Vācijā vairs nedarbojas neviena atomelektrostacija. Pēdējās trīs darbojošās atomelektrostacijas valstī tika slēgtas 2023. gada 16. aprīļa naktī.
Kas ir zināms
Līdz 15. aprīlim Vācijā darbojās trīs spēkstacijas: Isar 2, Emsland un Neckarwestheim 2. Tās atrodas attiecīgi Bavārijas, Lejassaksijas un Bādenes-Virtembergas federālajās zemēs.
Vides un kodoldrošības ministre Stefija Lemke (Steffi Lemke) sacīja, ka kodolspēkstacijās nav iespējams kontrolēt riskus avārijas gadījumā. Lēmumam slēgt pēdējās kodolelektrostacijas bija pretinieki. Viņi 15. aprīlī vairākās Vācijas pilsētās rīkoja mītiņus, taču tas nepalīdzēja.
2021 gadā Vācijas iestādes pieņēma galīgo lēmumu slēgt visas atomelektrostacijas. Tas notika pēc Fukušimas Daiči katastrofas Japānā. Vācija vēlējās slēgt visas atomelektrostacijas 2022. gadā, taču kara Ukrainā dēļ slēgšana tika atlikta līdz 2023. gada aprīlim.
Jāņem vērā, ka ne visas Eiropas Savienības valstis seko Vācijas piemēram. Itālija un Zviedrija nolēma atteikties no kodolenerģijas jau 80. gados pēc Černobiļas avārijas, bet Beļģija nesteidzas. Brisele ir atlikusi lēmumu par atomelektrostaciju slēgšanu valstī.
Tajā pašā laikā Nīderlande un Polija vēlas būvēt jaunas kodolenerģijas platformas. Savukārt Francija ar saviem 57 reaktoriem plāno saglabāt vadošo pozīciju Eiropas kodolenerģētikas jomā.
Avots: ZDF