Kas ir suņu piroplazmoze, kā novērst šo slimību un ko darīt, ja jūsu mīlulis saslimst, pastāstīja eksperti.
Piroplazmoze ir sezonāla slimība, ko izraisa Babesia ģints protozoju asins parazīti, skaidro veterinārārste Jekaterina Vorobjeva. Slimības otrais nosaukums ir babezioziāze.
Babesia parazītu pārnēsātāji un starpsaimnieki ir ērces. Slimības uzliesmojumi notiek no aprīļa līdz jūnijam un no augusta līdz septembrim. Pirmie ērču uzbrukumi parasti notiek pavasarī, sākoties siltam laikam un sākoties pirmajai veģetācijai. Otrais piroplazmozes uzliesmojums notiek rudenī, pirms iestājas zemas temperatūras. Tomēr veterinārārsti reģistrē inficēšanās gadījumus visu gadu. Bez ārstēšanas suņu mirstība sasniedz 98 %.
Kā samazināt suņa risku saslimt ar piroplazmozi
Palīdzēs regulāra parazītu ārstēšana un rūpīga pārbaude pēc katras pastaigas. Īpaša uzmanība jāpievērš grūti aizsniedzamām vietām uz mājdzīvnieka ķermeņa: ausīm, padusēm un cirkšņu krokām.
Ko darīt, ja jums piesūkusies ērce?
Galvenais – nevajag panikot. Īpašnieka rīcībā ir 24 stundas, lai novērstu parazītu un ievērojami samazinātu slimības attīstības risku. Palīdzēs tik vienkāršs izgudrojums kā ērču atkabinātājs, ko pārdod gandrīz katrā veterinārajā aptiekā. Nekādā gadījumā nedrīkst mēģināt ērci satvert ar pirkstiem – tas var traumēt parazītu, pēc kā tas nekavējoties ievadīs mājdzīvnieka organismā daļu inficēto siekalu.
Lai pareizi noņemtu ērci, mati jāatvelk pēc iespējas tālāk ap vietu, kur ērce ir piesūkusies. Apmatojumu var samitrināt ar ūdeni, bet vissvarīgākais ir nelaist uz paša parazīta. Pēc tam pēc iespējas ciešāk pie ērces jāpiestiprina izspiedējs un jāsāk rotējošas kustības. Parasti pietiek ar vairākām rotācijām, lai izķertu asinssūcēju. Izvilkto ērci var ievietot burkā un nodot laboratorijai izmeklēšanai vai iznīcināt. Neizmetiet to atpakaļ zālē vai citur – parazīts var kaitēt citiem dzīvniekiem.