Cenšaties savam bērnam nodrošināt tikai to labāko, bet attiecības joprojām šķiet, ka tās plaisā? Pārbaudiet sevi, varbūt jums ir kāds no šiem sliktajiem ieradumiem.
Bērna nošķiršana
Bērnam daudz vairāk par moderniem sīkrīkiem un skaistām drēbēm ir nepieciešams jūsu laiks un uzmanība. Un pavadīt laiku kopā nenozīmē aizvest viņu kaut kur un stāvēt malā. Tas nozīmē kopā ar viņiem izdzīvot viņu emocijas.
Mācīties slidot kopā, kopā baidīties no braukšanas – kopīga emocionāla pieredze veido un stiprina saikni.
Atņemt bērnam neatkarību
Bērni izaug un atliek tikai sūdzēties par to, ka “viņš nedomā ar savu galvu” un “viņa neko nespēj izdarīt pati”? Tā ir vecākiem, kuri jau kopš bērnības metodiski ir atturējuši savas atvases no dabiskās vēlmes pēc patstāvības. Dodiet bērnam izvēles iespējas, kur tas ir lietderīgi, un neatņemiet viņam iespēju iemācīties vienkāršas lietas, piemēram, ģērbties vai pašam ieliet ūdeni. Rūpes izpaužas mācībās, nevis hiperaktivitātē.
Saskatiet viņā tikai slikto.
Vecāku uzmanība ir tāda. Lielākā daļa vecāku nespēj mierīgi paiet garām savu bērnu kļūdām un nepareizajiem soļiem, bet tajā pašā laikā viņu sasniegumi ir kā kaut kas pašsaprotams. Bērns var patiesi noticēt, ka nevar izpatikt, lai cik ļoti censtos, un pārstāt pat censties. Galu galā, jūs jau esat viņu indoktrinātais – viņš ir slikts. Iemāciet sevi uzslavēt savu bērnu: Bērni ir ļoti jūtīgi pret vecāku vērtējumiem. Tam nav jābūt absurdam. “Un tev tas lieliski padodas”, “Tas nav slikti” – šādas frāzes ļaus saprast, ka jums rūp viņa sasniegumi.
Runājot tikai par ikdienas dzīvi
Vecāku dzīve nav viegla, un būt vecākam šī vārda pilnā nozīmē ir vēl grūtāk. Taču, ja komunikācija beidzas ar “lietišķām” attiecībām, par savstarpēju sapratni nevar būt ne runas. Tas, kā jūsu bērns jūtas pēc kautiņa ar draugu, kāds viņš vēlas būt un kur vēlas doties, jums būtu jāinteresē tikpat daudz kā tas, vai viņš ir izpildījis mājasdarbus un kad ir nākamā vecāku konference.
Solījumu nepildīšana
Pat pieaugušajiem nepatīk neskaidrības un izvairīšanās no solījumiem. Bērniem – vēl mazāk. Nolemjat atteikumu mīkstināt ar “varbūt”? Nevilcinieties, jūsu bērns līdz pēdējam brīdim cerēs uz piekrišanu. Labāk paskaidrot atteikumu, nekā mēģināt to slēpt. Un, ja esat kaut ko apsolījis skaidrā valodā, turiet to. Neizteikti solījumi nodarīs neatgriezenisku kaitējumu uzticībai.