2022. gadā 58 valstīs to cilvēku skaits, kuriem ir liels pārtikas trūkums, sasniedza rekordaugstu līmeni – 258 miljonus. Latvijas šajā sarakstā nav, bb.lv sacīja Lietuvas Republikas zemkopības ministrs Didzis Šmits.
– Globāli runājot, jūsuprāt, cilvēcei draud bads?
– Nevis globāli, bet ES un Latvijas līmenī miera laikā bads nedraud, jo gan ES, gan Latvijā spēj nodrošināt pamatproduktu patēriņu. Pamatproduktu ražošanas apjoms ES un Latvijā pārsniedz patēriņa apjomu, kas nozīmē, ka pašpietiekamības līmenis ir augsts.
Tajā pašā laikā konfliktu, klimata pārmaiņu, Covid-19 pandēmijas izraisītā pārtikas nedrošība, ko būtiski saasina Krievijas karš pret Ukrainu, turpina ietekmēt miljoniem cilvēku.
To cilvēku skaits, kuriem ir nopietna pārtikas nepietiekamība, 2022. gadā sasniedza rekordaugstu līmeni – 258 miljonus 58 valstīs.
Dati, kas publicēti 2022. gada ANO paziņojumā par ilgtermiņa attīstības mērķiem, apstiprina pārtikas krīzes nopietnību un parāda, ka pasaule nav uz pareizā ceļa, lai sasniegtu ANO mērķi līdz 2030. gadam izbeigt badu pasaulē.
Nav noslēpums, ka ES ir bijusi avangardā pasaules līmenī, lai risinātu pārtikas deficītu un mazinātu Krievijas agresijas pret Ukrainu sekas – Ukrainas ostu jūras blokādi, produkcijas un mēslošanas līdzekļu eksporta ierobežojumus, ietekmi uz lauksaimniecības ražošanu un tirdzniecību.