Oktobrī pienāca laiks sezonas pēdējiem stādījumiem. Ir pienācis laiks papildināt dārzu ar ziemājiem – neaizstājamu dabisko pretvīrusu komplektu – sīpolus un ķiplokus.
Agronoms Timofejs Seredins mums pastāstīja par pareizu labības stādīšanu.
Priekšteči
Labākās iepriekšējās kultūras sīpoliem un ķiplokiem ir sakņu dārzeņi un agri kāposti. Ir arī labi, ja topošā gulta kādu laiku bija “atvaļinājumā”, zem tīras papuves. Bet pēc pākšaugiem (pupām, zirņiem, pupiņām) un zaļmēsliem, kas pieder vienai ģimenei (lucerna, lupīna, āboliņš), nekādā gadījumā nevajadzētu stādīt ziemājus – pastāv liela iespējamība inficēties ar fuzariozi.
Dārza gultas veidošana
Šīm kultūrām ierīkojiet dobes nelielā uzkalniņā, lai kušanas ūdens pavasarī neizskalotu stādījumus. Ir ārkārtīgi nevēlami stādīt zemienēs, jo uzkrāsies liekais mitrums un labība var neizdīgt pavasarī. Ideāls ir līdzens laukums dārza gultai. Bet dažreiz jūs to nevarat atrast, piemēram, ja vasarnīca atrodas nelielā nogāzē. Un tas nav biedējoši, un šādi apstākļi ir piemēroti.
Sagatavojiet gultu 2 nedēļas pirms stādīšanas: izrakt, pievienot 3–5 kg humusa (apmēram 3 spaiņus) un 30 g minerālmēslu (piemēram, azofosfātu) uz 1 m², izrakt vēlreiz.
Gatavojamies
Obligāts nosacījums ir, lai ķiploks būtu rupjas daiviņas, vienā sīpolā ir tikai 4–5 lielas daiviņas (katra aptuveni 10 g), bet sīpola diametrs nedrīkst pārsniegt 0,5–0,8 cm.
Nedēļu pirms stādīšanas ķiploki jāsadala daiviņās, bet iepriekšējā dienā sīpolus un ķiplokus vēlams apstrādāt ar jebkuru fungicīdu pret sēnīšu slimībām, 1 stundu mērcējot tos ūdens šķīdumā. Pēc tam ir svarīgi nosusināt stādāmo materiālu, izklājot to vienā kārtā.
Stādīsim
Neskatoties uz to, ka gulta ir sagatavota nedēļu pirms stādīšanas, šis noteikums neattiecas uz bedrēm. Tie ir izgatavoti stādīšanas dienā. Optimālais attālums starp sīpolu un ķiploku rindām ir vienāds – 35 cm, starp stādiem – 5-7 cm. Krustnagliņu un sīpolu stādīšanas dziļums ir 5 cm.
Mulčēšana
Šo kultūru mulčēšana nav nekas vairāk kā pārklāšana. Šis pasākums tiek veikts līdz ar pirmajām salnām – novembrī, tiklīdz uzkrīt pirmais sniegs. Šiem nolūkiem ir piemērota kūdra, humuss, lapu pakaiši, daudzgadīgo puķu augu stublāji un lapotnes, augļu koku zari. Ko jūs nevarat segt? Kartupeļu un tomātu galotnes. Bieži vien to ietekmē sakņu nematode, kas pēc tam viegli izplatās uz sīpoliem un ķiplokiem.