UEFA 2024./25. gada sezonā kopā atvēlējusi 3,317 miljardus eiro klubiem, kas piedalās Čempionu līgā, Eiropas līgā un Konferences līgā. Starp tiem ir arī Latvijas čempione futbolā – FK RFS. Rīdzinieki pirmoreiz vēsturē sacenšas kontinenta otrajā prestižākajā turnīrā UEFA Eiropas līgā.
2024. gada 29. augustā FK RFS parūpējās par jaunu lapu Latvijas futbolā. Rīdzinieki pārvarēja Kipras APOEL izaicinājumu un kļuva par otro klubu valsts (un Baltijas) vēsturē, kas iekļuvis UEFA Eiropas līgas pamatturnīrā. Izcilais panākums bija svinību vērts ne tikai sportiskā sasnieguma, bet arī pamatīgā finansiālā ieguvuma dēļ.
Par iekļūšanu UEFA Eiropas līgas pamatturnīrā RFS saņēma 4,31 miljonu eiro. Tas ir papildus 700 tūkstošiem eiro, kas klubam pienācās par pārvarētajām kārtām kvalifikācijā.
RFS debitēja sacensībās ar smagu zaudējumu Bukarestē pret FCSB (1:4). Turpretim otrajā spēlē Latvijas komanda izcīnīja sensacionālu neizšķirtu pret vienu no turnīra galvenajām favorītēm “Galatasaray” (2:2). Šis rezultāts RFS komandai nopelnīja 150 tūkstošus eiro. Vēl palikušas sešas spēļu kārtas – katras uzvaras vērtība ir 450 tūkstoši eiro.
Klubi saņems naudas balvu par ieņemto vietu līgas fāzē. Komandas saņems noteiktu skaitu “akciju”, kuru vērtība ir 75 tūkstoši eiro.
- 36. vieta – 1 akcija (75 tūkstoši eiro)
- 35. vieta – 2 akcijas (150 tūkstoši eiro)
- 34. vieta – 3 akcijas (225 tūkstoši eiro)
- …
- 1. vieta – 36 akcijas (2,7 miljoni eiro)
Pa visām komandām tiks sadalīta naudas summa, kas paliks pāri pēc nospēlētajiem mačiem. Proti, pēc katra neizšķirta 150 tūkstoši eiro paliek neizmantoti. Tie tiks attiecīgi sadalīti pa visām 666 akcijām.
RFS ir viena no 30 komandām, kas pirmajās divās spēlēs izcīnīja vismaz vienu punktu. Latvijas čempione dala 24. vietu, bet pēc visiem rādītājiem (vārtu starpība, gūtie vārti utt.) ieņem 29. pozīciju. Ar to RFS nopelnītu astoņas akcijas, kuru kopējā vērtība būtu 600 tūkstoši eiro.
Līdz šim UEFA Eiropas līgā notikuši 11 neizšķirti, kā rezultātā vismaz 1,65 miljoni eiro tiks ieguldīti akcijās, paceļot katras vērtību jau pa 2,5 tūkstošiem eiro. Šī brīža situācijā RFS tie būtu papildu 20 tūkstoši eiro.
Astoņām labākajām komandām līgas fāzē pienāksies vēl 600 tūkstoši eiro, bet 8.-16. vieta nopelnīs 300 tūkstošus eiro. Par tikšanu pārspēlēs, kurās piedalīsies komandas no 9. līdz 24. pozīcijai, tiks saņemti 300 tūkstoši eiro. Naudas balvas tālāk:
- Astotdaļfināls – 1,75 miljoni eiro
- Ceturtdaļfināls – 2,5 miljoni eiro
- Pusfināls – 4,2 miljoni eiro
- Fināls – 7 miljoni eiro
- Čempione – 6 miljoni eiro
Vēl katra komanda saņems noteiktu naudas summu no šosezon ieviestā “value pillar” aprēķina. Tā vietu sadalījums tiek izveidots atkarībā no valsts TV līguma tirgus daļas, no klubu piecgades un desmitgades rangiem. Sistēma ir tā pati – pēdējā vietā esošā komanda saņem vienu akciju, bet katrai nākamajai pienākas par vienu vairāk.
Katras vērtība ir 297 tūkstoši eiro, kas tiek sadalīti divās daļās – Eiropas un Ārpuseiropas. To lielums atkarīgs no tirgus vērtības. UEFA devusi piemēru par 75%/25% sadalījumu par labu Eiropas daļai.
Ārpuseiropas daļas vietu sadalījums tiek veidots pēc kluba desmitgades UEFA ranga pozīcijas. Tajā RFS atrodas pirmspēdējā vietā, par ko tā saņems divas akcijas. Sekojot UEFA dotajam sadalījuma piemēram, Latvijas klubs saņemtu 148 tūkstošus eiro.
Eiropas daļas rangs tiks izveidots pēc kluba piecgades UEFA ranga pozīcijas un valsts raidorganizāciju ieguldījuma kopējos ieņēmumos visa turnīra laikā. To šobrīd nav iespējams noteikt. Ja RFS arī tajā ieņems pirmspēdējo vietu, tad Latvijas klubs no “value pillar” kopā saņems 594 tūkstošus eiro.
Kopā UEFA Eiropas līgas klubiem tiek izmaksāti 565 miljoni eiro. Turpretim komandas Čempionu līgā saņem 2,467 miljardus eiro, bet Konferences līgā – kur RFS piedalījās pirms diviem gadiem – 285 miljonus eiro.
Naudas balvas gan tiek rēķinātas, balstoties uz 4,4 miljardus eiro lieliem ieņēmumiem, kādus UEFA prognozē 2024./25. gada sezonā. Organizācija piekodinājusi, ka gala summa tiks aprēķināta, pamatojoties uz īstajiem maksājumiem.
“Ņemot vērā pašreizējos apstākļus, joprojām augsto valūtas kursu svārstīgumu un nestabilo globālo ekonomisko situāciju, mēs mudinām visus klubus plānot savus paredzamos ienākumus piesardzīgi,” teikts UEFA dokumentā.