Home » Gulbe: gada sākumā pārtikas tirgus kļūs stabilāks un prognozējamāks

Gulbe: gada sākumā pārtikas tirgus kļūs stabilāks un prognozējamāks

no EDGARS AUZIŅŠ
0 Komentāri Ziedot
piens ieprikumu grozs partika veikals 54878278

Nākamā gada sākumā pārtikas tirgus kļūs stabilāks un prognozējamāks, un jau tagad ir vērojams atsevišķu pārtikas preču cenu kritums salīdzinājumā ar septembri, norāda Agroresursu un ekonomikas institūta pārstāve Inguna Gulbe.

Pēc Gulbes domām, ietekme uz pārtikas cenām būs iedzīvotāju pirktspējas samazināšanās, kas neizbēgami notiks šoziem. Turklāt cena samazināsies konkurences dēļ. “Pārtikas tirgus ir ļoti konkurētspējīgs, un, ja kāda valsts var ražot lētāk, tās ražotāji to arī dara,” viņa sacīja.

Pārtikas tirgus Latvijā ir ļoti mazs, un mūsu tirgus cenas nosaka cenas pasaules pārtikas tirgos. “Praktiski mēs paši nenosakām cenas nevienam produktam. Tikai atsevišķiem, īpašiem produktiem, piemēram, Latvijas zemenēm, mēs paši sezonas laikā nosakām cenu. Mēs esam pilnībā atkarīgi no tā, kas notiek pasaules tirgū,” teica Gulbe.

Viņa piebilda, ka pārtikas cenas ir saistītas ar enerģijas cenām – naftas, degvielas, gāzes un elektroenerģijas cenām. “Pārtikas ražošana, sākot ar zemes apstrādi, ir energoietilpīga nozare. Protams, ne tik daudz, salīdzinot ar metalurģiju, bet tas tomēr prasa daudz enerģijas,” teica Gulbe.

Viņa piebilda, ka Latvijā, tāpat kā citās Baltijas valstīs, cenu kāpums ir bijis straujāks nekā vecajās Eiropas valstīs, jo mūsu valstī pārtika iepriekš nebija dārga. “Mūsu iedzīvotāji lielāko daļu savu ienākumu tērē pārtikai, taču cenas nav bijušas augstas,” teica Gulbe.

Viņa arī piebilda, ka Latvijas iedzīvotāji joprojām ir “sabojāti” ar kvalitatīvu, lētu un ļoti plašu pārtikas produktu klāstu. “Veikalos ir metrus gari plaukti ar visu veidu maizi, desmitiem tomātu šķirņu utt. Šāds plašs sortiments veikalā arī kaut ko maksā,” saka Gulbe.

Gulbe arī norādīja, ka lielajiem eksporta uzņēmumiem tagad ir izdevīgāk, jo, lai ražotu lēti, ir jāražo daudz. “Mazie ražotāji saprot, ka nevar pastāvēt, ražojot tikai Latvijas tirgum, tāpēc lielākā daļa uzņēmēju strādā eksportam un ir veiksmīgi, jo ir konkurētspējīgi,” teica Gulbe.

Viņa arī norādīja, ka martā, kad Ukrainā sākās karš, uzņēmumi, tāpat kā cilvēki, bija apmulsuši un nesaprata, kas notiek. “Daudzu pārtikas produktu cenas sasniedza maksimumu. Ļoti strauji pieauga graudu, cukura un eļļas cenas, kas ir viena no galvenajām pārtikas un lopbarības sastāvdaļām. Vēlāk uzņēmēji saprata, ka tas būs ilgs process, ar kuru viņiem būs jāiemācās sadzīvot. Tagad viņi ir iemācījušies dzīvot jaunā veidā, un pārtikas cenas pasaulē samazinās,” teica Gulbe.

“Lielais pārtikas cenu pieaugums ir apstājies. Es nevaru pateikt, kad sāksies nopietns kritums, bet lejupslīdes tendence jau ir redzama. Ja salīdzinām cenas lielveikalos Rīgā, Tallinā un Viļņā ar cenām septembrī, daudzi produkti jau ir kļuvuši lētāki, piemēram, saulespuķu eļļa par 20 %,” sacīja Gulbe, norādot, ka pārtikas cenu pīķis ir beidzies.

Viņa prognozē, ka pārtikas cenas strauji nesamazināsies un, iespējams, nekad vairs nesasniegsim pagājušā gada cenu līmeni. “Viss liecina, ka nākamā gada sākumā situācija pārtikas tirgū būs labāka un prognozējamāka,” sacīja eksperts.

Jums var arī patikt

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Pieņemt Lasīt vairāk

Konfidencialitātes un sīkdatņu politika
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Spelling error report

The following text will be sent to our editors:

BALTIJASZINAS MEDIJU NAMS 2024 Visas tiesības aizsargātas.