30 gadus vecais Māris Kovaļovs atradās cietumā par slepkavības mēģinājumu. Svētdien, 23. jūlijā, pulksten 13.45 viņš no turienes aizbēga. Taču vakarā bija ziņa, ka bēglis notverts. Pirms 17 gadiem izbēgušie noziedznieki tika notverti daudz ilgāk.
Pārtveršana, automašīnu pārbaudes, satiksmes sastrēgumi
“Bēgšanu atklāja cietuma apsargi, kuri par to ziņoja attiecīgajiem dienestiem,” sacīja Ieslodzījuma vietu departamenta pārstāve Elīna Admidiņa.
Par bēgļa notveršanu atbildīgie dienesti nekavējoties sāka operāciju “Pārtveršana” visā Latvijā. Tās laikā tika pārmeklēti transportlīdzekļi – tādēļ daudzviet Latvijā, īpaši Rīgā, veidojās milzīgi sastrēgumi.
Informācija par bēgli nodota Lietuvas un Igaunijas tiesībsargājošajām iestādēm. Ārvalstu kolēģu palīdzība gan nebija nepieciešama – aptuveni piecas stundas pēc bēgšanas ieslodzītais tika notverts Rīgā.
Kā informēja Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins, izbēgušais vīrietis Sarkandaugavā aizturēts neilgi pēc plkst.18.00. Viņš tur nokļuvis saviem spēkiem, pēc aizturēšanas bēglim sniegta medicīniskā palīdzība.
Māja, kurā Kovaļevs tika aizturēts, atradās nelielā ielā, Simanya, 3a. Šī ir salīdzinoši nolietota 3 stāvu koka māja.
Tādējādi plkst.18.10 meklēšanas operācija “Pārtveršana” tika pārtraukta.
Atgādināsim šajā sakarā: iepriekšējā bēgšana no šī cietuma notika 2006. gadā. Tad četriem ieslodzītajiem izdevās pamest cietuma teritoriju. Vēl agrāk, 1998. gadā, divi aizbēga.
Versija: bēgšana bija spontāna
Par bēgšanas faktu ierosināta krimināllieta, kā arī departaments sāks iekšējo auditu, kurā tiks vērtēti notikušā apstākļi un amatpersonu rīcība.
Pēc Ieslodzījuma vietu nodaļas priekšnieka Dmitrija Kaļina teiktā, sākotnējā analīze liecina, ka bēgšana notikusi spontānā un nav rūpīgi plānota. Bēgšanu redzēja cietuma darbinieki, kas ļāva ātri sākt meklēšanu.
Notikušā apstākļi tiks rūpīgi izvērtēti dienesta pārbaužu un kriminālprocesa ietvaros. Īpaši tiks izvērtēta cietuma darbinieku iespējamā nolaidība.
Kalins arī sacīja, ka viņš iepriekšējā dienā apskatījis Centrālcietumu un uzdevis tā priekšniekam izvērtēt nedrošas vietas un veikt pasākumus drošības uzlabošanai.
Escape-2006: bēgļi apsūdzēti par vadiem
2006. gadā naktī tika veikta bēgšana no kameras Rīgas centrā, kur tika turēti septiņi ieslodzītie. Palika trīs. Spriežot pēc tā, ka atlikušajiem šīs kameras iemītniekiem bija īsi sodi, viņi vienkārši neuzdrošinājās riskēt. Runājot par bēgļiem, tos var droši klasificēt kā īpaši bīstamus noziedzniekus.
Tātad 33 gadus vecais Ēriks Atkačovs, kurš tiek uzskatīts par bēgšanas organizētāju, tika atkārtoti notiesāts. Iepriekšējo reizi tiesa viņu sodīja ar 13 gadu cietumsodu. Starp citu, 1994. gadā viņš bija viens no tiem, kurš veica masveida bēgšanu (aizbēga ap 80 cilvēku) no Pārlielupes cietuma. Tātad bija pieredze.
Otrs bēglis bija 43 gadus vecais Viktors Atamanovs, kurš notiesāts par slepkavību un izcieš 12 gadu cietumsodu. Trešais ir 27 gadus vecais Aleksejs Ivanovs, kuram tiesa par laupīšanu piesprieda 8 gadu cietumsodu. Savukārt ceturtais ir 26 gadus vecais Ričards Pravets, kurš vairākkārt sodīts par zādzībām.
Ieslodzītie bēgšanai gatavojās iepriekš. Par to, piemēram, liecina kāda automašīna, kas, pēc provizoriskiem datiem, gaidījusi bēgļus.
Kā vēlāk izrādījās, tajā naktī cietumu apsargāja tikai 23 cilvēki noteikto 29 vietā. Iemesls ir mūžīgs: cietumos zemo algu dēļ pastāv nemitīga spriedze ar apsargiem, viņu ir par maz, notiek darbinieku rotācija utt.
Pēc tam visa bēgšana ilga apmēram 15 minūtes. Bēgļi tika pamanīti novēloti neveiksmīgās apsardzes posteņa atrašanās vietas dēļ – apsargs ļaundarus ieraudzīja tikai tad, kad tie atradās pie ārējā žoga. Vajāšanu sarežģīja fakts, ka starp apsargiem un bēgļiem atradās braucošs vilciens, kas palīdzēja noziedzniekiem atrauties no vajātājiem.
Bēgļus aizturēja trīs dienas vēlāk – 11. augusta rītā Lietuvas robežsargi viņus atrada jau uz robežas ar Poliju.
Par bēgšanu tad visi saņēma papildus trīs gadus, galveno – trīsarpus. Bez ieslodzījuma termiņiem viņiem par labu cietumam piespriesta arī 200 latu kompensācija par “sabojātu tehniku”: pārgrieztu vadu u.c.
Sodīts arī viena notiesātā tēvs – par līdzdalību bēgšanā viņam piespriesta divu gadu nosacīta brīvības atņemšana ar pārbaudes laiku uz vienu gadu.