Table of Contents
Rīdzinieku vidū izplatījās baumas: runā, ka šovasar nestrādās tā sauktie dežūrdārziņi. Vecāki ir sajūsmā un nesaprot, kam šajā gadījumā ir pienākums uzraudzīt savu bērnu darba dienas laikā un vai būs iespējams – ārkārtējos gadījumos – sūtīt bērnu uz bērnu pašpārvaldes centru? Mēs uzzinām!
Dežūrdārza vietā dežūrgrupa
Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Pirmsskolas izglītības pārvaldes vadītāja Iveta Nagla pastāstīja, ka šovasar atsevišķu dežūrdārzu tiešām nebūs. Tā vietā katrā izglītības iestādē plānots izveidot dežūrgrupas.
– Kāpēc tika pieņemts šāds lēmums?
“Kopš pagājušā gada rudens ēdināšana Rīgas izglītības iestādēs ir nodota darbuzņēmējiem,” skaidroja mūsu sarunu biedrs, “vienlaikus vecākiem ir jānoslēdz līgums par ēdināšanas pakalpojumiem ar sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu, kas apkalpo konkrēto izglītības iestādi. Ja bērnus vasarā pārceltu uz citu skolu, būtu jālauž līgums ar esošo pārtikas piegādātāju un jāslēdz jauns līgums, bet pēc tam rudenī process jāatkārto. Uzskatām, ka vecākiem šāds birokrātisks slogs nav vajadzīgs, tāpēc tika nolemts, ka audzinātāju un viņu palīgu brīvdienās bērnudārzā strādās dežūrgrupa, ja, protams, būs tāda nepieciešamība.
– Kā jūs zināt, vai ir nepieciešams izveidot dežūrgrupu?
– Līdz 15. maijam katrā bērnudārzā notika vecāku aptauja par tēmu, kam ir vajadzīga vieta dežūrgrupā un kam nē. Pēc tam tiks izveidotas dežūrgrupas, kas strādās 10 stundas dienā līdzšinējo 12 stundu vietā. Šajās grupās būs dažāda vecuma bērni.
– Cik dežūrgrupas tiks izveidotas vienā bērnudārzā?
– Ja izrādīsies, ka dežūrgrupā vieta nepieciešama tikai dažiem bērniem, tad tiks izveidota tikai viena dežūrgrupa. Ja dežūrgrupas būs nepieciešamas vairāk bērniem, tad tās būs vairākas.
– Vai var gadīties, ka bērnudārzs tiks slēgts pilnībā, un tajā nebūs dežūrgrupas?
– Varbūt, bet tikai tad, ja visu bērnu vecāki, kuri apmeklē noteiktu bērnudārzu, var ņemt atvaļinājumu bērnudārza darbinieku atvaļinājuma laikā.
– Kurā mēnesī tiks organizēta dežūrgrupa?
– Dežūrgrupas var organizēt visu vasaru.
Skola ir virtuāla, nometne ir reāla
Vai bērniem, kuri mācās tiešsaistes skolās, ir tiesības rēķināties ar vietu bērnu atpūtas nometnē, kuru līdzfinansē Rīgas pašvaldība? Uz šo jautājumu atbildēja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Jaunatnes nodaļas vadītājs Dmitrijs Zverevs.
– Ja bērns ir deklarēts Rīgā, tad nav svarīgi, kurā skolā viņš mācās – parasto skolu, latviešu tiešsaistes skolu, ārzemju tiešsaistes skolu vai klātienes ārzemju skolu. Jebkurā no šiem gadījumiem viņam ir tiesības uz vietu bērnu atpūtas nometnē, ko līdzfinansē Rīgas pašvaldība, – stāstīja Dmitrijs. – Cita lieta, ja tā deklarācijas vieta ir ārpus Rīgas. Šajā gadījumā ir svarīgi, kurā skolā viņš mācās. Ja tā ir Rīgas skola, tad viņam pienākas vieta Rīgas pašvaldības līdzfinansētā nometnē. Visos citos gadījumos viņš nav tiesīgs saņemt šādu vietu.
Mācīties vai spēlēt?
– Vai ir kāda mācību programma bērniem, kuri iet dežūrgrupā?
– Obligātā mācību programma pirmsskolā tiek plānota un organizēta divos posmos. Laika posmā no 1. septembra līdz 31. maijam izglītības process ir vērsts uz obligātās pirmsskolas izglītības ieviešanu un noteiktu rezultātu sasniegšanu bērnam. Savukārt no 1.jūnija līdz 31.augustam izglītības process ir vērsts uz bērna vispusīgu attīstību un iepriekšējā periodā iegūto zināšanu un pamatprasmju nostiprināšanu. Tieši šī apmācības programma tiks īstenota dežūrgrupā.
– Vai 7 gadus vecam bērnam, kurš rudenī dodas uz skolu, ir tiesības vasarā turpināt apmeklēt bērnudārzu, tajā skaitā doties uz dežūrgrupu?
Jā, bet tikai līdz 15. augustam. Saskaņā ar Rīgas pašvaldības noteikumiem bērni, kuri gatavojas iegūt pamatizglītību, no bērnudārza jāizraida līdz 15. augustam.
Vasaras bēgļu nometne
– Vai šogad tiks organizētas nometnes bēgļu bērniem no Ukrainas?
– Šādu nometņu organizēšanu plānots finansēt no valsts budžeta līdzekļiem, – sacīja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Jaunatnes nodaļas vadītājs Dmitrijs Zverevs. “Taču mums vēl nav sīkākas informācijas par šo nometņu organizatoriskiem aspektiem, kā arī nosacījumiem vietas iegūšanai tajās un dalībnieku skaitu. Jo ātrāk saņemsim nepieciešamo informāciju no atbildīgajām organizācijām, jo ātrāk varēsim turpināt iepirkuma procedūru par nometņu organizēšanu. Tāpat kā pērn, arī šo nometņu organizatori tiks izvēlēti konkursa kārtībā.
– Kur ukraiņu bēgļi var atrast informāciju par valsts apmaksātajām bērnu atpūtas nometnēm?
– Ja runājam par nometnēm, kas tiks organizētas Rīgā dzīvojošajiem Ukrainas pilsoņiem, tad informāciju par tām var atrast vietnē izglitiba.riga.lv.
– Vai es pareizi saprotu, ka šīs nometnes būs bezmaksas?
– Iespējams jā. Vismaz tā tas bija pagājušajā gadā.
– Vai šajās nometnēs būs latviešu valodas nodarbības?
– Neapšaubāmi. Palīdzība latviešu valodas apguvē ir viens no šīs nometnes galvenajiem mērķiem.
Viņi par viņu parūpēsies!
Bet kā ir ar vecākiem, kuriem vasarā pāris dienas vai nedēļas jāpieskata savi bērni vecumā no 7 gadiem? Jā, pēc likuma viņus var atstāt vienus mājās, taču daudzi tēti un mammas savās dvēselēs ir nemierīgi, kad septiņgadnieks visu dienu ir mājās viens.
Izrādās, šādus bērnus var pieskatīt Rīgas Dienas centros. Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Jaunatnes nodaļas vadītājs Dmitrijs Zverevs pastāstīja, ka Rīgas izglītības iestādēs (vispārizglītojošās skolās, kā arī bērnu un jauniešu centros) atvērti 24 brīvā laika centri. Viņi strādā mācību gada laikā pēc mācību stundām un skolēnu brīvlaikā pēc īpaša grafika. Informācija par konkrētā centra adresi un darba laiku pieejama mājaslapas izglitiba.riga.lv sadaļā “Brīvais laiks”.
– Ko bērni darīs šajā centrā?
– Šie centri neīsteno izglītības programmas. Tajās skolotājas uzraudzībā bērni varēs pavadīt laiku vienaudžu sabiedrībā, spēlēt galda un aktīvās spēles, radoši darboties.
– Vai bērna ģimenei, kas vēlas apmeklēt šo centru, jābūt maznodrošinātai vai trūcīgai?
– Nē, šie centri ir atvērti visiem Rīgas iedzīvotājiem. Atzīmēju, ja skolā ir atvērts centrs, tad, lai to apmeklētu, bērnam nav jābūt šīs skolas audzēknim. Viņš var mācīties jebkurā citā Rīgas skolā.
– Kādā vecumā bērni var apmeklēt dienas centrus?
– Šo centru galvenā mērķa grupa ir skolēni no 1. līdz 7. klasei.
– Cik ilgi bērnu var sūtīt uz šādu centru?
– Centri nepiedāvā apmeklētājiem ēdināšanas pakalpojumus, tāpēc atstāt bērnu tajos uz visu dienu nav iespējams, taču bērns šeit var pavadīt vairākas stundas.
– Cik ilgi bērns var doties uz centru? Piemēram, nedēļu, mēnesi vai visu vasaru?
Centru var apmeklēt visu gadu. Lielākā daļa centru tiks slēgti jūlijā uz savu skolotāju brīvdienām, bet jūnijā un augustā tie gaida savus apmeklētājus.