Vai neveselīgs ēdiens ir bērnības sastāvdaļa?! Kā kontrolēt bērna uzturu bez dusmu lēkmēm

“Ēd mazāk, kustēties vairāk”! Vai tas tiešām ir labs veids, kā sadraudzēties ar savu apetīti un ķermeni? Lai izvairītos no svara problēmām nākotnē, nepietiek ar to, ka bērns “tikai neizlaiž sporta nodarbības”, saka pediatre. Uzziniet, kā palīdzēt bērnam veidot veselīgas attiecības ar pārtiku.

Jūlija Sidorova, bērnu endokrinoloģe

Kas ietekmē bērna svaru

Pieaugušie bieži vien reducē iespējamos bērnu aptaukošanās cēloņus līdz ierastajam “ēdot daudz saldumu un stundām ilgi sēžot pie datora”. Tomēr svaru ietekmē daudzi faktori.

Sociālā vide

Ja pieaugušie atnāk no darba un sēž pie televizora un pasūta picu vakariņās, maz ticams, ka bērns ēdīs pareizi. Bērni viegli pārņem savu vecāku paradumus un uzvedību.

Individuālās īpašības

Svaru ietekmē arī tas, kā bērns pārcieš stresu, reaģē uz komentāriem un kritiku, cik attīstīta ir viņa emocionālā inteliģence. Piemēram, zems emocionālā intelekta līmenis var izraisīt pārēšanās vai neveselīgas pārtikas ēšanu stresa situācijās.

Gēni, vielmaiņa un fizioloģiskās īpašības

Ir pētījumi, ka mātes papildu svars grūtniecības laikā ietekmē bērna tendenci pieņemties svarā. Svarīgi ir arī tas, ko ēda topošā māmiņa un vai viņa baro bērnu ar krūti.

Mārketings

Bērnus piesaista spilgtā sodas reklāma, ātrās ēdināšanas pievilcīgā smarža. Pieaugušajiem ir svarīgi iemācīt bērnam aiz etiķetes saskatīt pašu produktu un paskaidrot, no kā tas ir izgatavots, parādīt, ar ko vēl var aizstāt ātrās uzkodas plastmasas iepakojumā. Nākotnē tas palīdzēs bērniem būt izvēlīgākiem un iegādāties pārtiku, kas veicina veselīgus ēšanas paradumus.

Vide, infrastruktūra

Ja pie mājas nav rotaļu laukuma, sporta sekcijas un nav daudz vietu pastaigai, interese par aktivitāti bērnā nepamostas.

Kā izvairīties no bērnu aptaukošanās un ēšanas traucējumiem

Pirmkārt, jāseko līdzi, vai bērns saņem pietiekami daudz barības vielu. Viņa uzturā jāiekļauj piena produkti vai citi kalcija avoti, augu un dzīvnieku olbaltumvielas, veseli graudi, šķiedrvielas. Izveidojiet savu uztura programmu no tiem pašiem produktiem.

Bērniem ir noderīgi katru dienu vismaz stundu nodarboties ar jebkādām fiziskām aktivitātēm: skriešanu, vingrošanu, elpošanas vingrinājumiem, aktīvām spēlēm un sporta sadaļām. Labākais veids, kā ieinteresēt savu bērnu par sportu, ir iedvesmot viņu ar savu piemēru. Atrodiet aktivitātes, kas patīk jūsu ģimenei. Kopīga skriešana vai apmeklējums baseinā ne tikai pozitīvi ietekmēs veselību, bet arī kļūs par labu tradīciju un stiprinās attiecības ar bērniem.

Svarīgi noteikumi veselīga ēšanas paradumu veidošanai

1. Jums nevajadzētu vainot pilnību vai veicināt tievumu savā ģimenē. Lai bērns turpmāk varētu pieņemt sevi un savu ķermeni, nerunā sliktu par cilvēkiem ar pilnību un neapzīmē viņus kā “slinkus”. Tas var būt slimības simptoms, nevis gribasspēka trūkums vai mīlestība pret nevēlamu pārtiku. Tievumu nevajadzētu slavēt: tas var liecināt arī par veselības problēmām. Saite “plāns nozīmē skaistu” ir ārkārtīgi kaitīga, lai gan to joprojām veicina populārā kultūra.

2. Nepārvērtiet ēdienu par atlīdzību vai sodu. Bieži var dzirdēt frāzes: “Ja dabūsi pieci, es tev nopirkšu šokolādes tāfelīti”, “Drīz brauksim mājās, tur tevi gaida kūka.” Ēdienu nevajadzētu saistīt ar atlīdzību, pretējā gadījumā pieaugušā vecumā cilvēks meklēs mierinājumu pārtikā un pārņems stresu. Turklāt ēdiens nedrīkst būt sods, tāpēc centieties ar to nemanipulēt un neizmantojiet tādas frāzes kā: “Ēd zupu, jo tu uzvedies slikti un neesi pelnījis desas biezeni.”

3. Nekad nepiespiediet bērnu pabeigt ēst ar varu! “Kamēr nepabeigsi ēst, tu necelsies no galda” – frāze, kas provocē ieradumu ēst vairāk, nekā ķermenim nepieciešams.

4. Nav nepieciešams marķēt produktus un noteikt aizliegumus. Ja aizliedzat bērnam ēst burgerus vai čipsus, viņš izaugs un meklēs jebkuru iespēju šo robu aizpildīt. Veselīgas pārtikas kults var izraisīt arī ēšanas traucējumus, tāpēc nespiediet bērnus ēst tikai brokoļus, ātrās uzkodas sauciet par nevēlamu pārtiku un aizliedziet visu, kas, jūsuprāt, ir kaitīgs. Padomājiet par savu pusaudža vecumu. Nevēlamā pārtika ir daļa no bērnības. Šeit ir svarīgi ievērot pasākumu.

5. Aizliegumu vietā parādiet alternatīvu. Ielaidiet virtuvē redzamā vietā, kur vienmēr būs nevis kilogrami saldumu, bet gan dzeramais ūdens, augļi. Liek uz galda sasmalcinātus dārzeņus, pasniedz riekstus, sēklas – kad kaut kas jau ir gatavs ēst un gaida uz šķīvja, roka sniedzas pēc tā.

6. Vakariņās neiekļaujiet izklaides saturu. Kad vecāks ēšanas laikā ieslēdz multenes, bērns nejūt sāta signālus un ēd vairāk. Mūsu smadzenes nespēj vienlaikus absorbēt izklaides saturu un izsekot sāta procesam, tāpēc ēšana kaut ko skatoties ir kaitīga gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Kā runāt ar savu bērnu par viņa svaru

Svars ir svarīga veselības sastāvdaļa, tāpēc par to ir jārunā, ja ir aizdomas par problēmām bērnam. Bērni var ēst nevis aiz izsalkuma, bet, piemēram, aiz garlaicības, aizvainojuma, vilšanās. Bieži pilnība parādās līdz ar izmaiņām attiecībās ar tuviniekiem: piemēram, jaunākā bērna piedzimšanas ģimenē, vecāku šķiršanās vai viņu darba slodzes dēļ. Atcerieties, cik svarīga ir saikne starp jums un bērniem, mēģiniet organizēt kopīgu brīvo laiku, runāt par jūtām, vēlmēm un sapņiem.

Izvēlieties pareizo laiku, lai apspriestu uzturu ar savu bērnu. Sarunas laikā pievērsieties veselīgam dzīvesveidam, nevis svara zaudēšanai. Parādiet, ka esat tur un esat gatavs atbalstīt un palīdzēt. Pārrunājiet, kā jūsu bērnam klājas skolā un kā viņa vienaudži ar viņu mijiedarbojas: bērniem ar lieko svaru var rasties grūtības.

Esiet smalks izteicienos, nelietojiet vārdus “resns” vai “briests”. Jūs varat aizstāt “aptaukošanos” ar “svaru virs vidējā” vai “neveselīgu svaru šim vecumam”. Nesalīdzini savus bērnus ar vienaudžiem, kuri tev šķiet tievāki, un neļauj viņiem slīdēt salīdzinājumā ar citiem. Mēs visi esam dažādi, un cita cilvēka slaidāka figūra negarantē viņa veselību.

Palīdziet bērnam paaugstināt pašcieņu: slavējiet viņu, izsakiet komplimentus, iedrošiniet rīkoties, nevis ārējus datus.

Nelieciet bērniem diētu, ja vien tas nav nepieciešams medicīniski. Tas ir tiešs ceļš uz ēšanas traucējumiem un ēšanas traucējumiem. Turklāt pēc diētas beigām bērnam ir lielāka iespēja atgūt svaru.

Atcerieties, ka jūsu mērķis nav labs izskats, bet gan veselība.

Olga Petrova

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Related posts

Psihologi ir izskaidrojuši, kāpēc mūsdienu bērni nespēj koncentrēties uz kādu uzdevumu

Līdz ar siltajām dienām Bērnu slimnīcā nonākuši vairāki bērni ar traumām

Vai bērns ir melis vai fantazētājs? Ko darīt, ja bērns melo

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Lasīt vairāk