Home » Vai mājdzīvniekiem patīk skatīties televizoru? Vai viņi kaut ko saprot?

Vai mājdzīvniekiem patīk skatīties televizoru? Vai viņi kaut ko saprot?

no Ilona Meija
0 Komentāri Ziedot

Internets ir pilns ar videoklipiem, kuros mājdzīvnieki cieši seko līdzi spēles bumbai, kas tiek rādīta televīzijā. Bet vai mājdzīvnieki var skatīties televīziju? Vai viņi saprot, kas notiek?

  1. gadā Apvienotajā Karalistē tika demonstrēta Bakers suņu barības reklāma, kas bija īpaši veidota, lai piesaistītu suņu uzmanību! Reklāmā tika izmantotas augstas frekvences skaņas, kas cilvēka ausij nav dzirdamas. Teorētiski mājdzīvniekiem bija aktīvi jāreaģē uz reklāmu, kas būtu piesaistījusi saimnieku uzmanību. Diemžēl tas nedarbojās. Daudzi suņi vispār nereaģēja uz televīziju.

Tas ir diezgan zīmīgs gadījums, jo teorētiski sunim vajadzētu interesēties par neparastām skaņām. Kāpēc daži nereaģēja uz reklāmām, bet labprāt skatījās video ar savvaļas dzīvniekiem?

Ko suņi redz?

Runājot par krāsām, televīzija sunim ne ar ko neatšķiras no realitātes. Suņiem ir dihromatiska redze, kas nozīmē, ka viņi redz pasauli divu pamatkrāsu – dzeltenās un zilās – diapazonā (cilvēkiem ir trīskrāsu redze, kas spēj redzēt visu krāsu spektru).

Tiek uzskatīts, ka suņiem ir arī nedaudz neskaidra redze, bet svarīgāk ir tas, ka suņi apstrādā ekrāna kadru ātrumu jeb “mirgošanas saplūšanu” citādi nekā cilvēki. Mēs uztveram kustību ar ātrumu 16-20 kadri sekundē. Suņiem vajag 70 vai vairāk kadru sekundē. Ja viņi skatās uz vecu televizoru, tas viņiem var atgādināt strauji pāršķirstītu grāmatu vai pat stroboskopa gaismu. Mūsdienu televizoriem ir lielāks kadru skaits, tāpēc suņiem var būt interesantāk skatīties kanālus.

Tomēr, pat ja suns to redz, tas nenozīmē, ka tas to ieinteresēs. Parasti suņi reaģē uz tām pašām lietām, kas piesaistītu viņu uzmanību telpā. Tie ir ne tikai vizuāli signāli, bet arī skaņas (piemēram, riešana, rotaļlietu čīkstēšana vai komandas).

Pētījumā, kas 2013. gadā publicēts žurnālā Animal Cognition, zinātnieki novēroja deviņus suņus, lai noskaidrotu, vai viņi spēj atšķirt citus suņus datora ekrānā no cita dzīvnieka vai cilvēka. Lai gan paraugs bija neliels, pieredze parādīja, ka suņi varēja atpazīt ekrānā redzamos līdzcilvēkus. Tomēr eksperti norāda, ka tas nenozīmē, ka kucēns vienmēr reaģēs uz citiem dzīvniekiem televizorā. Kādā brīdī viņš var kļūt nejūtīgs pret šādu signālu, proti, viņš vienkārši zaudēs interesi.

Smieklīgi, bet 2017. gadā pētījumā, kas publicēts žurnālā International Journal of Human-Computer Studies, zinātnieki atklāja, ka citi kadri (t. i., NE suņi) mājdzīvniekus vienkārši nepiesaista vispār!

Bet kā ir ar kaķiem?

Vienā pētījumā zinātnieki 125 patversmes kaķiem lika skatīties televizoru (līdz pat trim stundām dienā). Mājdzīvnieki tika sadalīti piecās grupās, un tiem tika dotas dažādas programmas. Vidēji kaķi pavadīja tikai 6,1 % no skatīšanās laika. Kad viņi to darīja, viņi parasti redzēja medījumu.

Kā redzams, lielākoties gan suņus, gan kaķus daudz vairāk interesē tas, kas notiek reālajā pasaulē. Iespējams, mēs varētu mācīties no viņu dzīvesprieka!

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Jums var arī patikt

Leave a Comment

BALTIJASZINAS MEDIJU NAMS 2024 Visas tiesības aizsargātas.

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Pieņemt Lasīt vairāk

Konfidencialitātes un sīkdatņu politika
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: