Ukraiņu bēgļu sievietes Latvijā dzemdējušas gandrīz 150 bērnus

Loading

Kopš 2022. gada aprīļa Ukrainas bēgļiem Latvijā tiek izmaksāts 141 vienreizējs bērna piedzimšanas pabalsts – viņiem ir tādas pašas tiesības kā vietējiem iedzīvotājiem. Viņiem ir tiesības arī uz vienreizējiem apbedīšanas pabalstiem – taču daudzkārt mazākiem, Rus.LSM.lv uzzināja Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA).
Pirmie 500 eiro piedzimšanas pabalsti kara bēgļiem tika pārskaitīti pagājušā gada aprīlī. Šīs publikācijas sagatavošanas brīdī VSAA rīcībā ir dati līdz 2023. gada februārim, vēlāk dati tika apkopoti, Rus.LSM.lv informēja aģentūras vecākā statistikas speciāliste Sabīne Rauhmane. Šajā laikā VSAA ir izmaksājusi 141 bērna piedzimšanas pabalstu personām ar pagaidu aizsardzības statusu (vai kuru bērniem bija šāds statuss), piecos gadījumos dzimuši dvīņi. Attiecīgi bija 136 saņēmēji. Rauhmane sacīja, ka lielākā daļa pabalstu saņēmēju bija mātes, taču vairākus pieteikumus iesniedza arī tēvi.

Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Rus.LSM.lv sniegtajiem datiem visvairāk pabalstu par bēgļu bērnu piedzimšanu Latvijā tika izmaksāti pagājušā gada jūnijā un jūlijā, pa 21 katrā mēnesī. Šī gada pirmajos divos mēnešos pabalsti piešķirti attiecīgi par 16 un 14 bērniem.

VSAA Metodoloģijas nodaļas vecākā eksperte Eugēnija Briķe Rus.LSM.lv informēja, ka to ukraiņu ģimeņu sociālo aizsardzību, kuras kara dēļ ir aizbēgušas vai nevar atgriezties Ukrainā, regulē Ukrainas pilsoņu atbalsta likums. Tajā noteikts, ka bēguļojošajiem ukraiņu pilsoņiem ir tiesības saņemt valsts sociālos pabalstus bērna piedzimšanas gadījumā, bērna kopšanas pabalstu un valsts ģimenes pabalstu.

No 2022. gada 24. februāra Ukrainas pilsoņiem tiek maksāts maternitātes pabalsts, ja bērns dzimis Latvijā. Pabalsts tiek maksāts arī gadījumos, ja vecākam bērna piedzimšanas brīdī nav vīzas vai termiņuzturēšanās atļaujas (piemēram, bērns piedzimis Latvijā 2022. gada 28. februārī – vecāks vai vecāki vīzu kopā ar bērnu saņēma 2022. gada 15. martā); arī gadījumos, ja vecākiem vai bērnam vēl nav piešķirts Latvijas personas kods.

Turklāt: īpašos gadījumos, kad bāriņtiesa lemj par ārkārtas aizbildnību bērnam, kurš dzimis Latvijā 2022. gada 24. februārī vai vēlāk, bet palicis bez vecāku gādības (vecāku nāves, vecāku aprūpes pārtraukšanas vai izbeigšanas gadījumā), Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra piešķirs bērna piedzimšanas pabalstu šādiem pagaidu aizbildņiem. Jāievēro šādi nosacījumi:

-bērnam līdz viena gada vecumam ir nodibināta ārkārtas aizbildnība;
-bērns, kuram tiek nodibināta ārkārtas aizbildnība, ir dzimis Latvijā no 2022. gada 24. februāra;
bērna piedzimšanas pabalsts vēl nav izmaksāts citai personai – piemēram, bērna vecākam.

Ārkārtas aizbildnis var būt persona, kurai Latvijā ir piešķirts aizbildņa statuss, vai persona, kas ieradusies Latvijā kopā ar bērnu.

VSAA īpaši neapkopo statistiku par apbedīšanas pabalstu, taču pēc Rus.LSM.lv lūguma departaments ir veicis izlasi. Izrādījās, ka minētajā periodā šādi maksājumi tika veikti saistībā ar 6 Ukrainas pilsoņu nāvi. Arī šī palīdzība Ukrainas bēgļiem balstās uz tādiem pašiem nosacījumiem kā Latvijas iedzīvotājiem, skaidroja Jevgeņija Briķe. Uz to ir tiesīga pretendēt persona, kas rūpējusies par apbedīšanu (izmaksas apmērs ir atkarīgs no vairākiem apstākļiem):

darbinieka, pašnodarbinātas personas vai apgādībā esoša ģimenes locekļa nāves gadījumā
bezdarbnieka nāves gadījumā
pensijas vai sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmēja nāves gadījumā.
valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu saņēmēja nāves gadījumā.
Ja mirusī persona vienlaikus atbilst vairākiem kritērijiem, apbedīšanas pabalsts ir lielākais pabalsts, kas tiks izmaksāts, skaidroja Evgenija Briķe.

Jau iepriekš, gatavojot publikāciju par Valsts miršanas un apbedīšanas plānu, VSAA speciāli norādīja Rus.LSM.lv – piešķirto piedzimšanas un apbedīšanas pabalstu skaits nav vienāds ar dzimušo un mirušo skaitu. Iespējams, ka tie, kuriem ir tiesības uz šādu palīdzību, kaut kādu iemeslu dēļ uz to nepiesakās. Turklāt dažkārt ir gadījumi, kad pakalpojums tiek pieprasīts, bet aģentūrai nākas to atteikt, jo persona neatbilst likumā noteiktajiem kritērijiem. Visbeidzot, maksājuma mēnesis (un to aģentūra izmanto ziņošanai) ne vienmēr sakrīt ar demogrāfiskā notikuma mēnesi: persona var pieteikties vēlāk, un pieteikumu var aizpildīt nākamajā mēnesī.

Tomēr, kā jau Rus.LSM.lv ir minēts iepriekš minētajā publikācijā, kopumā gan tendences, gan to mērogi “demogrāfiskajā” statistikā atbilst Centrālās statistikas pārvaldes datiem. Un saskaņā ar CSB operatīvajiem datiem, kā jau Rus.LSM.lv rakstīja, pagājušajā kalendārajā gadā Latvijā piedzima 15,5 tūkstoši bērnu. Tādējādi 11 kara mēnešos Latvijā dzimušie bērni veido aptuveni 1% no šī skaita.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Pievienojies un saņem svarīgākās Latvijas un pasaules ziņas!
Šis ir laiks, kad objektīva informācija par notiekošo ir svarīgāka nekā jebkad agrāk. Mēs jums sniegsim šādas ziņas. Apstipriniet savu vēlmi saņemt ziņas, nospiežot pogu "Pievienojies", un jūs nepalaidīsiet garām svarīgu informāciju par notiekošo Latvijā un pasaulē.
Pievienojies un saņem svarīgākās Latvijas un pasaules ziņas!
Šis ir laiks, kad objektīva informācija par notiekošo ir svarīgāka nekā jebkad agrāk. Mēs jums sniegsim šādas ziņas. Apstipriniet savu vēlmi saņemt ziņas, nospiežot pogu "Pievienojies", un jūs nepalaidīsiet garām svarīgu informāciju par notiekošo Latvijā un pasaulē.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Tulkot »

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: