“Telefona sarunu noklausīšanās ir kļuvusi par valsts pastāvēšanas pamatu,” ar šādu virsrakstu Arnis Kluinis Neatkarīgajā pavada sižetu par valsts iestāžu veikto nelikumīgu karteli būvniecībā, kuram izmantota sakaru komunikāciju kontrole.
“Materiāli tika vākti no 2016. līdz 2019. gadam, un pēc tam sāka domāt, ko ar tiem darīt,” atzīmē autore. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs “lēma tos papildināt ar cita veida pierādījumiem, kas iegūti kratīšanas laikā…” Neskatoties uz to, ka kriminālprocesā apsūdzības netika izvirzītas, “materiāli netika nosūtīti arhīvam vai uz atkritumu izgāztuvi.” “Tie tika nodoti Konkurences padomei. Viņš atklāja savu lietu, ka gandrīz visi nozīmīgu ceļu būves uzņēmumu īpašnieki un vadītāji sazinās savā starpā un apmainās ar informāciju par pasūtījumiem … “
“Runa nav par konkrētiem lēmumiem,” turpina vērotājs, “bet par valsts institūciju tiesībām tik ilgi uzklausīt un visādā ziņā izmeklēt gandrīz neierobežotu skaitu cilvēku, līdz pašām institūcijām apniks to darīt. Pēc tam valsts vismaz teorētiski var ar lielu peļņu atdot ieguldītos līdzekļus, izpaužot saņemto informāciju valsts institūcijām, kurām arī tiek noteiktas sodīšanas funkcijas…”
Kā ironizē A. Kluinis, tagad var sodīt par valsts valodas, vides, darba likumdošanas pārkāpumiem – un drīzumā par Stambulas konvencijas neievērošanu. “Par dzimumiem, vecumu, seksuālo orientāciju, tautībām utt.”
Tikmēr godīga dalībnieku atlase būvdarbos nebūt nav viegla: “Mazajā Latvijā ir ļoti ierobežots uzņēmumu vai cilvēku skaits, kas atbilst šādu konkursu prasībām. Katrā ziņā cilvēki viens otru pazīst… “Tāpēc ir vajadzīgi “ārējie spēki, kas liks kost mēlē”.