Vai suņi un kaķi atceras savu pagātni?

Acīmredzot, kaķiem un suņiem ir atmiņas, turklāt diezgan ilgstošas. Viņi, dodoties atvaļinājumā, vismaz neaizmirst savus īpašniekus un kādu laiku atstāj pie draugiem vai radiem. Bet vai no ielas paņemtais kaķis atceras savu pagalma dzīvi? Vai arī pieaugušais suns atceras savus vecākus, kurus pēdējo reizi redzēja kā kucēnu?

Lai kaķis vai suns atcerētos notikumus no tālās pagātnes, viņiem vismaz jāatceras, kas notika tikai pirms dažām minūtēm. Lai izprastu kaķu un suņu īstermiņa un ilgtermiņa atmiņas iezīmes, zinātnieki izstrādā dažādus eksperimentus. Piemēram, dažos izmēģinājumos dzīvnieki tiek apbalvoti par to, ka viņi pareizi identificē iepriekš redzētus objektus. Citos viņi lūdz izvairīties no šķēršļiem, neskatoties. Treškārt, viņi pārbauda, vai dzīvnieki var atrast paslēptos gardumus pēc tam, kad viņiem tiek parādīta viņu atrašanās vieta.

Kā kaķi un suņi glabā atmiņas

Vairāku gadu desmitu laikā zinātnieku savāktie dati liecina, ka šīm sugām patiešām ir īslaicīga atmiņa un tās pārvērš noteiktus notikumus un mijiedarbības ilgtermiņa atmiņās, kad tās guļ. Vēl viena svarīga piezīme ir tāda, ka kaķi un suņi spēj sapņot – šī spēja ir saistīta ar atmiņas reorganizāciju.

Viens no nozīmīgākajiem suņu ilgtermiņa atmiņas piemēriem ir stāsts par borderkolliju Česeru, kurš pēc trīs gadu apmācības spēja atcerēties vairāk nekā tūkstoš objektu nosaukumus. Tomēr tas joprojām nenozīmē, ka šis 15 gadus vecais suns atcerējās savu kucēna vecumu.

Vēl nesen zinātnieki uzskatīja, ka suņu prāti aprobežojas ar asociatīvām atmiņām – ka dzīvnieki atceras tikai attiecības starp notikumiem un viņu pieredzi. Vienkāršāk sakot, pētnieki uzskatīja, ka suņi atcerējās laimīgas pastaigas, bet neatcerējās tādas detaļas kā staigāšana ar bumbu, spieķis, pastaiga ar citiem suņiem.

Bet salīdzinoši nesen tika publicēts pētījums, kas atspēkoja šo ideju. Ungārijas zinātnieki 2016. gadā veica eksperimentu, kurā lika suņiem atdarināt darbības, kuras dažas minūtes agrāk bija parādījis kāds cilvēks. Dzīvnieki spēja atkārtot šīs kustības, kas nozīmē, ka viņi spēj atcerēties konkrētas notikušā detaļas. Turpmākajos eksperimentos izrādījās, ka suņi spēj atveidot savas kustības ilgu laiku. Tas nozīmēja, ka suņiem ir epizodiska atmiņa.

Vai kaķi un suņi atceras savas iepriekšējās dzīves?

Tāpēc mēs saprotam, ka suņiem ir epizodiska atmiņa un viņi var detalizēti atcerēties notikumus. Bet kā ar kaķiem? Ir veikti pētījumi, kuros zinātnieki noskaidrojuši, vai kaķi atgriežas pie bļodām, no kurām iepriekš tika baroti. Atbilde ir jā, viņi atgriežas. Tas nozīmē, ka kaķiem ir arī epizodiskā atmiņa.

Tomēr zinātnieki uzskata, ka kaķi un suņi pagātni atceras savādāk nekā cilvēki. Cilvēki var atgūt jebkuru atmiņu, ko vēlas, un par to domāt, bet dzīvniekiem, visticamāk, ir vajadzīgs ārējs stimuls, lai kaut ko atcerēties. Tajā pašā laikā kaķi un suņi, veidojot atmiņas, lielākā mērā pievēršas savai ožai. Par to liecina divu pētījumu rezultāti: vienā suņi tumšā telpā pēc smaržas atrada pazīstamus priekšmetus, bet otrā kaķēni pēc daudzu gadu atšķirtības atpazina savas mātes pēc smaržas.

Tādējādi, visticamāk, kaķi un suņi atceras daudz no savām iepriekšējām dzīvēm. Bet, lai atmiņa rastos, viņiem būs nepieciešams kāds ārējs stimuls – piemēram, pazīstama smarža. Tajā pašā laikā zinātnieki atzīmē, ka dzīvnieki ir daudz multisensoriskāki nekā cilvēki. Tāpēc viņu atmiņā var būt ne tikai vizuāls tēls, bet arī parasta smarža.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Related posts

Rīgas Zoodārzā atklāts Vides un izglītības centrs “Zinarium”

Mājdzīvnieku higiēna: vai kaķis ir jāmazgā?

Jau rīt: Latvijas kaķi tiek čipēti, suņi tiek pārdoti saskaņā ar jaunajiem noteikumiem

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Lasīt vairāk