Home » Vai ir pieņemami sist bērnus audzināšanas nolūkos?

Vai ir pieņemami sist bērnus audzināšanas nolūkos?

no EDGARS AUZIŅŠ
0 Komentāri Ziedot
scale 1200

Daudzi cilvēki uzdod jautājumu: “Vai bērns ir jāsoda? Protams, ir nepieciešams sodīt, bet ne “sist”, vardarbība rada bailes, neuzticību, ja vecāki nevar mierīgi ietekmēt bērnu, vai problēma ir viņu bērnā? Lielākā daļa psihologu samazina viedokli par to, ka pātagošana nav risinājums, lai audzinātu, jums jākļūst par labāko draugu bērnam, kurš sapratīs un uzklausīs, viņam jājūt, ka viņš ir vajadzīgs un viņa liktenis nav vienaldzīgs viņa vecākiem. Šādu uzticības pilnu attiecību rezultāts būs atklātība, godīgums un mīlestība. Bērns nebaidīsies doties mājās sliktas atzīmes skolā, saplēstu bikšu vai salauzta ceļgala dēļ, jo zina, ka vecāki ir viņa atbalsts un iedrošinājums, viņi kopā atrisinās visas problēmas un aizmirsīs par neveiksmēm. Jo biežāk jūs bērnu biedējat ar sitieniem, jo biežāk viņš vai viņa aizstāsies un darīs lietas pēc sava prāta. Ir svarīgi bērnus sākt audzināt no dzimšanas, nevis tad, kad personība jau ir izveidojusies, un mēģināt to labot ir bezjēdzīgi, jo šāda attieksme visu tikai pasliktinās.

Ir vērts apsvērt iemeslus, kāpēc audzināšanā tiek izmantots spēks:
-Bērnības aizvainojums – iespējams, vecāks pats ir saņēmis jostu par kļūdu bērnībā, un, to neapzinoties, viņš uzskata, ka tas ir pareizi, jo viņš tā tika audzināts, un nekas slikts nenotika. Šim cilvēkam nav citu priekšstatu par to, kā audzināt savu bērnu, neizmantojot spēku, jo viņš kopš bērnības ir mācīts būt vardarbīgam, un tagad šis vecāks uzskata, ka tas ir pareizi.

-Otrais iemesls ir viņu pašu neveiksme. Kad vecāks savas emocijas, neveiksmes, grūtības darbā izvelk uz bērnu, neatkarīgi no tā, vai viņš vai viņa ir vainīgs vai nē, vienkārši ir “iekritis”.

-Daži cilvēki ķeras pie tādas “audzināšanas” metodes kā bērna sišana, jo viņiem nav laika vai vēlēšanās ar bērnu pārrunāt un risināt problēmas, jo tas prasa daudz pūļu un laika, ir vieglāk bērnu sist, lai viņš visu saprastu un pierastu pats pārvarēt grūtības.
Neviens neapstrīd, ka bērnus var un vajag sodīt, taču soda sekas var radīt saistītus faktorus, piemēram, aizvainojumu, dusmas, naidu, tāpēc, audzinot bērnu, ir vērts būt ļoti uzmanīgiem, lai bērns netiktu atsvešināts un neizraisītu naidu.

Pirms fiziski sodīt bērnu, ir jādomā par sekām. Pirmkārt, bērni, pret kuriem izturas vardarbīgi, parasti izaug bez iniciatīvas un pakļāvīgi, tāpēc viņi viegli pakļaujas citu ietekmei un var nonākt sliktā sabiedrībā. Pukšana var ietekmēt garīgo veselību, jo tā pazemo bērnu un padara viņu nedrošu, un pastāvīgās bailes saņemt jostu viņu vajā. Otrkārt, vecāku izmantotais spēks rada stresu, bērns var baidīties no visiem, kas ir lielāki un garāki par viņu, kā rezultātā rodas nedrošība, kompleksi un noslēgtība. Bērna sirdī var iezagties dusmas, un viņš var pielietot spēku pret saviem vecajiem vecākiem, atalgojot viņiem par visiem gadiem, kad viņš baidījās, ka tiks sodīts. Šādi pazemojot savu bērnu un traumējot viņa psihi jau no bērnības, viņš, visticamāk, izaugs nomākts un nelīdzsvarots.

Jāatzīmē, ka ir arī citi, saprātīgāki audzināšanas veidi, piemēram:
– Kā sodu bērnam var atņemt iespēju kādu laiku spēlēt datorspēles vai skatīties multfilmas.

– Ļaujiet bērnam pašam izvēlēties sodu un pēc tam kopīgi pārrunājiet un izlemiet, ko viņš domā. Bērniem ir ļoti svarīgi runāt, jo īpaši tad, ja viņus interesē viņu viedoklis. Šādas sarunas var tuvināt bērnu un panākt sirsnību un nožēlu, kas ir labāk nekā bērza izmantošana.

– Jums nav jākrīc, jums ir jāizvēlas sev piemērots tonis. Jūs varat runāt stingri, pārliecinoši un skaļi vai klusi, bet tā, lai bērns apzinātos, kurš ir galvenais un kuram ir vara. Nozīmīga loma soda piemērošanā ir tonim.

– Novietojiet bērnu stūrī un izņemiet visas svešas lietas – rotaļlietas, sīkrīkus. Atstājot vienatnē ar sevi, bērns domās par nodarījumu un nožēlos, bet atstāt vienatnē bieži un ilgu laiku nevajadzētu. Vēl viens labs veids ir uz brīdi pārtraukt runāt un pievērst uzmanību bērnam un ļaut viņam padomāt par savu uzvedību.

Atcerieties, ka, pirms sodāt bērnu, ar viņu ir jārunā un jāizskaidro, kā viņam jāuzvedas un kādas ir viņa vai viņas kļūdas. Par to nevajadzētu runāt emocionāli, bet gan mierīgi, lai bērns varētu nodibināt kontaktu un nepaliktu noslēgts. Lai novērstu psihiskus traucējumus, kas var rasties mobinga rezultātā, jāievēro citas audzināšanas metodes un paņēmieni. Tās patiešām var palīdzēt atrisināt vecāku audzināšanas problēmu un veidot vecāku un bērnu attiecības, panākot savstarpēju sapratni.

Zīdaiņi jūt vecāku mīlestību, un, ja viņiem tiek veltīts vairāk uzmanības un laika, bērni to noteikti novērtēs. Bērnam ir nepieciešamas sirsnīgas sarunas, un, jo biežāk un biežāk šādas sarunas notiks ģimenē, jo vairāk mīlestības un sapratnes būs starp ģimenes locekļiem.

Jums var arī patikt

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Pieņemt Lasīt vairāk

Konfidencialitātes un sīkdatņu politika
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Spelling error report

The following text will be sent to our editors:

BALTIJASZINAS MEDIJU NAMS 2024 Visas tiesības aizsargātas.