Saeima galīgajā lasījumā pieņēma Juridiskās komisijas sagatavotos grozījumus likumos, pagarinot to pilngadīgo bērnu tiesības apstrīdēt paternitātes pieņēmumu, kuri par attiecīgajiem apstākļiem uzzinājuši pēc pilngadības sasniegšanas.
Grozījumi veikti Civillikumā un likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937.gada Civillikuma ģimenes tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību”.
Pēc komisijas rosinājuma Civillikumā noteikts, ka bērns, kurš sasniedzis pilngadību, paternitātes pieņēmumu var tiesā apstrīdēt divu gadu laikā, skaitot no dienas, kad viņš uzzināja par apstākļiem, kas izslēdz paternitāti.
Tāpat pieņemts tieslietu ministres Ineses Lībiņas-Egneres (JV) priekšlikums, ka, ja par apstākļiem, kas izslēdz paternitāti, bērns būs uzzinājis pirms pilngadības sasniegšanas, paternitātes pieņēmumu viņš varēs apstrīdēt tiesā divu gadu laikā pēc pilngadības sasniegšanas.
Tāpat likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937.gada Civillikuma ģimenes tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” noteikts, ka pilngadīgs bērns, kuram pastāvēja termiņa ierobežojums apstrīdēt paternitātes pieņēmumu tiesā divu gadu laikā pēc pilngadības sasniegšanas, būs tiesīgs apstrīdēt paternitātes pieņēmumu divu gadu laikā no grozījumu Civillikumā spēkā stāšanās.
Līdz šim Civillikumā ir noteikts, ka bērns pats var apstrīdēt paternitātes pieņēmumu divu gadu laikā pēc pilngadības sasniegšanas.
Grozījumu anotācijā skaidrots, ka Juridiskajā komisijā vērsās persona, kura tikai vairākus gadus pēc pilngadības sasniegšanas uzzināja, kas ir viņas bioloģiskais tēvs. Personas prasība tiesā par paternitātes noteikšanu ar bioloģisko tēvu tika noraidīta, ņemot vērā Civillikuma pašreizējo regulējumu.
Tāpēc komisija kopā ar Tieslietu ministrijas, Labklājības ministrijas un tiesu pārstāvjiem diskutēja par nepieciešamību veikt grozījumus. Diskusijā iezīmējās, ka bērna mātes vīrs, bērna māte un vīra vecāki var apstrīdēt paternitātes pieņēmumu divu gadu laikā no dienas, kad viņi uzzināja, ka bērns nav cēlies no bērna mātes vīra. Līdzīgas tiesības noteiktas personai, kas paternitāti atzinusi.
Savukārt pilngadīgajam bērnam pašlaik noteiktais termiņš attiecīgo tiesību izmantošanai ir atšķirīgs. Anotācijā norādīts, ka persona faktu, ka dzimšanas reģistrā par viņas tēvu ierakstītā persona nav viņas bioloģiskais tēvs, var uzzināt arī pēc 20 gadu vecuma sasniegšanas.
Tāpēc grozījumi nosaka iespēju pilngadību sasniegušām personām apstrīdēt tiesā paternitātes pieņēmumu divu gadu laikā, skaitot no dienas, kad persona uzzinājusi par apstākļiem, kas izslēdz paternitāti.