Šodien būs jau sestais mēģinājums vienoties par ļoti pretrunīgi vērtētajiem Veselības ministrijas vadītāja priekšlikumiem samazināt zāļu cenas.
Veselības ministrijas vadītājs Abu Meri (Jaunā vienotība) neilgi pēc stāšanās amatā skaļi solīja pēc iespējas ātrāk samazināt zāļu cenas. Ideja, protams, ir laba, bet tās realizācija… Veselības ministrijas “diktāta” jaunā ministra sagatavotajā informatīvajā ziņojumā par zāļu pieejamību ir daudz trūkumu.
Visvairāk farmācijas nozares un aptieku pārstāvjus sašutināja mēģinājums risināt zāļu dārdzības problēmu tikai uz mazumtirdzniecības, t.i., aptieku un zāļu noliktavu rēķina. Tā kā kompensējamo zāļu tirdzniecība ar ārkārtīgi zemu pieļaujamo uzcenojumu nes aptiekām tikai zaudējumus, stingrie cenu griesti recepšu zālēm un visiem pārējiem medikamentiem var novest pie aptieku slēgšanas reģionos.
Pieci mēģinājumi rast kompromisu starp Veselības ministriju un nozari ir bijuši neveiksmīgi. Šodien tiks veikts sestais mēģinājums un, šķiet, pēdējais. Un kas būs nākamais? Acīmredzot ministrs, atmetis visus iebildumus, vēl mēģinās pārdot savus priekšlikumus caur valdību. Vienīgais jautājums ir, vai premjerministre piekritīs sava partijas biedra nostājai, kurš ir nolēmis ignorēt nozares viedokli?
Patiesībā varas iestādes jau sen varēja samazināt zāļu cenas, ja tās būtu samazinājušas PVN no 12 % līdz 5 %. Tas būtu ietaupījis naudu valstij un kompensējamo zāļu apmaksai. Precīzāk sakot, vairāk pacientu varētu samaksāt par kompensējamo zāļu sarakstā iekļautajiem medikamentiem.