Home » “Bitcoin ir jaunais, digitālais zelts”: intervija ar Sergeju Bazanovu, grāmatas “Bitcoin ikvienam” autoru

“Bitcoin ir jaunais, digitālais zelts”: intervija ar Sergeju Bazanovu, grāmatas “Bitcoin ikvienam” autoru

no ANDREJS BOJKO
1 Komentārs Ziedot

Kādas asociācijas jums ir ar vārdu Bitcoin? Veids, kā kļūt par miljonāru? Jauns posms globālajā finanšu sistēmā? Vai arī jūs joprojām domājat, ka tā ir piramīdas shēma, kas drīz sabruks. Vai varbūt jūs nejauši atvērāt šo tekstu un vēlaties noskaidrot, kas tas ir? Un varbūt ar kriptovalūtu saistītu jaunumu nav tik daudz kā pirms pāris gadiem, un videokartes vairs nav tās pašas kā ieguves buma laikā, bet tēma joprojām ir interesanta. Lai palīdzētu sīkāk saprast, kas ir šis Bitcoin, vai tas vispār var nomirt, kādas izmaiņas Bitcoin nes šai pasaulei un ne tikai, bz redaktori sarunājās ar bitkoinu popularizētāju un grāmatas ” Bitcoin ikvienam ” autoru Sergeju Bazanovu., kā arī vairākas publikācijas, kas atklāj sīkāku informāciju par šo jomu, kas atrada laiku, lai pastāstītu daudz vairāk interesantu lietu īpaši mums.

"Bitcoin ir jaunais, digitālais zelts": intervija ar Sergeju Bazanovu, grāmatas "Bitcoin ikvienam" autoru

bz : Paskaidrojiet tiem, kas joprojām nav šajā tēmā: kas ir bitcoin?

Sergejs Bazanovs: “Bitcoin” nozīmē divas lietas. Faktiski pati sistēma (tīkls, tehnoloģija) un sistēmas norēķinu vienība ir valūta. Tekstos parasti ir pieņemts rakstīt Bitcoin ar lielo (lielo) burtu, ja runa ir par sistēmu, un ar mazo (mazo) burtu, ja runa ir par šīs sistēmas norēķinu vienību (valūtu) – bitcoin vai biržas indekss BTC. Un es vēlos runāt vairāk par Bitcoin sistēmu un tehnoloģiju.

Bitcoin ir globāla parādība, tāpēc tam ir tik daudz dažādu definīciju, un lielākā daļa no tām ir pareizas. Man patīk kodolīgās un tajā pašā laikā kodolīgās Bitcoin definīcijas – “digitālais zelts” un “finanšu internets vai naudas internets”. Bet vispārējai izpratnei ir vērts pastāstīt sīkāk.

Bitcoin ir pilnīgi jauns posms naudas evolūcijā

Ja atgriežaties naudas vēsturē, kas bija pirms Bitcoin? Naudas evolūcijā ir trīs posmi. Pirmais ļoti sākotnējais ir tad, kad t.s. “preču nauda”, tas ir, nauda kopīgas preces veidā, ar kuras palīdzību tika veikta maiņa pret jebkuru citu preci vai pakalpojumu. Tie varētu būt graudi, gliemežvāki, bultu uzgaļi un tamlīdzīgi. 

Nākamais naudas attīstības posms ir metāla nauda lietņu vai monētu veidā. Monētas tika kaltas no vara, bronzas, zelta un sudraba.

Pēdējais posms, kurā mēs šobrīd atrodamies, ir tā sauktās fiat jeb fiduciārās naudas stadija – tie ir krāsaini papīra gabali, ko sauc par banknotēm, ko valsts drukā, saskaroties ar savām centrālajām bankām.

Arī šajā posmā kopā ar skaidru naudu (banknotēm un monētām) parādās tā sauktā bezskaidra nauda – nauda, ​​kas tiek pārskaitīta pa elektronisko sakaru kanāliem. Tos var pārskaitīt lielos attālumos, taču ir nepieciešams starpnieks – banka vai maksājumu sistēma (Visa, Mastercard, PayPal u.c.). Skaidrai un bezskaidrai naudai ir savi plusi un mīnusi – skaidras naudas darījumiem nav nepieciešams starpnieks, bet ir nepieciešama darījuma dalībnieku sapulce, savukārt bezskaidras naudas naudu var pārskaitīt lielos attālumos, nesatiekoties pusēm, bet šī nepieciešams finanšu starpnieks.

Bitcoin ir pirmais inženiertehniskais risinājums vēsturē, kas apvienoja skaidras un bezskaidras naudas priekšrocības un novērš to trūkumus.

Tās radītājs Satoši Nakamoto savu ideju nosauca par “decentralizētu elektroniskās naudas sistēmu” (vienādranga elektroniskās naudas sistēma).

Turklāt Bitcoin rada principiāli jaunu monetāro (monetāro) sistēmu , kurā emisija ir caurskatāma, naudas vienību skaits ir ierobežots apjomā, darījumi ir necenzēti, naudas viltošana principā nav iespējama, un naudas glabāšana ir absolūta, t.i. nav pakļauta trešo personu, pirmām kārtām valsts un tās sodīšanas iestāžu, kā arī finanšu starpnieku – banku ietekmei.

Bet tas vēl nav viss! Bitcoin ir principiāli jauna maksājumu sistēma , kas būtiski atšķiras no esošajām. Darbības tajā ir caurspīdīgas, taču lietotāji ir anonīmi un ir saistīti ar maksājumu sistēmu tikai privāto atslēgu, nevis personas datu līmenī. Šīs maksājumu sistēmas aizsardzība ir gandrīz absolūta, jo tīklā netiek pārsūtīti nekādi slepeni dati. Un pašus naudas darījumus nevar cenzēt.

Tādējādi patiesībā Bitcoin nav pat evolūcijas, bet gan revolucionārs posms naudas un monetāro attiecību attīstībā.


Tiem, kas vēlas uzzināt vairāk

“Bitcoin ir jaunais, digitālais zelts”: intervija ar Sergeju Bazanovu, grāmatas “Bitcoin for All” autoru -2

Vairāk par to visu varat lasīt grāmatā ” Bitcoin ikvienam ” un vietnē Bitcoin Review , ko izveidojis Sergejs Bazanovs Bitcoin popularizēšanai.


bz : Hash, blokķēde, kriptogrāfija un citi. Kā cilvēki var saprast visus šos jēdzienus? Jo lielākajai daļai tas viss joprojām ir noslēpums

Sergejs Bazanovs: Patiesībā parastam lietotājam tas viss nav jāsaprot. Paskaties, ja cilvēks grib braukt ar auto, viņam nav jāzina ne dzinēja, ne ātrumkārbas, ne transmisijas uzbūve. Lai pārvietotos ar automašīnu, pietiek zināt, kā ar to braukt un ceļu satiksmes noteikumus. Ja cilvēks skatās televizoru, viņam nav jāzina, kā tiek pārraidīti viļņi vai kā veidojas attēls, pietiek ar tālvadības pults zināšanām. 

Tas pats ir ar Bitcoin. Faktiski visi šie hashi un visa šī kriptogrāfija ir vajadzīga vai nu speciālistiem, vai cilvēkiem, kuri vienkārši interesējas par to, kā tas darbojas no iekšpuses un kā tas darbojas. Vienkāršam lietotājam šīs zināšanas nav vajadzīgas. Tie neuzlabo tās mijiedarbību ar sistēmu. Tāpēc nevajag lietas sarežģīt!

Ja tas ir ļoti vienkāršs un īss, tad Hash ir tik īss īpašs kods, kas tiek iegūts no datu kopas. Sava veida šo datu nospiedums vai attēls. Katrai datu kopai hash ir unikāls. Tādā veidā tas ir līdzīgs cilvēka pirkstu nospiedumam. Galu galā ir zināms, ka katrai personai viņa pirkstu nospiedums ir unikāls. Tāpēc hash tiek izmantots kriptogrāfijā, lai nodrošinātu pārsūtītās informācijas drošību un integritāti.

Blockchain , atšķirībā no Blockchain tehnoloģijas vai DLT (Distributed Ledger Technology) patiesībā ir datu bāze – informācijas glabāšanas veids. Šis ir vienots, drošs un decentralizēts saraksts jeb virsgrāmata, kurā tiek glabāti visi darījumi. Katrs bloks satur informāciju par transakcijām, un visi bloki ir savstarpēji savienoti lielā ķēdē, izmantojot jaukšanu – katrs nākamais bloks satur iepriekšējā jaukto. Tas nodrošina transakciju datu uzglabāšanas integritātes kontroli un drošību.

Blockchain tehnoloģija jeb DLT ir trīs lietu apvienošana vienā mehānismā – pati blokķēde, kā izplatīta datu bāze, vienādranga vai vienādranga datortīkls un veids, kā šajā tīklā panākt vienprātību. Pēdējo sauc par darba pierādījumu (PoW) vai ieguvi.

Un kriptogrāfija ir zinātne, kas nodarbojas ar datu konfidencialitātes (slepenības) un integritātes (nemaināmības) nodrošināšanu, kā arī objektu autentifikāciju (autorība un citi datu parametri). Bitcoin kriptogrāfiju izmanto, lai aizsargātu blokķēdē saglabātos datus un nodrošinātu darījumus. Tas palīdz nodrošināt lietotāja autentifikāciju, privātumu un darījumu integritāti Bitcoin tīklā.

Vēl viena lieta, kas jāzina par kriptogrāfiju, ir tā, ka tā darbojas ar ļoti, ļoti lieliem, milzīgiem skaitļiem. Šie skaitļi ir salīdzināmi ar atomu skaitu Visuma redzamajā daļā. Šādu skaitļu apstrādei ir nepieciešami milzīgi skaitļošanas resursi, kas nodrošina datu drošību, pamatojoties uz mūsdienu kriptogrāfiju, ko sauc arī par publiskās atslēgas kriptogrāfiju vai asinhrono kriptogrāfiju.

Ja vēlaties par to uzzināt vairāk, manā grāmatā “ Bitcoin visiem ” tas viss ir uzrakstīts vienkāršā un saprotamā valodā. Varat arī lasīt manā Bitcoin Review vietnē .

bz : Un ir arī tāda lieta kā kalnrūpniecība. Vai tagad tas ir kļuvis mazāk populārs? Ja jā, kāds tam ir iemesls?

Sergejs Bazanovs: Ja mēs runājam par kalnrūpniecību ieguves jaudu kontekstā, piemēram, cik, nosacīti runājot, šobrīd kalnrūpniecībā strādā kopējā procesora jauda, ​​tad mēs redzam pieauguma dinamiku. Tas liek domāt, ka popularitāte nekrītas, jo jaudas aug, tās kļūst arvien lielākas. Ja runājam arī par popularitāti, kas mērāma tiešo dalībnieku skaitā, tad šeit notiek sekojošais: iekļūšana kalnrūpniecībā ir kļuvusi ļoti dārga. Ja agrāk to bija iespējams iegūt, izmantojot procesoru, kas atrodas jūsu datorā vai videokartē, tagad tas ir gandrīz neiespējami. Pašlaik tiek izmantoti ASIC procesori (procesori, kas īpaši izstrādāti konkrētu uzdevumu veikšanai – redakcijas piezīme). Tāpēc, lai kaut ko nopelnītu, ir jābūt pietiekami lieliem skaitļošanas resursiem. Protams, ir arī cits veids, kad tiek apvienoti kalnrači ar nelieliem resursiem. Kad peļņa tiek sadalīta proporcionāli katra dalībnieka aprīkojuma jaudai. Taču mazam dalībniekam tas diez vai attaisnos laiku un ieguldījumu.

Tagad kalnrūpniecība ir liela nozare, kurā cilvēki būvē milzīgus datu centrus, parasti netālu no lētiem enerģijas avotiem, jo ​​visi zina, ka ieguve ir energoietilpīga. Tā ir liela jauda, ​​kas jau ir aprēķināta mega- un pat gigavatos.

bz : Vai tad nebūtu 3-4 spēlētāji un viss?

Sergejs Bazanovs: Šeit situācija ir tāda, ka kalnračus vada vēlme nopelnīt, ja vēlaties – peļņas slāpes. Viņus interesē, lai bitkoina cena pieaugtu un nekristu. Faktiski, balstoties uz kalnraču stimuliem, viņu peļņas vēlmi, Bitcoin mehānismu dizains tiek veidots .

Iedomājieties, ka šajā skrējienā ir tikai divi dalībnieki. Tas nozīmē, ka vienam no šiem diviem piederēs vairāk nekā puse no kopējās ieguves jaudas. Un vairāk nekā puse no ieguves jaudas ļaus veikt tā saukto “51 procentu uzbrukumu”. Šajā gadījumā īpašnieks, kuram ir vairāk nekā puse no kopējās ieguves jaudas, var cenzēt darījumus, kaut ko izlaist, kaut ko neizlaist, kaut ko darīt pretēji vispārīgajiem tīkla noteikumiem. Pēc tam bitkoina cena vienkārši sabruks, visi sapratīs, ka sistēma nedarbojas. Tagad neviens nav ieinteresēts iegūt vismaz 50 procentus no jaudas. Vēsturē pirms dažiem gadiem bija gadījums, kad viens ieguves baseins pietuvojās 50 procentiem no kopējās ieguves jaudas, taču viņš pats pieņēma organizatorisko lēmumu, lai samazinātu kopējo jaudu. Viņš saprata

Lai gan principā var parādīties spēlētājs, kurš nevēlas pelnīt, bet gan iznīcināt Bitcoin tīklu, kā tādu, citiem vārdiem sakot, iznīcināt Bitcoin. Teorētiski šādi draudi pastāv. Kurš tas varētu būt? Tā var būt liela valsts, kas sapratīs, ka Bitcoin apdraud tās naudas monopolu. Taču šāda operācija tagad izmaksās milzīgas naudas summas, kas tiek lēstas desmitiem miljardu dolāru. Un, lai kāds uz to ietu, tas vēl ir jāizlemj valsts līmenī. Turklāt ir jāizveido atbilstoša infrastruktūra, jānodrošina loģistika, jānoalgo un jāapmāca personāls, jānodrošina kolosālas elektroenerģijas avots… Tas ir milzīgs naudas un laika apjoms. Ja tomēr kāds mēģina to izdarīt, bitcoin kopiena nekavējoties uz to reaģēs.

bz : Kurš teorētiski to var izdarīt? ASV?

Sergejs Bazanovs: Nē, diez vai! Nav diktatora, kas varētu pateikt: “Iznīcināsim Bitcoin!”. Ir divu partiju sistēma, daudz lobistu, attīstīta pilsoniskā sabiedrība. Tur jebkura valdība, kas par to lems, nākamajā dienā tiks vienkārši “apēsta”. Tas ir nereāli! Šeit varbūt ir Ķīna, bet tai arī nav pamata to darīt, vieglāk ieviest dažādus aizliegumus kriptovalūtas darbībām. Tagad tas viss ir teorētiski…

bz : Jūs savā grāmatā minējāt piemēru, ka Bitcoin jau ir daudzkārt apglabāts. Vai šī tendence turpinās arī tagad, un vai viņš tiešām varētu nomirt?

Sergejs Bazanovs: Šajā pasaulē viss var nomirt. Vēsture ir neparedzama lieta, un to nav iespējams paredzēt. Ir pat frāze: “Nekad nesaki nekad”, tāpēc es nebūšu tik kategorisks, ka Bitcoin nevar nogalināt. Bet tagad es neredzu nopietnus priekšnoteikumus Bitcoin nāvei. Kopumā šo 15 nevainojamās darbības gadu laikā Bitcoin ir sevi pierādījis kā stabilu un bezproblēmu sistēmu. Šajā laikā ir bijuši daudzi uzbrukumi Bitcoin, taču neviens no tiem nav novedis pie panākumiem. Šī ir ļoti uzticama sistēma.

Kriptogrāfija, uz kuras ir veidota Bitcoin, darbojas ar tik milzīgiem skaitļiem, ka šo skaitļu secība ir salīdzināma, ja ne pārsniedz to skaitļu secību, kas mēra atomu skaitu mūsu galaktikā.

Tas ir, tie ir skaitļi no 10 līdz 77. pakāpei. Un atomu skaits mūsu galaktikā tiek lēsts aptuveni 10 līdz 70. pakāpē. Es izdarīju tādu novērtējumu, ja visa Zemes datora jauda uzņemtos uzdevumu izvēlēties privāto atslēgu kādai Bitcoin adresei, un tā kā to nav iespējams izvēlēties algoritmiski, tikai ar brutālu spēku. Tātad, lai visa Zemes skaitļošanas jauda paņemtu atslēgu un faktiski uzlauztu Bitcoin, būs nepieciešams laiks, kas tiek mērīts triljonos mūsu Visuma mūža garumā.

bz : Kādi ir populārākie mīti par Bitcoin?

Sergejs Bazanovs:  1. Bitcoin ir piramīdas shēma. Cilvēki, kuri to saka, viņi absolūti nesaprot ne finanšu piramīdas, ne pat Bitcoin būtības būtību. Es pat nevēlos to apspriest.

2. Bitcoin ir finanšu burbulis . Es neslēpju faktu, ka Bitcoin vēsturē šie burbuļi ir daudzkārt uzpūsti. Tas ir, kad cena auga, auga, auga – tas ir finanšu burbulis, bet tā pamats ir cilvēka psiholoģijā, tas ir, ja kaut kas aug ilgu laiku, tad cilvēki sāk interesēties un domāt: “Ak , jums ir jāpērk, lai vēlāk pārdotu dārgāk.” Tirgū tiek piesaistīti jauni pircēji, un cena turpina pieaugt. Uztraukums sākas! Bet tas attiecas uz jebkuru finanšu vai materiālo aktīvu.

3. Bitcoin (BTC) nav nodrošināts ar neko . Šī mīta pamatā ir pārpratums par to, kas patiesībā slēpjas aiz valūtas seguma vai atbalsta. Jā, bitcoin nekas netiek atbalstīts, bet tam tas nav vajadzīgs. Jo Bitcoin pēc savām īpašībām ir, varētu teikt, ideāla, organiska nauda, ​​pat labāka par zeltu. Ko parasti sauc par “cieto valūtu” vai saprātīgu naudu (balsota nauda). Atšķirībā no fiat naudas, kas tiešām nav nodrošināta un ne ar ko nodrošināta, ja neskaita valsts piespiešanas sistēmu likumu veidā.

Bitcoin ir zelta digitālais ekvivalents. Ar ko tiek nodrošināts zelts? Nekas. Tikai pēc tās esamības un unikālajām īpašībām

bz : Kāda ir bitkoina priekšrocība salīdzinājumā ar mums ierasto valūtu?

Sergejs Bazanovs: Kas ir valūta, nauda? Ņemsim dolāru, ko sauc par labāko valūtu pasaulē. Paņemiet 10 dolārus, dodieties uz jebkuru pārtikas veikalu Ukrainā un mēģiniet kaut ko nopirkt par šiem 10 dolāriem. Neizdodas, jāiet pie apmainītāja. Izrādās, ka šajā situācijā dolārs nav nauda? Un ja jūs mēģināt kaut ko nopirkt Eiropā par 100 grivnām? Tas pats stāsts, tikai atrodiet, kur vēl samainīt šīs grivnas. Tas ir, ja jūs nevarat tieši iegādāties preci veikalā par bitcoin, tas nenozīmē, ka tā nav nauda un tai nav pirktspējas.

Tātad, kas ir nauda? Tiek uzskatīts, ka šī ir noteikta vienība, kurai ir vairāki īpašumi, kas var veikt vairākas funkcijas un kuru pircēji un pārdevēji pieņem maiņai. Tas ir, viss, kam ir naudas īpašības, var veikt naudas funkcijas un ir vispārpieņemts, tāpat kā nauda, ​​ir nauda. Tas ir kā slavenais izteiciens – “Ja kaut kas staigā kā pīle, čīkst kā pīle un peld kā pīle, tad tā ir pīle!”. 

Tā tas ir ar bitcoin. Tam ir visas naudas īpašības:

  • retums – ierobežots daudzums (bitkoinu piedāvājums laika gaitā samazinās un ir ierobežots līdz 21 miljonam monētu), kas padara bitkoīnu izturīgu pret inflāciju, atšķirībā no pastāvīgi pazeminātām fiat valūtām;
  • izturība – tiek glabāta mūžīgi (patiesībā tie ir ieraksti izplatītā reģistrā – datubāzē desmitiem tūkstošu datoru);
  • dalāmība – var sadalīt (sadalīt) ļoti mazās viendabīgās vienībās – līdz 1 simt miljonajai daļai, ko sauc par “satoshi” (1 satoshi \u003d 0,00000001 BTC);
  • mobilitāte (pārnesamība) – to var viegli transportēt gandrīz jebkurā attālumā jebkurā daudzumā, jo Bitcoin nav attālumu, kā tāds: darījumi notiek blokķēdē;
  • aizstājamība — bitkoīns eksistē tikai darījumu kontekstā un tam nav fiziskas būtības, tāpēc tam ir absolūta (totāla) aizstājamība;
    var tikt pieņemts kā maksājums par precēm un pakalpojumiem;

Turklāt bitkoīnu ir gandrīz neiespējami viltot (to aizsargā kriptogrāfijas protokols). Atšķirībā no fiat valūtām, tostarp bēdīgi slavenā dolāra, ko vairākkārt viltojuši viltotāji, kuru pārmērīgā emisija noved pie inflācijas un pirktspējas krituma, nolietotās banknotes nepieņem veikali un tamlīdzīgi…

Tāpat Bitcoin nav iespējama situācija, kad nauda ir ceļā, tas ir, jūs pārskaitāt naudu citai personai, jums tās vairs nav, bet otram lietotājam tās vēl nav. Bitcoin sistēmā naudas izņemšana no konta un naudas pārskaitīšana uz citu kontu notiek vienlaikus, kad darījums tiek reģistrēts blokķēdē, un visi ir laimīgi. 

Ir arī svarīgi atzīmēt, ka Bitcoin valūta neeksistē ārpus Bitcoin tīkla. Bitcoin nevar izņemt no blokķēdes, kā daži saka. Pats Bitcoin kā valūta pastāv tikai blokķēdē reģistrēto darījumu kontekstā. Tas ir ne tikai nemateriāls, bet pat ne digitāls objekts. To ir grūti saprast cilvēkiem, kuri pieraduši pie naudas monētu un banknošu, tas ir, materiālo priekšmetu, veidā. Bet bitcoin pamatā ir vērtības (vērtības) nodošanas jēdziens vai, līdzvērtīgi, parāda jēdziens. Ikvienam, kuru interesē šī koncepcija, iesaku izlasīt Deivida Grēbera grāmatu Parāds. Pirmie 5000 vēstures gadi.

Ir arī vērts atzīmēt, ka bitkoīns pieder ne tik daudz personai, cik privātai atslēgai, kas atbilst bitcoin adresei. Bitkoinu vidē pat ir frāze, kas to labi raksturo: “Not your keys, not your bitcoins” (“Not your keys, not your coins”).

Šis īpašums ļauj bitkoīnus izmantot norēķiniem lietu internetā, tas ir, vērtību apmaiņai starp tehnoloģiskiem objektiem, nevis cilvēkiem.

Un vēl viena svarīga detaļa. Ņemsim skaidru naudu, šajā gadījumā starpnieku nevajag. Viņš ieradās tirgū, iedeva naudu pārdevējai, saņēma preci un aizgāja. Tas ir tad, kad tavā makā ir nauda – tikai tu esi īpašnieks. Taču trūkums ir tāds, ka darījuma pabeigšanai ir nepieciešama personīga tikšanās. Ko darīt, ja persona atrodas citā kontinentā? Pēc tam jums jāiet uz banku un jāpārvērš tie bankas pārskaitījumos. Un tagad mēs pievēršamies bezskaidrai naudai, kur ir pretējais. Jums ir nepieciešams starpnieks (banka), un jūs neesat 100% šīs naudas īpašnieks, jo jums ir jādod rīkojums bankai. Pastāv risks, ka jūs nevarat brīvi pārvaldīt savu naudu, bet jūs varat pārskaitīt šo naudu uz jebkuru vietu pasaulē. Un Bitcoin paņem visas labās lietas skaidras un bezskaidras naudas, un novērš to trūkumus.

Neaizmirstiet, ka bitcoin palīdzēs ietaupīt naudu un izvairīties no inflācijas. To, ko pirms 5–10 gadiem varējāt nopirkt par 100 USD, tagad vairs nevar nopirkt. Un to, kas maksā 1 bitkoinu, tagad var nopirkt par bitkoina desmito vai pat simto tūkstošdaļu.

Taču ar bitkoinu ir viena interesanta tendence – par kādu cenu jūs pērkat bitcoin, nākamo četru gadu laikā jūs varēsiet to pārdot dārgāk.

bz : Kādi faktori ietekmē bitkoina cenu?

Sergejs Bazanovs: Tagad es to pateikšu globāli, un tad jūs varat fantazēt. Bitcoin ir prece. Un, runājot par cenu noteikšanu, tas neatšķiras no jebkura cita produkta. Jebkuras preces cena brīvā tirgū konkurences apstākļos ir atkarīga tikai no divām lietām: piedāvājuma un pieprasījuma. Skaidrs, ka no dažiem faktoriem ir atkarīgs pats piedāvājums, no dažiem faktoriem ir atkarīgs arī pieprasījums. Kādi faktori ietekmē bitcoin piegādi? No vienas puses, šo piedāvājumu ierobežo maksimālais monētu skaits, kas vispār var pastāvēt – 21 miljons bitkoinu, vai arī pastāv šobrīd – šobrīd blokķēdē atrodas aptuveni 19 miljoni. 

Un pieprasījumu veido vairāki faktori, tostarp publikācijas plašsaziņas līdzekļos, un baumas, un lielu darījumu esamība un spekulantu uzvedība. Galu galā šajā tirgū vēl nav tik daudz spēlētāju – tikai aptuveni 40 miljoni bitkoinu maku īpašnieku. Jo vairāk lietotāju būs, jo stabilāks un prognozējamāks būs tirgus.

bz : Un kādus riskus bitcoin nes sevī?

Sergejs Bazanovs: Labs jautājums, bet mums ir jātiek skaidrībā – kādi riski? Par valsti? Jā! Tā zaudē savu naudas monopolu.

Potenciāli Bitcoin var apglabāt esošo fiat naudas sistēmu, tāpat kā internets un sociālie tīkli faktiski apglabāja laikrakstus, tas ir, tie atņēma mediju impērijai informācijas izplatīšanas monopolu. Tādā pašā veidā Bitcoin var atņemt valstij monopolu naudas un naudas aprites jomā.

Ja runājam par riskiem lietotājam, tad galvenais risks ir privāto atslēgu pazaudēšana no viņu bitcoin adresēm. Šeit tev pašam jānodrošina datu aizsardzība, nevis jāuztic kādam savi bitkoini. Es atkārtoju vēlreiz: “Ne jūsu atslēgas – ne jūsu bitkoini.” Uzglabājot bitkoīnus bitkoinu biržās un tamlīdzīgi, tiek zaudēta kontrole un pastāv risks zaudēt bitkoīnus. 

Pats Bitcoin kā sistēma, kā tīkls ir drošs. To nav iespējams uzlauzt, taču var uzlauzt trešo pušu pakalpojumus, kas ir saistīti ar Bitcoin. Piemēram, kriptovalūtu biržas. Kripto apmaiņa ir vārteja, kas pastāv starp bitcoin un fiat sistēmu. Tas ir, ja kādam ir nepieciešams iegādāties bitkoīnus par valūtu vai, gluži pretēji, tos pārdot, tad ir vietas, kur jūs varat pirkt un pārdot bitkoinus. Kā tas tiek darīts? Personai ir jāpārskaita nauda no sava Bitcoin maka vai Bitcoin adreses uz biržas Bitcoin adresi. Kad viņš to dara, viņš faktiski vairs nav savu bitkoinu īpašnieks. Tāpēc, ja kāds uzlauzis biržu, viņš var piekļūt bitkoiniem.

Līdz ar to bitkoinu glabāšanas riski, izmantojot tā sauktos glabāšanas pakalpojumus (pakalpojums, kas dod piekļuvi bitkoiniem, bet ne ar privāto atslēgu palīdzību, kas ir īpašniekam, bet gan ar kontu palīdzību, kas tiek izveidoti – redakcijas piezīme). Šeit pastāv riski.

bz : Tas ir, pērkot no biržas – jums faktiski nav savas adreses, bet, ja jūs to pērkat pats, tad šī ir ļoti nogurdinoša sistēma. Kā tad būt?

Sergejs Bazanovs: Bet fakts ir tāds, ka bez starpnieka nav iespējams nopirkt bitcoin, jo Bitcoin tīkls pats nepieņem maksājumus, kā tādus, tāpēc ir īpašnieki, fiziskie bitkoinu īpašnieki un viņi var pārskaitīt no savas bitcoin adreses uz jūsu bitcoin adrese par noteiktu samaksu. To veic kriptovalūtu biržas un ar apmaiņu nesaistīti maiņas centri. Bet tur jau ir jautājums par uzticēšanos, lai gan ir lielas apmaiņas, aiz kurām nebija ne viens vien krāpšanas stāsts.

bz : Kādi šķēršļi kavē Bitcoin attīstību?

Sergejs Bazanovs: Es nosauktu divus galvenos šķēršļus:

Ērtības . Ir nepieciešams nodrošināt tā saukto ērtu pārvaldību. Iedomājieties, ja automašīna būtu jāvada kā militārā lidmašīna. Diez vai mums būtu daudz braucēju. Tāpēc ir nepieciešams nodrošināt lietotājam ļoti draudzīgu saskarni. Diemžēl tagad saskarne darbam ar bitcoin atstāj daudz vēlamo. Piemēram, mūsu bankas aplikācijas ir ļoti ērtas un tur viss ir skaidrs. Kad Bitcoin radīs kaut ko ērtu un vienlaikus drošu, tas būs lieliski.

Valsts regulējums . Ja valsts sāks likt nūjas riteņos un visos iespējamos veidos bloķēt vārtus starp Bitcoin un fiat pakalpojumiem, tad tas neveicinās bitkoina masveida ieviešanu.

Te gan jāatzīmē, ka valstij nav iespēju traucēt Bitcoin tīkla darbību, bloķēt tur darījumus vai arestēt bitkoinu adreses. Bet valsts var normatīvi ierobežot iespēju apmainīt bitkoīnus pret fiat valūtām, tā var aizliegt maksājumus bitkoinos un ieguvi. Tas pat var noteikt kriminālatbildību Bitcoin tīkla lietotājiem. Vārdu sakot, valsts ir viens no galvenajiem šķēršļiem bitkoina kā valūtas masveida pieņemšanai.

bz : Kā sākt bitkoinu “iegūšanu” tiem, kas to vēl nav izdarījuši?

Sergejs Bazanovs: Parastajiem lietotājiem noteikti vajadzētu aizmirst par ieguvi, šis laiks ir pagājis. Bitcoin var iegādāties jebkurā cienījamā biržā, kas atrodas Ukrainā, tajā pašā Binance vai Kuna .

bz : Bitcoin nespēs pilnībā aizstāt ierasto naudu? Grūti iedomāties, ka visā pasaulē darījumi notiks caur btc

Sergejs Bazanovs: Līdz ar automašīnu parādīšanos zirgi nav pilnībā izzuduši, tiem vienkārši ir cita loma. Piemēram, bagāti cilvēki ik pa laikam atbrauc izjāt ar zirgiem. Un laikraksti nākotnē kļūs par vēl vienu dārgu kolekcionēšanas veidu. Pirmkārt, Bitcoin var un tai vajadzētu kļūt par sistēmu, kurā būs iespējams uzglabāt vērtību (vērtību), lai inflācija to neapēd. Bitcoin var kļūt par pasaules vērtības rezerves krātuvi, konkurējot ar zeltu. Tas ir ieguldījums, lai ietaupītu nopelnīto. 

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Jums var arī patikt

1 Komentārs

ล่องเรือเจ้าพระยา 26. augusts, 2024. - 04:24

… [Trackback]

[…] Find More Info here to that Topic: baltijaszinas.lv/bitcoin-ir-jaunais-digitalais-zelts-intervija-ar-sergeju-bazanovu-gramatas-bitcoin-ikvienam-autoru/ […]

Atbildēt

Leave a Comment

BALTIJASZINAS MEDIJU NAMS 2024 Visas tiesības aizsargātas.

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Pieņemt Lasīt vairāk

Konfidencialitātes un sīkdatņu politika
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: