Home » Daudzviet Latvijā notiks pavasara Putnu dienu pasākumi

Daudzviet Latvijā notiks pavasara Putnu dienu pasākumi

no EDGARS AUZIŅŠ
0 Komentāri Ziedot

Daudzviet Latvijā notiks pavasara Putnu dienu pasākumi, aģentūru LETA informēja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) komunikācijas speciāliste Santa Biseniece.

Šodien plkst.11 Rāznas Nacionālā parka dabas centrā norisināsies Putnu dienām veltīts pasākums, kurā DAP darbinieki iepazīstinās ar vietējām putnu sugām un ģimenēm draudzīgā atmosfērā pārrunās putnu būrīšu izgatavošanas, novietošanas un kopšanas jautājumus. Pasākuma laikā būs iespēja uzzināt interesantus faktus par putniem, iesaistīties radošās aktivitātēs un darbnīcās, kā arī vērot putnus Rāznas ezera apkārtnē.

Savukārt plkst.9 Slīteres Nacionālajā parkā būs iespēja vērot putnu migrāciju vienā no labākajām putnu vērošanas vietām Latvijā – Kolkasragā – kopā ar DAP ekspertu Vilni Skuju.

Šodien plkst.10.30 Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta dabas centra apmeklētāji varēs piedalīties aktivitātēs, kas ļaus papildināt un novērtēt savas zināšanas par putniem, iesaistoties uzdevumos par putnu atpazīšanu un to paradumiem, kā arī apskatīt putnu ligzdu kolekciju. Aktivitātēm dabas centrā sekos ekskursija gar Salacu un piekrasti, putnu eksperta Andra Klepera pavadībā, vērojot vietējos putnus un izzinot to dzīvesveidu.

Šodien Ķemeru Nacionālajā parkā norisināsies daudzveidīgas aktivitātes, kas aizraus gan esošos, gan topošos putnu entuziastus. Ekskursija “Putni Ķemeru kūrortā” plkst.8.40 ļaus ielūkoties krāšņajā putnu pasaulē Ķemeru Nacionālā parka teritorijā.

No plkst.10-14 būs iespēja nodoties ūdensputnu vērošanai Kaņiera putnu tornī kopā ar biologu Viesturu Vintuli. Savukārt no plkst.11-15 Ķemeru Nacionālā parka dabas centrā (“Meža māja”) notiks izzinošas un izklaidējošas aktivitātes par putniem, putnu būrīšu darbnīca, kā arī putnu vērošana Dumbrāja laipā.

Plkst.11 Līgatnes dabas takās būs iespēja iepazīt Līgatnes dabas takās mītošās pūces un izzināt vairāk par šo īpašo sugu, iesaistoties interesantās un izglītojošās spēlēs “putnu pieturā”, kā arī piedalīties putnu būrīšu darbnīcā, kuras dalībnieki izgatavos putnu būrīšus ar iespēju tos ņemt līdzi vai atstāt izvietošanai Līgatnes dabas takās.

Šodien un rīt Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) virsvadībā norisinās “Putnu dienas 2023”.

Programmā paredzēti vairāk nekā 30 pasākumi, tostarp putnu vērošanas pārgājieni, veloekskursijas, pūču klausīšanās, putnu būrīšu darbnīcas, izstādes, lekcijas un citas tematiskas aktivitātes dažādās vietās Latvijā.

“Putnu dienu 2023” koordinatore Agnese Gaile uzsver, ka aprīlis ir laiks, kad norisinās gājputnu pavasara migrācija un daba kļūst aizvien skaļāka, putnu balsīm bagātīgāka. Šis ir īstais brīdis, lai, ņemot rokā putnu noteicēju, dotos dabā ieraudzīt putnus un censties tos atpazīt. Ja pašam tas vēl nesokas tik raiti, Putnu dienas ir piemērota iespēja to izmēģināt kopā ar pieredzējušākiem putnu vērotājiem.

LOB aicina ne vien vērot putnus, bet arī ziņot par saviem novērojumiem, tā sniedzot ieguldījumu sabiedriskajā zinātnē – palīdzot ievākt datus tālākiem ornitoloģiskiem pētījumiem. Visus putnu sugu novērojumus ikviens aicināts reģistrēt dabas novērojumu portālā vai mobilajā lietotnē “Dabasdati.lv”.

Detalizēts Putnu dienu 2023 pasākumu kalendārs ir pieejams “https://www.putnudienas.lv/lv/pasakumu-kalendars/”, savukārt, pasākumu norises vietu karte, kas aizvien tiek papildināta ar jaunām aktivitātēm, ir pieejama “https://www.putnudienas.lv/lv/pasakumu-karte-2/”.

Vērtīgs papildinājums putnu vērotāju grāmatu plauktā būs ilustrācijām bagātā putnu vērošanas rokasgrāmata “Putnu noteicējs”, ko klajā laidis uzņēmums “Jāņa sēta” sadarbībā ar LOB. Savukārt jaunākajiem putnu vērotājiem brīvpieejā ir lejuplādējami materiāli “Mans pirmais putnu noteicējs” un “Mans pirmais ūdeņu putnu noteicējs”, ko sagatavojusi LOB “https://www.lob.lv/noderigi/materiali/”.

Putnu dienas aizsāktas teju pirms gadsimta, kad 1928.gada pavasarī Mežu dienās tika organizēta putnu būrīšu izvietošanas akcija. Ar laiku pasākumi notika gandrīz visās Latvijas virsmežniecībās un piesaistīja lielu skolēnu un jauniešu interesi un līdzdalību. Padomju gados tika pārņemta tradīcija rīkot atsevišķas pavasara Putnu dienas, kuras veltītas savvaļas putnu iepazīšanai.

Sākot ar 1952.gadu, Tautas izglītības ministrija pavasara Putnu dienas iekļāva skolu programmā kā obligātus pasākumus skolēniem. Tajā pašā gadā iznāca arī leģendārā putnu popularizētāja Kārļa Griguļa grāmata “Putnu novērošana dabā”, kas veicināja bērnu un jauniešu interesi par putnu pasauli. Kopš 1995.gada Putnu dienu rīkošanas aktivitātes sāka Latvijas Ornitoloģijas biedrība. Putnu dienas ik gadu tiek organizētas gan pavasarī, gan rudenī.

Ja esat atklājis pareizrakstības kļūdu, lūdzu, paziņojiet mums, izvēloties šo tekstu un nospiežot Ctrl+Enter.

Jums var arī patikt

Leave a Comment

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Šī vietne izmanto sīkfailus, lai uzlabotu jūsu pieredzi. Mēs pieņemam, ka jūs ar to piekrītat, bet jūs varat atteikties, ja vēlaties. Pieņemt Lasīt vairāk

Konfidencialitātes un sīkdatņu politika
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Spelling error report

The following text will be sent to our editors:

BALTIJASZINAS MEDIJU NAMS 2024 Visas tiesības aizsargātas.