Eiropas Komisija (EK) apstiprinājusi Zemkopības ministrijas (ZM) izstrādātos Latvijas Kopējās lauksaimniecības politikas stratēģiskā plāna (KLP SP) 2023.-2027.gadam grozījumus, informēja ministrijā.
Ministrijā skaidro, ka grozījumi veikti, lai pilnveidotu lauksaimniecības zemes uzturēšanas un kultūraugu definīcijas, laba lauksaimniecības un vides stāvokļa standartu nosacījumus, kā ilggadīgo zālāju saglabāšana, sēja stāvās nogāzēs un ainavu elementu veidošana aramzemē, kā arī ekoshēmu nosacījumus, paredzot, ka lauksaimniekiem no 2024.gada būs iespēja saņemt ekoshēmu atbalstu par plašāku kultūraugu loku.
ZM norāda, ka grozījumi pilnveido arī vairākas lauku attīstības intervences, kā piemēram agrovides un “Leader” intervencēs ir precizēti atbilsta saņemšanas nosacījumi, bet intervencē “Atbalsts gados jaunajiem lauksaimniekiem uzņēmējdarbības uzsākšanai” pagarināts izglītības iegūšanas periods no trim uz četriem gadiem. Tāpat arī lauku attīstības intervencēm samazināts uzraudzības periods no pieciem uz trīs gadiem maziem projektiem ar attiecināmo izmaksu summu līdz 50 000 eiro.
Līdztekus grozījumi pilnveido nozarisko intervenču pasākumus un turpmāk, izstrādājot ražotāju organizāciju darbības programmas, tajās varētu iekļaut arī personāla un administratīvo izmaksu segšanu, kas saistītas ar darbības fonda pārvaldību vai darbības programmas sagatavošanu, īstenošanu un pēcpārbaudi.
Ministrijā uzsver, ka ar šiem grozījumiem KLP SP netika ieviesti jauni atbalsta pasākumi, kā arī neviens pasākums nav dzēsts. Veiktie grozījumi neietekmē sākotnēji plānotos un KLP SP norādītos mērķus un rezultātu rādītājus, kā arī netiek mainīts izstrādātais finanšu plāns.
Pašlaik ZM speciālisti turpina aktīvu darbu pie nacionālās likumdošanas izstrādes, lai KLP SP grozījumus ieviestu dzīvē un sāktu to īstenošanu.
Latvijas KLP SP 2023.-2027.gadam ir vidēja termiņa politikas plānošanas dokuments, kas nosaka atbalsta prioritātes un atbalsta instrumentus lauksaimniecības, kā arī lauku attīstības jomā. Uzsākot KLP SP īstenošanu un izstrādājot nacionālo likumdošanu KLP SP piemērošanai, tika konstatēts, ka ir nepieciešams pilnveidot vairākus atbalsta saņemšanas nosacījumus un pasākumus (intervences), lai nodrošinātu to korektu administrēšanu un piemērošanu atbilstoši Latvijas agroklimatiskajiem apstākļiem. Tāpēc 2023.gada 9.maijā EK tika iesniegts KLP SP grozījumu projekts.
Ar šiem grozījumiem KLP SP netika ieviesti jauni atbalsta pasākumi (intervences), kā arī neviens pasākums nav dzēsts. Veiktie grozījumi neietekmē sākotnēji plānotos un KLP SP norādītos mērķus un rezultātu rādītājus, kā arī netiek mainīts izstrādātais finanšu plāns.
Pašlaik ZM speciālisti turpina aktīvu darbu pie nacionālās likumdošanas izstrādes, lai KLP SP grozījumus ieviestu dzīvē un uzsāktu to īstenošanu.
KLP SP īstenošanai 2023-2027.gadam ir paredzēti 2,5 miljardi eiro, kur lielākā finansējuma daļa jeb 1,714 miljardi eiro tiks piešķirta tiešo maksājumu veidā. Lauku attīstības pasākumiem ir paredzēts 791 miljons eiro un tirgus kopējās organizācijas atbalsta pasākumiem 10,1 miljons eiro.