Ap 1200 ieslodzīto, iespēja izmantot visus cietuma režīmus, tostarp atvērto cietumu, Eiropas standartiem atbilstošas divvietīgas kameras un telpas ieslodzītajiem ar invaliditāti – tas viss ir jaunais Liepājas cietums, ko Tieslietu ministrija prezentēja Saeimas deputātiem.
Līdz šim, protams, iepazīšanās notika virtuālās ekskursijas veidā pa objektu, kas tiek būvēts straujā tempā un viesus uzņems 2026. gada pavasarī.
Kā parlamentārajai Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai pastāstīja tiesībsargājošo iestāžu pārstāvji, topošajā ieslodzījuma vietā tiks izmantoti “jauni un inovatīvi risinājumi ieslodzīto drošībai un uzraudzībai, pēc iespējas vairāk aizstājot fiziskos cilvēkresursus ar tehnoloģijām. Tiem Ieslodzījuma vietu pārvaldes darbiniekiem, kuri joprojām būs nepieciešami korekcijas procesā, “tiks nodrošināta droša, piemērota un efektīva darba vide”.
Cietumā tiks nodrošināta arī iespēja ieslodzītajiem saņemt radinieku, kā arī advokātu, prokuroru, medicīnas personāla un pakalpojumu sniedzēju apmeklējumus.
Liepājā ieviešamā kārtība arī “maksimāli samazinās aizliegto priekšmetu un vielu iekļūšanas veidus cietumā un to uzglabāšanas iespējas”.
Līdz ar cietuma būvniecību Tieslietu ministrija Ineses Libini-Egneres (Jaunā Vienotība) vadībā izstrādā jaunu Kriminālsodu izpildes likumu, kurā būtu jāievēro “mūsdienīgi principi”, “efektīva un ātra kārtība” un “jāuzsver dinamiskās drošības sistēmas elementu ieviešana”, tostarp “intensīvas individuālās izvērtēšanas izmantošana”.
Rezultātā Latvijā būtu jāsaglabā tikai divu veidu cietumi – slēgtie un atklātie. Attiecībā uz ieslodzījuma vietu darbiniekiem Tieslietu ministrija pašlaik būvē jaunu mācību centru.
Ir izveidots ceļvedis ieslodzījuma vietu reformām un izveidota ekspertu padome.