Lasīšanas Laiks:2 Minute(-s), 0 Sekunde(-s)

Asins grupu pastāvēšana tika pierādīta tikai pagājušā gadsimta sākumā. Pirms tam, īpaši “tumšajos” laikos, nopietnu zaudējumu gadījumā cilvēkam varēja pārliet asinis no cūkas vai cita dzīvnieka, taču vairumā gadījumu pacients pēc šādas procedūras ātri nomira. Mūsdienās mēs visi zinām, ka asinis var pārliet tikai pareizas grupas cilvēkam. Vai dzīvnieku asinis tik ļoti atšķiras no mūsu asinīm?

Asins grupa ir sarkano asinsķermenīšu antigēnās īpašības atkarībā no ogļhidrātu un olbaltumvielu veida to membrānās. Tāpēc, ja šīs grupas nesakrīt, organisms uz šādām asinīm reaģē naidīgi. Cilvēkam ir vairākas antigēnu sistēmas dažādās asinsgrupās (kopā 36 sistēmas), bet parasti tiek noteikta AB0 sistēma (O I, A II, B III un AB IV) un tās piederība Rh faktoram (-/+). Dzīvniekiem ir savas sistēmas, kas nepārklājas ar cilvēka sistēmu.

Piemēram, suņiem ir septiņas populāras grupas, kurām ir arī savs Rh faktors (kopumā suņiem ir identificētas aptuveni 13 asins grupas). Tās visas ir DEA, suņu antigēna, kas dominē viņu sarkanajās asins šūnās, variācijas. DEA sistēmā ir vairākas grupas: 1.1, 1.2, 3, 4, 5, 6 и 7. Bieži vien vienas šķirnes suņiem ir viena un tā pati grupa, piemēram, 60 % greihaundu ir DEA 1.1 negatīvi. Interesanti, ka 98 % suņu ir saderīgi ar DEA 4 un tikai 42 % ar DEA 1.1. Tomēr līdz šim zinātnieki turpina atrast jaunas suņu asinsgrupas. Nesen eksperti atklāja, ka dalmāciešiem ir sava grupa – Dal.

Savukārt kaķim ir tikai divi iespējamie antigēni – A un B (tie atšķiras no cilvēka antigēniem). Universālu donoru asins grupu kaķiem nav, taču lielākajai daļai (aptuveni 90 %) mājdzīvnieku ir A asinsgrupa, bet eksotiskākiem tīršķirnes dzīvniekiem bieži ir B grupa. Reizēm sastopama arī AB grupa, taču ļoti retos gadījumos.

Zinātnieki ir labi izpētījuši arī zirgu asins tipus. Šiem dzīvniekiem ir 30 dažādas grupas, kas ir 8 dažādu antigēnu kombinācijas (A, C, D, K, K, P, Q, U un T, pēdējā vēl tiek pētīta). Govīm ir 11 galvenās asinsgrupas (A, B, C, F, J, L, M, R, S, T un Z), bet B grupā ir vairāk nekā 60 dažādu antigēnu.

Katram dzīvniekam ir atšķirīga sistēma un atšķirīgs antigēnu kopums, tāpēc pārliešana starp dzīvniekiem (un cilvēkiem) ir slikta ideja. Protams, tagad, kad jūsu mājdzīvniekam nepieciešama asins pārliešana, noteikti tiks veikts asinsgrupu tests un atrasts piemērots donors. Interesanti, ka, tāpat kā cilvēki, arī mājdzīvnieki var kļūt par brīvprātīgiem donoriem. Parasti no suņiem ņem ne vairāk kā 22 mililitrus uz kilogramu svara, bet no kaķiem – ne vairāk kā 15 mililitrus uz kilogramu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Previous post Pašvaldības apzina vietas, kur iedzīvotāji varētu patverties militāra iebrukuma gadījumā?
Next post Kāpēc suņiem nepatīk daži cilvēki?