Home » Vai Silicon Valley Bank bankrots pirmdien izraisīs paniku tirgos?

Vai Silicon Valley Bank bankrots pirmdien izraisīs paniku tirgos?

no EDGARS AUZIŅŠ
0 Komentāri Ziedot

ASV bankas sabrukums varētu radīt milzīgas problēmas ne tikai ASV finanšu sistēmai. Apvienotās Karalistes Valsts kase atzīst, ka pastāv nopietns risks, ka cietīs valsts tehnoloģiju nozare, un britu uzņēmēji jau ir vērsušies pie ministrijas pēc palīdzības. Visticamāk, satricinājumi būs arī Āzijas tirgos, kas atvērsies pirmie. Vai panikas vilni izdosies nodzēst?

Pasaules tirgi gaida pirmdienu pēc jaunuzņēmuma Silicon Valley Bank sabrukuma. Līdz ar biržu un banku filiāļu atvēršanu cilvēki var sākt izņemt savus uzkrājumus un noguldījumus no citām ASV kredītiestādēm. Federālā noguldījumu apdrošināšanas korporācija un ASV Federālā rezervju sistēma plāno izveidot fondu, lai aizsargātu noguldījumus citās bankās, cerot novērst paniku tirgū, ziņo Bloomberg, atsaucoties uz avotiem. Tomēr līdz šim nav saņemti oficiāli paziņojumi no regulatīvajām iestādēm. Paredzams, ka par atbalsta pasākumiem tiks paziņots rīt pēc FED sanāksmes.

Lielbritānijas Valsts kases vadītājs Džeremijs Hants (Jeremy Hunt) atzina, ka pastāv “nopietns risks”, ka šā incidenta rezultātā cietīs karalistes tehnoloģiju nozare. Viņš sacīja, ka iestādes cenšas mazināt SVB sabrukuma radītos zaudējumus. Laikraksts The Times iepriekš rakstīja, ka aptuveni 200 uzņēmēju, kuru noguldījumi bija iestrēguši bankrotējošās bankas, kas arī sāk bankrota procedūru, Apvienotās Karalistes filiālē, bija vērsušies iestādē pēc palīdzības.

Par ASV 16. lielākās bankas slēgšanu tika paziņots sestdienas rītā. Silicon Valley Bank turēja daudzu ASV tehnoloģiju uzņēmumu un Silikona ielejas jaunuzņēmumu naudu. Tomēr tajā ir segti tikai 250 000 ASV dolāru, lai gan lielākajai daļai tur ir desmitiem miljonu. Ieguldījumu uzņēmuma Algo Capital rīkotājdirektors Mihails Hanovs komentē:

– Noguldījumi, uz kuriem attiecas FDIC apdrošināšana, ko Rūzvelts izveidoja 1930. gados pēc Lielās depresijas, faktiski ir Amerikas noguldījumu aizsardzības sistēma. Tikai 7% noguldījumu ir aizsargāti, pārējie ir aizsargāti vairāk. Cilvēkus neko nemāca, krievu vecmāmiņas iet un krāj kabatā 1,4 miljonus, skaidri zinot, ka tā ir summa, uz kuru attiecas valsts apdrošināšana. Un tur nav nobijušies biedri, viņi ir paturējuši vairākus miljonus, desmitiem miljonu. Runājot par turpmāko paniku vai nepaniku tirgū, man ir dažas domas par to, kā rīkosies Vērtspapīru komisija un pēc tam FED. Tas viss rada ilūziju par demokrātiju, finanšu neatkarību utt. Nekādas finansiālās neatkarības nav, ja izrādīsies, ka Musks tur ļoti nopietni sēž, tajā bankā, kas ir kā kauls kaklā demokrātiem, viņi nepalaidīs garām iespēju viņu piesist. Ja nē, viņiem nāksies glābt šo banku, nevis ar rokas mājienu, bet ar ne pārāk izsmalcinātām darbībām, piemēram, viņiem nāksies nākt un teikt, ka tā ir papildu kapitalizācija, neuztraucieties, mēs visu garantēsim, mēs visu izdarīsim un tā tālāk. Runājot par viļņiem, kas nāks, uzņēmēji it kā lūdz palīdzību. Vai jūs esat aprēķinājuši riskus, kas var notikt, ja visu naudu turēsiet vienā grozā, kāda veida palīdzība ir? Tas ir bizness. Ja tie ir masveida noguldītāji, es domāju, ka viņi kaut ko izdomās, kaut kā izdarīs tā, lai vismaz viļņi neizplatītos tik plaši.

– FED un Federālā noguldījumu apdrošināšanas korporācija, kā ziņo Bloomberg, gatavojas izveidot fondu, kas aizsargātu noguldījumus pēc banku sabrukuma. Uz kā rēķina notiks šis bankets?

– Vispirms tas tiek pārlikts uz banku pleciem, acīmredzot bankas piedalīsies. Bankas vai nu paaugstinās maksu par pakalpojumiem, vai samazinās procentu likmes, galu galā maksā visi privātpersonu finanšu sistēmas dalībnieki. Mūs tas nekādi neietekmēs, Krievijā šobrīd ir ļoti liels dominējošs faktors, kas ietekmē visu, kas notiek tirgū, pārāk daudz kas jau ir noticis, lai tas, kas nedēļas nogalē notika ar šo banku, būtu iemesls izpārdošanai.

Drošības fonda Pershing Square dibinātājs, miljardieris Bils Ekmens (Bill Eckman) rakstīja, ka ASV iestādēm ir 48 stundas, lai novērstu “ekonomikas sabrukumu”. Viņš sacīja, ka, ja JPMorgan, Citibank vai Bank of America nepārņems SVB līdz tirgus atvēršanai pirmdien un iestādes nepiedāvās noguldījumu garantiju, visi “dzirdēs skaļu sūcēju”. Tas nozīmēs visu neapdrošināto noguldījumu izņemšanu.

Saskaņā ar Bloomberg informāciju SVB slēgšana jau ir izraisījusi satricinājumu Āzijā, un lielākie investori un valsts ieguldījumu fondi steidzas pārbaudīt savus portfeļus un ieguldījumus, vai tie nav saistīti ar bankrotējušo aizdevēju.

Sistēmiski nozīmīgus uzņēmumus Āzijā tas, visticamāk, neietekmēs, taču SVB sabrukums pirmdien smagi skars citas Rietumu bankas, uzskata ieguldījumu sabiedrības Infrastructure Russia vadītājs Staņislavs Mašagins:

– Ķīna ir atsevišķa, Taivāna un Malaizija ir diezgan noturīgas. Tiem, kam ir ražošana, reāli aktīvi, tiem būs daudz mazāk problēmu nekā tām kompānijām, kam reāli nav nekā, tās savāc krējumu no emisijas, un te ir cepurīte, kas ātri izkususi, atstājot tikai melnu kafiju. Tagad nav nekādu dāvinājumu, un monetārā stingrība, kas agrāk vai vēlāk bija likumsakarīga, pirmām kārtām ir skārusi visus šos brīvi strādājošos, no kuriem daļa izkļūst pasaulē, bet lielākā daļa rada lielus zaudējumus un visu laiku pieprasa naudu. Tāpēc augsto tehnoloģiju sektors, runājot par riska kapitālistiku, jaunuzņēmumiem un principā arī lielāko uzņēmumu, kas darbojas internetā, kapitalizāciju, nonāk lielā strupceļā, viņi visi jutīsies slikti. Problēma ir cita, vairāk jāskatās uz banku sektoru, kam varētu būt domino efekts, jo Silicon Valley Bank bija viena no 100 lielākajām bankām 16. vietā, un tai ir ļoti daudz attiecību ar citām bankām, kas arī cietīs. Nesaņemot tikai to naudu, kas kaut kādā veidā tika saņemta, norēķinoties ar šo banku, stāsts varētu būt daudz bēdīgāks.

– Pirmdien vajadzētu sagaidīt paniku, varbūt noguldītāji dosies uz citām šādām bankām, lai saņemtu savus noguldījumus?

– Noguldītāji jau ir devušies. No vienas puses, viņi pārskaitīja savus kontus, atvēra tos jaunās bankās, no otras puses, viņi devās paņemt savu naudu no citām bankām. Problēmas ASV banku sektorā nebeidzas ar Silikona ielejas banku, jo īpaši tāpēc, ka tā paziņo, ka savu galveno naudu ir ieguvusi no obligāciju pozīcijām, kas ir absolūtai lielākajai daļai lielāko banku, tās visas saskarsies ar lielu spiedienu uz savām bilancēm un var saskarties ar negatīvu pašu kapitālu un maksātnespēju.

Savukārt pagājušajā nedēļā žurnāls Forbes jau piekto reizi pēc kārtas SVB atzina par vienu no labākajām bankām ASV.

Twitter (Krievijā bloķēts) norādīja, ka SVB izpilddirektors ir Džozefs Džentils, kurš iepriekš vadīja Lehman Brothers, kuras sabrukums bija viens no 2008. gada krīzes cēloņiem. Tīmeklī arī jokoja, ka amerikāņi šajā stāstā var viegli atrast ķīniešu saistību – SVB Capital vadītājs bija riska kapitāla investors vārdā Džons Ķīna.

 

Jums var arī patikt

Leave a Comment

BALTIJASZINAS MEDIJU NAMS 2024 Visas tiesības aizsargātas.

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Pieņemt Lasīt vairāk

Konfidencialitātes un sīkdatņu politika
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: