Vai liels pētījums patiešām parādīja, ka maskas Covid laikā nebija efektīvas?

Aprīļa vidū NRA publicēja rakstu par it kā apjomīgu pētījumu, kurā secināts, ka Covid-19 laikā sejas maskas bija neefektīvas. Raksts kļuva populārs sociālajos tīklos, taču tajā teiktais neatbilst patiesībai. Pētījumā tika analizēta situācija tikai vienā slimnīcā. Turklāt ne visas pandēmijas laikā, bet tikai īpaši lipīga omikrona celma laikā.

Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, apgalvojums ir pretrunā ar jau iepriekš teikto vai izdarīto vai trūkst atbilstošas ​​papildu informācijas.

Ar NRA ierakstu Facebook dalījās vairākas cilvēku sienas. 17. aprīlī portālā tika publicēts raksts ar nosaukumu:

“Liels pētījums atklāja, ka maskas Covid-19 laikā bija neefektīvas.”

Daži aizrautīgi skeptiķi, atsaucoties uz NRA publikāciju, ziņoja, ka maskām nav nozīmes:

“Kāpēc jūs klusējat?! Pirms gada viņiem uz mēnesi tika aizliegts par tik nepareizu viedokli! Un kurš būs atbildīgs par absurdu, kad strādnieki 13 stundas sēdēja pie šīs bezjēdzīgās maskarādes, par izsitumiem no bezjēdzīgas, ilgstošas ​​lietošanas no šīs lupatas, jo vai tad bez šī ballīšu aksesuāra tevi neielaida uz darbu?

Lai gan NRA rakstā bija minēts tikai viens pētījums, cits lietotājs rakstīja par pētījumiem daudzskaitlī. Savukārt kāds cits lietotājs ievietoja rakstu ar NRA virsraksta ekrānuzņēmumu, cita starpā atzīmējot: “Tagad, kad “sazvērniekiem” kārtējo reizi ir taisnība – kurš atdos sodus par masku nenēsāšanu?” Tomēr NRA raksts ir maldinošs, un svarīga informācija publikācijā ir izlaista. Portāls savā publikācijā atsaucas uz Ukrainas portālu New Voice. NRA publicēja gandrīz identisku tekstu latviešu valodā.*

Pētījums notika St George’s slimnīcā Londonā. Tas vēl nav recenzēts un nav publicēts nevienā akadēmiskajā žurnālā. Pētījuma kopsavilkumā teikts, ka 40 nedēļu laikā no 2021.gada 4.decembra līdz 2022.gada 10.septembrim tika pārbaudīts, vai prasība valkāt ķirurģiskās maskas ietekmē to, cik bieži pacienti pieķeras Covid-19 slimnīcā. Jo īpaši pētījumā tika aprakstīts tikai viens slimības izplatības aspekts, nevis pārnešana kopumā. Visu pētījuma laiku dominēja omikrona celms.

Pētījuma autori šajā slimnīcā nesaskatīja būtisku ķirurģisko masku nēsāšanas ietekmi uz pacienta spēju saslimt ar Covid. Tiešsaistes publikācijā ārstiem un veselības aprūpes speciālistiem Medscape citēti pētījuma autori, kuri paskaidroja, ka prasībai valkāt ķirurģiskas maskas lielā Londonas slimnīcā pirmajos desmit omikronu darbības mēnešos nebija izmērāmas ietekmes uz SARS-CoV-2 samazināšanu. infekcijas. Viens no pētījuma autoriem paskaidroja, ka “tas nenozīmē, ka maskas ir bezjēdzīgas pret omikronu”, taču to patiesie ieguvumi nošķirtā veselības aprūpes sistēmā labākajā gadījumā ir pieticīgi.

NRA rakstā nav norādīts, ka pētījums tika veikts omikrona izplatīšanās laikā. Re:Check jau iepriekš ziņoja, ka omicron izplatās ātrāk nekā citi Covid celmi. Medscape norāda, ka Apvienotajā Karalistē no 2020. gada jūnija visiem darbiniekiem un apmeklētājiem ir jāvalkā IIR tipa ķirurģiskās maskas. Prasība bija spēkā līdz 2022.gada jūnijam – pēc tam lēmumu par masku nēsāšanu uzticēja slimnīcām. Pandēmijas sākumā šis solis bija saprotams, stāsta Medscape pētījuma autori. Tomēr autori dod mājienu, ka līdz ar Covid-19 maigākas versijas parādīšanos masku riska un ieguvuma attiecība tiek apšaubīta.

NRA rakstā nav minēti pētījuma ierobežojumi. Jo īpaši tas bija novērojumu pētījums, tāpēc nav iespējams pierādīt cēloņsakarību. Turklāt netika novērtēts, vai darbinieki tiešām ievēro masku nēsāšanas politiku. Pētījumā analizēts, cik bieži pacienti slimoja slimnīcā, taču pētnieki nevarēja noteikt personāla inficēšanās līmeni.

Infekcijas slimību īpašajā izdevumā (IDSE) pētījumu komentēja Džordžs Diazs, MD, Vašingtonas Providensas reģionālā medicīnas centra Everetas Medicīnas departamenta direktors. Viņš, pretēji NRA virsrakstam, to sauc par nelielu pētījumu. Diazs skaidro, ka šo maza mēroga pētījumu nevajadzētu uzskatīt par gala rezultātu, jo lielie pētījumi jau ir pierādījuši masku nēsāšanas priekšrocības. Turklāt pastāv risks, ka sabiedrība uzskatīs, ka maskas medicīnas iestādēs nepalīdz. Tā rezultātā visneaizsargātākajiem pacientiem var būt risks saslimt ar slimību, kas joprojām izraisa saslimstību un mirstību. Jāpiebilst, ka vairāki pētījumi liecina, ka masku un citu sejas aizsarglīdzekļu nēsāšana samazina Covid-19 izplatību.

Neskatoties uz to, ka aprakstītajā pētījumā tika pārbaudītas ķirurģiskās maskas, NRA savu rakstu ilustrēja ar attēlu, kurā redzams medicīniskais respirators. Tomēr pētījumi liecina, ka respiratori ir efektīvāki nekā ķirurģiskās maskas gaisa pilienu notveršanā un mazāku daļiņu notveršanā.

IIR tipa ķirurģiskās maskas un KN95 tipa respiratori. Avots: Foto:Wikimedia Commons

Re:Check nosūtīja jautājumus NRA par raksta saturu, taču atbildi nesaņēma.

Secinājums: NRA teiktais par “lielo pētījumu”, ka maskas nebija efektīvas Covid pandēmijas laikā, nav taisnība. Pētījumā tika aplūkota nevis vīrusa izplatība, bet gan Sentdžordža slimnīca, prasot pacientiem valkāt maskas, mazināja risku saslimt ar Covid. Pētījums veikts tikai vienā slimnīcā, un NRA rakstā nepaskaidro, ka tas noticis ļoti lipīga omikrona celma izplatīšanās laikā.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Related posts

Pērn cietuši 293 bērni. Kādēļ ģimenē jārunā par pavedināšanu internetā?

Palielinās piemaksas Latvijas vēstniecībās Izraēlā un Ukrainā strādājošajām amatpersonām

Valsts amatpersonas piemin Zolitūdes traģēdijas upurus

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Lasīt vairāk