgrēku nodzēsa saimnieks, kurš strādāja dārzā.
Citā gadījumā tikai ātra rīcība paglāba ļaunāko no atgadījuma. Tā nu vienā skaistumkopšanas salonā vakarā izlaida šinšillas no būra, lai skraidītu. Viņi pa ventilācijas lūkām kāpa zem griestiem un klusi sakošļāja izolāciju gandrīz 40 centimetru garumā no vadiem. “Tā rezultātā kādu dienu saskārās vara vadi, kas veda strāvu, un notika īssavienojums,” sacīja Raivo Orass. – Ģipškartona griestu īssavienojuma dēļ aizdegās koka griestu sijas. Par laimi, glābēji ieradās ātri, izgāza visus griestus un visu sakārtoja.
Horācijs atzīmēja, ka parasti mājdzīvnieki kļūst par ugunsgrēka cēloni cilvēku neuzmanības dēļ – piemēram, obligāti jāraugās, lai, kaķim lecot uz elektriskās plīts, viņa ķepas neaktivizētu skārienjūtīgo ieslēgšanas pogu. . Parasti ugunsgrēka cēlonis nav mājdzīvnieks, bet gan apstākļu kombinācija: piemēram, uz plīts ir cepeškrāsns dūraiņi, neviens neskatās uz sveci utt. Dzīvnieki tiek atstāti bez uzraudzības un pagarinātāji netiek atvienoti. no barošanas avota, atstājot piekļuvi tiem mājdzīvniekiem.
“Ierīču lietošanas instrukcijā ir skaidri norādīts, ka mājdzīvniekus nedrīkst laist pie elektroierīcēm, un tam ir iemesls,” viņš uzsvēra. – Piemēram, truši, peles un žurkas rada lielu apdraudējumu elektrības kabeļiem. Tie košļājas cauri izolācijai, liekot vadošajiem vadiem kabeļos saskarties ar metālu, izraisot īssavienojumu un dzirksteles, kas var aizdegties jūsu mājā.
“Nereti dzīvnieki urinē uz pagarinātājiem, un, tā kā urīns ir sāļš un skābs, vadi sāk plīst, izraisot sprieguma pārspriegumu un īssavienojumu,” sacīja speciālists.
Pēc Horācija teiktā, ir divas iespējas: turēt mājdzīvniekus tālāk no bīstamām vietām vai padarīt māju pietiekami drošu, lai mājdzīvnieki nevarētu izraisīt negadījumu. Speciāliste arī uzsvēra, ka dzīvniekiem ir jāpaskaidro, kur mājā atrodas bīstamas vietas.
Maksims Tuuls piebilda, ka ir jāsaprot, cik bezpalīdzīgi ir mūsu mājdzīvnieki ugunsgrēka gadījumā, un jādara viss iespējamais, lai nodrošinātu viņu drošību. “Mājdzīvnieks mums ir vissvarīgākais nekā jebkurš cits materiāls, tāpēc mums ir jādara viss iespējamais, lai to aizsargātu,” viņš teica.