TV24 skatītājs jautā, vai Latvijā būtu jānosaka pensiju apmēra griesti? Tas sasaucas arī ar labklājības ministres Evikas Siliņas teikto sociālajos tīklos, ka kopā ar Latvijas Pensionāru federāciju tiks meklēti veidi, kā pensiju sistēmu padarīt sociāli taisnīgāku, nevis tikai ilgtspējīgāku.
“Jā, un tas tika ļoti nopietni pārrunāts ne tikai ar ministriju, bet arī ar Darba devēju konfederāciju, ar arodbiedrībām,” raidījumā “Uz strīpas” atzina Latvijas Pensionāru federācijas priekšsēdētāja Aija Barča.
Viņa skaidro, ka sociālajai apdrošināšanai ir noteikts maksimālais iemaksu apmērs. Parasti tiek runāts par pensiju 1. līmeni, taču ir arī 2. līmenis – pašlaik tas ir 6% no apdrošināšanas iemaksām cilvēkiem, kas dzimuši pēc 1972. gada, un ir arī 3. līmenis.
“Jo ar pensiju lietām nav tik vienkārši,” sacīja Barča, solot, ka federācija iestāsies par savu viedokli, pastāvīgi atgādinot par tām ministrijām.
Uz jautājumu, vai, viņasprāt, būtu jānosaka pensiju griesti, Barča atbild, ka pensiju griestus nevar noteikt, jo iemaksu apmērs un karjeras gaitas katram cilvēkam ir atšķirīgas.
“Tātad ir noteikti griesti šai summai – iemaksām, nevis pašām pensijām,” viņa uzsvēra.
Kā ziņots, federācija tikās ar labklājības ministri un tikšanās laikā norādīja uz vairākiem problemātiskiem punktiem. Starp tiem ir pensiju indeksācija divas reizes gadā, kā arī pensiju indeksācija atkarībā no darba stāža. Barča sacīja, ka federācijas priekšlikums ir palielināt izdienas pabalstus tiem, kas pensionējušies pirms 1996. gada, taču tas ir atkarīgs no pamatbudžeta.