Lasīšanas Laiks:2 Minute(-s), 17 Sekunde(-s)

2023 gadā pasaule ir atguvusies no globālās pandēmijas sekām, sākusi pārvarēt ģeopolitisko nenoteiktību un, šķiet, ir pielāgojusies jaunajam normālajam ritmam, kas saistīts ar augstu inflāciju un zemu ekonomikas izaugsmi.

Vismaz tā apgalvo cienījami eksperti.

Lai gan mākslīgais intelekts ir radījis daudzu cilvēku cerības uz vēl nebijušu inovāciju nākotni, pasaule nav izvairījusies no daudziem kritiskiem brīžiem. Rietumu eksperti ir norādījuši: piemēram, mākslīgā intelekta darba radītā piegādes ķēdes spriedze draudēja palēnināt cilvēces progresu, sagatavojot augsni izšķirošiem brīžiem 2024. gadā.

Sagaidāms, ka nākamais gads būs izaicinājums cilvēku sabiedrības ilgtspējai un pārkāps robežas tam, kas tika uzskatīts par iespējamu.

Viss vēlēšanām

MarketsandMarkets prognožu un pētījumu eksperti ir norādījuši tendences, kas, viņuprāt, noteiks nākamo gadu.

Tuvojoties 2024. gadam, pasaule gatavojas, iespējams, nozīmīgākajam vēlēšanu periodam vēsturē, jo pasaulē gaidāmas aptuveni 40 nozīmīgas prezidentu un citu varas pārstāvju vēlēšanas.

Šis ģeopolitiskais virpulis, kurā dzīvo 41% pasaules iedzīvotāju un 42% IKP, var mainīt pasaules kārtību: ASV, Apvienotā Karaliste, Dienvidāfrika, Indonēzija, Indija, Meksika, Krievija un citas valstis ir starp galvenajiem spēlētājiem.

Starp citu, arī Latvijā notiks Eiropas Parlamenta deputātu vēlēšanas.

Ģeopolitiskā nestabilitāte

Eksperti uzskata: 2024. gads pārmantos iepriekšējo gadu ģeopolitisko nestabilitāti. 2023. gadā notiekošie konflikti un pieaugošās sociālās prasības, ko izraisa tādi faktori kā dzīves dārdzības pieaugums un pieaugošās bažas par vidi, pārbaudīs starptautisko attiecību noturību un metīs izaicinājumu iedibinātajām normām.

Politiskie, sociālie un ekonomiskie faktori, kas savstarpēji savijas, veidos 2024. gada notikumus, un būs nepieciešama niansēta un integrēta pieeja, lai pārvarētu sarežģījumus arvien nestabilākā pasaulē.

Tikmēr naftas un gāzes nozarē notiek seismiskas pārmaiņas, attīstoties jēlnaftas pārstrādei ķīmiskos produktos. Elektriskie automobiļi kļūst aizvien populārāki, un naftas un gāzes uzņēmumi uzņemas jaunu dzīvi. Tādējādi, iespējams, šīs pārmaiņas varētu padarīt planētu zaļāku un veicināt nākotni, kurā fosilo kurināmo izmantos efektīvāk.

Kosmosa odiseja 2024

  1. gads bija unikāls kosmosa izpētes gads: nemaz nerunājot par Starlinks, piemēram, Indijas ISRO novietoja Chandrayaan 3 pie Mēness dienvidu polā. Tāpēc eksperti apgalvo, ka kosmoss vairs nav domāts tikai astronautiem un priviliģētām valstīm – tā ir jauna tirdzniecības robeža.

ASV un Ķīna ir kosmosa pretspēlē, un tādi pakalpojumi kā satelītattēli kļūst tikpat ikdienišķi kā rīta kafija.

Eksperti uzskata, ka 2024. gadā Zemes “kosmosa ainava” piedzīvos dramatiskas pārmaiņas, jo jaunās tehnoloģijas apvienosies, lai revolucionāri mainītu kosmosa tirdzniecību. Satelītu pakalpojumi, kosmosa izpēte un darbības orbītā kļūs par ikdienišķu parādību, pateicoties starptautiskās sadarbības un stratēģiskās konkurences saskarei.

Personalizētā un precīza medicīna

Paredzams, ka 2024. gads būs personalizētās medicīnas gads.

Ārstēšanas plāni vairs nebūs universāli – tie būs vairāk pielāgoti katra cilvēka gēniem. Personalizēti ārstēšanas plāni, gēnu rediģēšanas tehnoloģijas, piemēram, CRISPR, un ātrā diagnostika ir izraisījušas revolūciju veselības aprūpē, solot labākus rezultātus pacientiem un pieejamo un jauno resursu izmantošanas efektivitāti.

Starp citu, “CRISPR nav tikai gēnu rediģēšanas rīks, tā ir biļete uz revolūciju veselības aprūpē. Tas ir kā ārsts, kas jūs pazīst labāk nekā jūs paši sevi,” piebilst eksperti.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Previous post Kas mainīsies jau pēc nedēļas? Par jauniem likumiem un citiem noteikumiem
Next post Šonakt Latvijā snigs