Bet Latvijā gada inflācija joprojām ir augstāka par eirozonas vidējo rādītāju.
Kā ziņots iepriekš, pirmo reizi inflācija no pagājušā gada jūnija līdz šā gada jūnijam pieauga tikai par 7,9%. Turklāt, kā norāda FM, jūnijā salīdzinājumā ar maiju bijusi pat deflācija – cenas kritušās par 1,4%. Sīkums, bet jauki…
Finanšu ministrijas eksperti uzsver, ka gada inflācijas bremzēšanās un pat deflācija pēdējā mēneša laikā galvenokārt saistīta ar mājsaimniecību tēriņu samazināšanos par energoresursiem – samazinājušies siltumenerģijas un elektroenerģijas tarifi. Tomēr atgādina FM, tā kā elektroenerģijas sadales un piegādes tarifi ir pieauguši, tad jūlijā cenas var nedaudz pieaugt.
Zīmīgi, ka eirozonas vidējā gada inflācija šobrīd ir zemāka nekā Latvijā – tā jau ir 5,5%.
Kopumā gan 5,5%, gan 7,9% joprojām ir ļoti augsta inflācija, kas, uzsver FM, skaidrojams ar augsto enerģijas un pārtikas cenu sekundāro efektu. Taču ir visi priekšnoteikumi, lai galvenā inflācija sāktu samazināties. Piebildīsim paši: īpaši vasarā, kad sezonas augļu un dārzeņu pašizmaksai jābūt zemākai. Turklāt iedzīvotāji pēc postošajiem komunālajiem maksājumiem ziemas-pavasara periodā vienkārši vairs nespēj “pavilkt”.