Protams, ka kaķi nevar raudāt, kad ir skumji. Taču asaras nav tikai skumju pazīme!
Līdz šim zinātnieki ir pārliecināti, ka, izņemot mūsu sugu, neviens cits dzīvnieks nesauc emocionālu vai fizisku sāpju dēļ. Iemesls tam nav skaidrs, bet daži apgalvo, ka šī iezīme ir attīstījusies kā saziņas un signalizācijas veids plašākai sociālajai grupai.
Kas attiecas uz kaķiem, tie ne raud emociju dēļ, taču tiem ir asaru kanāli, kas līdzīgi mūsu kaķiem. Tos izmanto acu eļļošanai un aizsardzībai. Ja jūsu mājdzīvniekam ir asarojošas acis vai izplūst asaras, visticamāk, tas ir acu kairinājuma dēļ. Tā var būt alerģija, acī iestrēdzis svešķermenis, trauma vai pat “kaķu gripa”!
Tomēr kaķi var paust arī skumjas, trauksmi vai neapmierinātību. Tā vietā, lai raudātu, viņi savu emocionālo stāvokli pauž ar neparastām un biežām skaņām.
Pieaugušie kaķi parasti nemuņķo ļoti bieži, un patiesībā skaņu komunikāciju tie lielākoties izmanto tikai saziņai ar cilvēkiem. Pētījumi liecina, ka kaķi ir pilnveidojuši savu miaukošanu, lai tā izklausītos līdzīgi cilvēka mazuļa raudāšanai, tāpēc mums ir grūti to ignorēt.
Kāpēc mans kaķis ir satraukts?
Ja jūsu kaķis uzvedas pārmērīgi skaļi, tas nozīmē, ka tas cenšas jums kaut ko pateikt. Deviņās no desmit reizēm tas būs lūgums to pabarot. Tomēr tā var arī paust vajadzību pēc uzmanības vai palīdzības.
Nepārtraukts skaļš miauņķošana var liecināt par sāpēm vai diskomfortu, tostarp par garīgiem traucējumiem, piemēram, trauksmi. Kognitīvās disfunkcijas sindroms (demences paveids) dažkārt var rasties vecākiem kaķiem.
Tomēr katram kaķim ir sava personība, tāpēc parasti saimniekam pašam ir jāizlemj, kura uzvedība ir uzskatāma par neparastu un kura ne.